Neděle 3. prosince 2023
Svátek slaví Svatoslav, zítra Barbora
Oblačno, sněžení -3°C

Tipy na víkend: Andělé se snesou z nebes! Zažijte Vánoce ve skanzenu a přineste si Betlémské světlo

/
 • Ani tento víkend nemusíte sedět doma, stačí si vybrat nějaký z našich tipů.
  19. prosince 2019 ● 16:59

  Neseďte doma a nekoukejte se jen na televizi nebo z okna! Vyrazte ven, do přírody, za poznáním! Pokud nevíte kam vyrazit, nechte se inspirovat našimi tipy! Tipy na víkend byly vypracovány ve spolupráci s agenturou CzechTourism a portálem kudyznudy.cz. Předvánoční víkend bude teplý a deštivý. Mnohde vykoukne i sluníčko. Teploty se budou pohybovat kolem 6, místy až 8 stupňů.

 • 1.

  Jarmark Blesku frčí

  Nejoriginálnější trhy – Vánoční jarmark Blesku trvají do 22. prosince. V pětadvaceti stáncích v OD Kotva v Praze se za tu dobu vystřídá na 200 prodejců. Po celou dobu jarmarku se připravuje doprovodný program v podobě ježíškovy pošty, vánoční dílničky, divadélko a mnoho dalšího. Více čtěte ZDE

  Vánoční Jarmark Blesku otevírá své brány
  Autor: Blesk - Robert Klejch, Daniel Černovský

 • 2.

  Betlémské světlo

  V sobotu se rozjedou vlaky, které rozvezou Betlémské světlo po celé republice. Vyjede 66 skautských vlaků na 784 vlakových stanic. Kam si pro světlo zajít najdete ZDE

  víkendové tipy
  Autor: Czechtourism, archiv Blesku, archiv pořadatelů, profimedia.cz

 • 3.

  Živé betlémy

  *Spálené Poříčí – příběh o zrození Ježíška můžete vidět v neděli od 14 hodin na náměstí. Odnést si pak můžete i Betlémské světlo.

  *Plzeň - na statku Lüftnerka v zoo se v sobotu odehraje živý betlém. Hrát a zpívat se bude příběh o Marii a Josefovi.

  *Telč – na nádvoří zámku je na sobotu a neděli připraven komponovaný program folklorních souborů vychází z biblického příběhu o Ježíškovi, je sestavený ze staročeských lidových koled, říkadel a tanců. Vystoupí několik desítek účinkujících v autentických kostýmech za doprovodu živé hudby. V sobotu se hraje od 17 a 18.15 hodin a v neděli od 14 a 15 hodin.

  *Rožnov pod Radhoštěm – o víkendu ve skanzenu připravili lidovou hru o narození Ježíše podle Evangelia sv. Matouše. Začátek je v 17 hodin.

  víkendové tipy
  Autor: Czechtourism, archiv Blesku, archiv pořadatelů, profimedia.cz

 • 4.

  Andělé se snesou z nebe

  Hromadný slet andělů z kostelní věže můžete zažít v sobotu v Úštěku hned třikrát za den – od 11, 14:30 a 17 hodin. Náměstí bude celý den plný nejrůznějších řemeslných stánků, připraven je i další program.

  víkendové tipy
  Autor: Czechtourism, archiv Blesku, archiv pořadatelů, profimedia.cz

 • 5.

  Pohanské svátky

  Trochu jiné Vánoce můžete vyzkoušet v Archeologickém skanzenu v Březně u Loun. V sobotu se tu bude slavit Sluncovrat, a tak zažijete kombinaci pohanských a křesťanských svátků, v níž nebude chybět příprava kapra, pečení chlebových placek či zdobení polena. Bubenické nástroje s sebou. Otevřeno bude od 10 do 16 hodin.

  víkendové tipy
  Autor: Czechtourism, archiv Blesku, archiv pořadatelů, profimedia.cz

 • 6.

  Advent našich prababiček

  Tradice a vánoční obyčeje českého venkova poznejte do 30. prosince ve skanzenu v Kouřimi. V chalupách jsou připraveny speciální instalace, které vás zavedou do adventního období od Mikuláše až po vánoční svátky. Připomenuta bude také tradice obchůzek Tří králů. Seznámit se můžete také s dnes téměř zapomenutými adventními a vánočními obyčeji původního německého obyvatelstva v Podkrušnohoří.

  víkendové tipy
  Autor: Czechtourism, archiv Blesku, archiv pořadatelů, profimedia.cz

 • 7.

