Pondělí 15. dubna 2024
Svátek slaví Anastázie, zítra Irena
Zataženo, déšť 16°C

Nejkrásnější pohádkové a filmové zříceniny: Vstup volný!

/
 • 6 NEJ pohádkových a filmových zřícenin: Vstup volný!
  8. května 2020 ● 10:02

  Brány hradů a zámků zůstávají sice zatím ještě z většiny zavřené, avšak mnohé zříceniny jsou volně přístupné. Vybrali jsme z nich šest, jež můžete znát z pohádek, filmů a seriálů.

 • 1.

  Borotín: Honza málem králem

  Romantická zřícenina gotického hradu nad jihočeskými rybníky uchvátila nejen Karla Hynka Máchu, ale také tvůrce pohádky Honza málem králem (1976) s Jiřím Kornem v hlavní roli. Právě tady ukrývali loupežníci truhlu plnou uloupených zlaťáků. Z Borotína je to jen půlhodinová procházka.

  Romantická zřícenina gotického hradu Borotín.
  Autor: Archiv Blesku, scom

 • 2.

  Týřov: Škola princů

  Vysoko nad Berounkou v křivoklátských lesích se už od dob Václava I. tyčí hrad Týřov. V pohádce Škola princů (2010) tu lapkové drželi v zajetí prince Matouše Rumla s princeznu Sarah Haváčovou. Výstup z Týřovic je namáhavější, avšak odměnou vám bude překrásný výhled do údolí řeky!

  Vysoko nad Berounkou v křivoklátských lesích se tyčí hrad Týřov.
  Autor: Archiv Blesku, scom

 • 3.

  Zvířetice: Zvon Lukáš

  Nedaleko Bakova nad Jizerou se nachází zřícenina hradu a zámku, známá z filmového zpracování Máje (2008). V pohádce Zvon Lukáš (2002) zde kralovala Paní Bouře se svými syny v čele s Petrem Hapkou. Zvířetice si zahrály také třeba v pohádce O uloupené divožence (2007).

  Hrad Zvířetice
  Autor: David Malík

 • 4.

  Sirotčí hrádek: Sedmero krkavců

  Pod Sirotčím hrádkem na Pálavě se odehrává nejen převážná část filmu pro děti Třetí skoba pro Kocoura (1983), ale také původní pohádka Sedmero krkavců z roku 1993. V jeho ruinách žili Bohunčini bratři zakletí v krkavce. Hrádek se nalézá u obce Klentnice, asi tři kilometry od Mikulova.

  Sirotčí hrádek, ve kterém se natáčelo např. Sedmero krkavců, leží jen 3 Km od Mikulova.
  Autor: Archiv Blesku, scom

 • 5.

  Dívčí hrad: Bobule

  Jen pět kilometrů od Sirotčího hrádku stojí Dívčí hrad neboli Děvičky. Dominanta Pálavských vrchů nemohla chybět ve filmových Bobulích, ani v seriálových Vinařích. Znají ji i členové kapely Chinaski, kteří tu točili klip k písni My máme rádi víno. Nejkratší cesta vede z Pavlova (1,5 km).

  Dívčí hrad je jednoznačnou dominantou Pálavských vrchů.
  Autor: Archiv Blesku, scom

 • 6.

  Rýzmburk: Páni kluci

  „Nestůj a pojď, nestůj a pojď...“ Písničku z filmu Páni kluci (1975) si můžete pobrukovat cestou z Oseka u Duchcova na hrad Rýzmburk (cca 2,5 km). Ve filmu se jmenuje Pokštejn a trojice kamarádů Tomáš, Hubert a Jožka v jeho sutinách najdou »poklad« z vyloupené záložny.

  Ruina hradu Rýzmburku.
  Autor: Archiv Blesku, scom

 • 7.

  Galerie

  Fotogalerie
  19 fotografií

Články odjinud

Dnešní horoskopy