  Vánoce v Polabí

  Chalupy v areálu skanzenu v Přerově nad Labem ožívají do konce roku vánočními lidovými zvyky. Scény ze života našich předků v interiérech všech chalup předvádějí starobylé zvyky a obyčeje v čase adventu a v období od vánočních svátků do Tří králů. Jsou tu starodávné přástky a dračky, barborky a lucky, mikulášské obchůzky s nadílkou, předvánoční trhy a příprava na vánoce v lidové kuchyni, Štědrý den se všemi věštbami a pověrami i koledy a koledování ve vánočním čase. Nasát atmosféru vánoc můžete do konce roku.

  víkendové tipy
  Autor: Czechtourism, archiv Blesku, archiv pořadatelů, profimedia.cz

 • 8.

  Svátky na statku

  Jak vypadaly vánoce našich předků na venkově se můžete podívat na Hamousově statku ve Zbečně. Připraveny jsou ukázky pečení vánočního pohoštění, malá výstava betlémů i představení tradičních zvyků. Zavítat sem můžete každý adventní víkend.

  víkendové tipy
  Autor: Czechtourism, archiv Blesku, archiv pořadatelů, profimedia.cz

 • 9.

  Vánoce v Betlémě

  V památkové rezervaci Betlém v Hlinsku můžete až do 5. ledna navštívit výstavu s názvem Betlém vánoční. V roubených domcích, které naleznete téměř ve středu města, uvidíte, jak vypadala oslava Štědrého večera před 100 až 150 lety. Dozvíte se například, jakou podobu měly dárky pro děti, jaká je historie vánočního stromečku a z čeho se měla skládat tradiční štědrovečerní večeře. Součástí výstavy jsou i vystavené betlémy lidových tvůrců ze sbírek muzea. Nechybí mechanický betlém s pohybujícími se postavičkami různých řemeslníků, zajímavý betlém pašijový či betlémy zhotovené ze slámy, papíru nebo těsta. Zavřeno bude 24. a 25. 12. a 1. ledna.

  víkendové tipy
  Autor: Czechtourism, archiv Blesku, archiv pořadatelů, profimedia.cz

 • 10.

  Advent na hradech a zámcích

  Přestože sezona českých a moravských hradů a zámků dávno skončila, mnohé památky otevírají brány i v tomto kouzelném předvánočním čase. Kromě slavnostní výzdoby jsou mnohde připraveny i speciální akce, vánoční jarmarky a mnoho dalšího. Kam vyrazit najdete ZDE a ZDE

  Vánoční výzdoba na Bouzově
  Autor: NPU

 • 11.

  Advent na Karlštejně

  Tradiční adventní program v podhradí Karlštejna se bude konat v neděli od 14 do 18 hodin ve staročeském stylu. Těšit se můžete na hudební vystoupení, nebude chybět živý betlém, slavnostní průvod královny Elišky, soutěž o nejlepší cukroví a další kratochvíle. Součástí královského adventu bude i historický jarmark, rozsvícení vánočního stromu, otevřený hrad Karlštejn a karlštejnská muzejní stezka.

  víkendové tipy
  Autor: Czechtourism, archiv Blesku, archiv pořadatelů, profimedia.cz

 • 12.

  Jubilejní betlémy v Betlémské kapli

  Letošní vánoční výstava v Betlémské kapli v Praze 1 bude výjimečná. Představí se tu to nejzajímavější, co se za uplynulých 40 let na výstavách ukázalo. Laděna bude tak, aby na každého dýchlo kouzlo klasických českých lidových Vánoc. Vystaveny budou nejrůznější historické vánoční ozdoby, betlémy z mnoha různých druhů materiálu, představeny budou vánoční zvyky, setkáte se s řezbáři a na podiu se vystřídají nejrůznější pěvci koled.

  víkendové akce
  Autor: Czechtourism, archiv Blesku, archiv pořadatelů, profimedia.cz

 • 13.

  … a kde ještě obdivovat betlémy:

  *Praha, Chvalský zámek - výběr historických exponátů i betlémy současných tvůrců z Jindřichohradecka vyrobených z rozličných materiálů, jakými jsou dřevo, papír, keramika, kukuřičné šustí, kůže, kov, sklo, těsto, nitě a další. Výstava bude k vidění od soboty. Součástí jsou i doprovodné víkendové akce v podobě tvůrčích dílen a divadel.

  *Praha – v kostele Panny Marie Sněžné se již po dvacáté uskuteční výstava Betlémy a vánoční tradice. K vidění bude na 200 kusů betlémů z nejrůznějších materiálů.

  *Praha – v Jindřišské věži opět uvidíte jedinečnou výstavu betlémů z Třeště.

  *Máslovice – betlém vyrobený z másla uvidíte v místním muzeu, tuto sobotu si jej navíc můžete zkusit i vyrobit v tvořivých dílnách od 10 hodin

  * Čenkov - Na návsi u kapličky najdete největší betlém ze sena v životní velikosti. V roce 2012 byl zapsán do České knihy rekordu. V současné době je v betlémě 53 figur z toho 30 lidských a 23 zvířecích.

  *Písek - písecké betlémy jsou unikátním projektem instalací betlémů v životní velikosti do veřejného prostoru hned na několika místech města

  *Kutná Hora – v kostele sv. Jana Nepomuckého vás výstava zavede do kouzelného světa betlémů, zvyků a vánočních obřadností. K vidění bude množství dřevěných i papírových betlémů, pokochat se slavnostně nazdobenými svátečními stoly, i se inspirovat mnoha zvykoslovnými maličkostmi.

  *Třebechovice – ukázky zručnosti řezbářů z Králíků a okolí můžete vidět v Třebechovickém muzeu betlémů. Řezbáře můžete vidět při tvorbě figurek dvě soboty 30. 11. a 14. 12. přímo v expozici muzea.

  *Betlém – svátečně vyzdobené roubenky a betlémy lidových tvůrců uvidíte ve skanzenu Betlém v Hlinsku. Výstava tu potrvá do 5. ledna.

  *Česká Třebová - vánoční výstavu betlémů připravilo od neděle Městské muzeum. K vidění jsou tradiční výjevy podle biblickým motivů. K vidění jsou betlémy tradiční i orientální.

  *Litomyšl - tradiční výstavu betlémů v Chrámu Nalezení sv. Kříže začíná v neděli. Betlémy jsou vyrobeny z lipového dřeva, papíru, kukuřičného šustí a keramiky.

  *Ústí nad Orlicí - mimořádný fenomén orlickoústeckých malovaných betlémů představuje expozice, která zahrnuje obří betlém - s šířkou 5,9 m, také betlém tříkrálový a dva v Čechách velmi neobvyklé betlémy, tedy hromniční a postní zvaný též velikonoční. K vidění jsou od soboty v Městském muzeu.

  *Rychnov nad Kněžnou - v Hladíkově síni na II. nádvoří Kolowratského zámku se do 25. prosince koná výstava betlémů z Orlických hor. Uvidíte mnoho vzácných betlémů ze sbírkových fondů farností, muzeí i soukromých sběratelů.

  *Brno - tradiční brněnská výstava betlémů začíná v sobotu v Letohrádku Mitrovských. Největším lákadlem je ručně malovaný betlém s 250 z roku 1933 nebo obří celoroční betlém - tzv. dioráma

  *Ostrava – betlémy ze soukromých sbírek a nejrůznějších materiálů budou vytaveny na Slezskoostravském hradě do začátku ledna

  víkendové akce
  Autor: Czechtourism, archiv Blesku, archiv pořadatelů, profimedia.cz

 • 14.

  Lampář ve staré Praze

  Potkat lampáře, v historickém obleku, který bude rozsvěcet plynové osvětlení pomocí dlouhé tyče. Jan Žákovec rozžíná lampy od 1. do 23. prosince každý den. Začíná po setmění, kolem 16. hodiny. Lampář vychází od Křížovnického náměstí a přejde po jedné straně Karlova mostu v centru metropole a vzápětí se po druhé straně mostu vrací.

  Světlonoš z Karlova mostu: Vdechuje život 51 lucernám
  Autor: Michal Protivanský

 • 15.

  Vánoční dům jako z pohádky

  Patrně nejvíc vánočně vyzdobený dům celé republice můžete obdivovat v Chotovicích. Je tu snad všechno - jesličky, betlém, sáně s dárky a různé doplňky českých Vánoc, to vše dokreslují koledy a tisíce světýlek. Dům září do okolí každý den od 16.30 do 22 hodin. Svítí se tu od první adventní neděle až do Tří králů každý den.

  Pohled na vánočně rozzářený dům Václava Trunce z Chotovic, který překonal svůj loňský rekord o dalších zhruba 5000 žároviček.
  Autor: Blesk:Jitka Pecharová

 • 16.

  Ledové sochy

  Největší výstavu ledových soch u nás můžete vidět v pivovarských sklepích v Plzni. Nejrůznější postavy byly vytesány z 35 tun ledových kvádrů. Motivem děl je cesta kolem světa. Otevřeno je do konce ledna. Více čtěte ZDE

  Ledové sochy se nacházejí ve sklepě pivovaru Plzeňský Prazdroj.
  Autor: Zbyněk Schnapka

 • 17.

  Vánoční polévka na Staroměstském náměstí

  Na 4000 porcí polévky je připraveno na pondělí a úterý od 11 hodin na Staroměstském náměstí v Praze. V pondělí 23. prosince se naběračky ujme primátor Zdeněk Hřib. Před pódiem na Staroměstském náměstí nabídne dva tisíce porcí polévky podle speciálního receptu s koňakem. K ochutnání bude také tisíc porcí tradičního kuby. Kuchaři nabídnou dva tisíce porcí rybí polévky také na Štědrý den. Rozlévat se bude primátorská polévka z více než 260 kilogramů kaprů.

  víkendové tipy
  Autor: Michaela Lišková

 • 18.

  V půlnoční hodinu anděl se zjevuje

  Tradiční adventní a vánoční zvyky představuje výstava V půlnoční hodinu anděl se zjevuje v Jihočeském muzeu v Českých Budějovicích. K vidění jsou i mnohé staročeské výrobky a věci běžné potřeby. Součástí výstavy budou tradičně i názorné ukázky lidových řemesel. Rozličný program je připraven až do 21. prosince.

  víkendové akce
  Autor: Czechtourism, archiv Blesku, archiv pořadatelů, profimedia.cz

 • 19.

  Vánoce Josefa Lady

  V Městském muzeu na zámku v Lanškrouně je k vidění výstava Vánoce Josefa Lady. Představí 80 děl, které byly zapůjčeny od státních galerií, muzeí a soukromých subjektů. Tím je výstava výjimečná. Vystavená díla doplní knižní ilustrace, Ladovy betlémy i vánoční strom. V hale muzea budou moci návštěvníci obdivovat Lanškrounský betlém osobností z dílny řezbáře Bedřicha Šilara ze sbírek muzea, který byl obohacen o nové figury. Výstava potrvá do 26. ledna příštího roku.

  Výstava Josefa Lady
  Autor: M. Přibyl, archiv Tančícího domu

 • 20.

  Vánoční retro

  Výstava dárků, hraček i spotřebního zboží z dob socialismu je k vidění v Regionálním muzeu v Mělníku. Zavzpomínat sen každého dítěte – mončičáka, na céčka, stavebnici merkur a mnoho dalšího. Výstava potrvá do 5. ledna.

  víkendové tipy
  Autor: Czechtourism, archiv Blesku, archiv pořadatelů, profimedia.cz

 • 21.

  Křehká krása

  Křehkou krásu vánočních ozdob můžete obdivovat v Muzeu bižuterie v Jablonci nad Nisou. Letos se představí současné české vánoční ozdoby a poprvé budou k vidění i unikáty a kolekce vytvořené přímo pro tuto akci. K vidění ale bude i největší vánoční ozdoba, 3D vánoční hvězdy, perličkové ozdoby a mnoho dalšího. Zavítat sem můžete až do poloviny února.

  víkendové tipy
  Autor: Czechtourism, archiv Blesku, archiv pořadatelů, profimedia.cz

 • 22.

  Dalí poprvé v Česku

  Patnáct soch nevyčíslitelné hodnoty, na padesát grafik a dalších předmětů surrealistického velikána Salvadora Dalího. Tato unikání díla jsou k vidění na výstavě Enigma v Museu Dalí v Praze. Výstava prezentuje díla ze soukromé sbírky italského mecenáše Beniamina Leviho, který je shromažďoval 40 let. Výstavu už vidělo na 12 milionů lidí ve stovce prestižních světových muzei. U nás je k vidění poprvé.

  Patnáct soch nevyčíslitelné hodnoty, na padesát grafik surrealistického velikána Salvadora Dalího (†84), to je unikátní výstava Enigma.
  Autor: Jakub Poláček, Museum Dalí Prague

 • 23.

  Czech Press Photo

  Výstava Czech Press Photo 2019 představí oceněné a vybrané fotografie 25. ročníku soutěže. Mezinárodní porota hodnotila práce 270 fotografů, kteří zaslali téměř čtyři tisíce fotografií. Mezi tématy je řada domácích i mezinárodních událostí. Výstava je otevřena od soboty do 30. ledna na Staroměstské radnici v Praze každý den od 10 do 19 hodin.

  víkendové tipy
  Autor: Czechtourism, archiv Blesku, archiv pořadatelů, profimedia.cz

 • 24.

  Mravenčí a jiné práce

  Spisovatele, ilustrátora, tvůrce Ferdy Mravence i nadšeného propagátora ragby Ondřeje Sekoru představuje výstava Mravenčí a jiné práce v Moravském zemském muzeum v Brně u příležitosti 120. výročí narození brněnského rodáka. Expozice obsahuje originály ilustrací ze Sekorových slavných i méně známých knih, novinové kresby a karikatury, soukromou malířskou tvorbu i loutky vytvořené podle jeho návrhů. Ideální výstava pro malé i velké potrvá do 30. června příštího roku.

  víkendové tipy
  Autor: Czechtourism, archiv Blesku, archiv pořadatelů, profimedia.cz

 • 25.

  Jedu v jedu

  Jedovaté rostliny, živočichy a houby, které můžeme najít v lese, na louce nebo i v zahradě či parku představuje výstava na zámku ve Frýdku-Místku. Dozvíte se tu také o různých druzích jedů, jejich působení na člověka nebo o využití v dějinách lidstva. Výstava je otevřena až do března.

  víkendové tipy
  Autor: Czechtourism, archiv Blesku, archiv pořadatelů, profimedia.cz

 • 26.

  Drákula a ti druzí

  Pohlédnout do tváří Drákuly a dalších upírů můžete až do 20. prosince na výstavě Drákula a ti druzí v podzemí zámku v Uherském Ostrohu. Dozvíte se o tajemném osudu jihočeská kněžny Eleonory Amálie ze Schwarzenbergu, seznámíte se s Alžbětou Báthory, známou jako Čachtická paní, která se ráda koupala v krvi svých obětí. Na výstavě se objeví také Karlštejnská paní Kateřina Bechyňová z Komárova, která v polovině 16. století umučila nejméně 14 poddaných. Dále se seznámíte s vlkodlakem – bestií z Gévaudanu, nebo s věhlasným upírobijcem van Helsingem. Expozice skrývá také několik pohyblivých obrazů, které v sobě ukrývají krvelačné bestie.

  víkendové tipy
  Autor: Czechtourism, archiv Blesku, archiv pořadatelů, profimedia.cz

 • 27.

  Tutanchamon na vlastní oči

  Vydejte se na cestu časem a od Théb po Údolí králů objevujte stopy egyptské civilizace na výstavě Tutanchamon RealExperience o životě a době faraona v pražském Národním muzeu. Čekají vás desítky exponátů, tajuplná atmosféra starého Egypta a fascinující multimediální součást expozice, která umožňuje návštěvníkovi doslova vplout do proudu času a projít věčností, kterou se dle legend měl ubírat samotný vládce. Provedením se výstava odlišuje od všeho, co bylo dosud v Česku k vidění. Výstava potrvá do konce ledna příštího roku.

  Video
  délka: 04:53.25
  Video se připravuje ...

  Zažijte výstavu Tutanchamon RealExperience v Národním muzeu. • VIDEO Ivan D. Hladík

Články odjinud

Dnešní horoskopy