Úterý 30. dubna 2024
Svátek slaví Blahoslav, zítra je Svátek práce
Polojasno 23°C

Šéf BIS Koudelka v Hráčích o kauze ruského uplácení politiků: Zmrazily se velké peníze!

Video se připravuje ...
Autor: Vera Renovica, vei - 
15. dubna 2024
05:00

Kauzu ruského vlivu a údajných úplatků pro evropské politiky známou jako Voice of Europe přinesli čeští zpravodajci. O jaké částky šlo? Brali něco i domácí politici? Mohli vědět, že za webem, kterému dávali rozhovory, stál lokaj Vladimira Putina? Co „směl“, to k tomu Blesku řekl šéf Bezpečnostní informační služby Michal Koudelka v nejnovějších Hráčích.

Blesk: Vy jste radil premiérovi, ať zjištění o Voice of Europe ventiluje na veřejnosti?

Koudelka: „V žádném případě. BIS má zákonné postupy, základní je, že informujeme oprávněné adresáty o svých zjištěních. Když jsme zjistili informace k tomuto případu, učinili jsme to, a pak začal proces vložení subjektů (provozovatele webu Medvedčuka a Marčevského – pozn. red.) na sankční seznam. Ten proces trvá dlouho, vyjadřují se k němu různé subjekty.“

Jak dlouho? Týdny? Měsíce?

„Přinejmenším několik týdnů. Prim hraje ministerstvo zahraničí, ten návrh se musí vytvořit tak, aby byl těžko zpochybnitelný. Pak jde návrh na vládu, vláda se k němu vyjádří a ten návrh nepředkládá BIS, ale ministerstvo zahraničí.“

Tedy jakmile jste měli relevantní informace, předali jste je? Bez ohledu na termín nadcházejících voleb?

„Ano, ministerstvu zahraničí.“

Když teď někdo říká „nechtěli, aby byly ovlivňovány evropské volby, a tak ovlivnili evropské volby,“ co vy na to?

„Tohle bych v žádném případě neříkal. Vláda jednala tak, jak jednat měla, a rozhodla správně.“

Video  Šéf BIS Koudelka v Hráčích: O kauze ruského uplácení politiků, vztahů s premiéry i prezidenty, nebo o tajnostech před rodinou  - hrc, Fameplay Live/Blesk, Vera Renovica
Video se připravuje ...

Tedy to načasování je čistě náhodné? Respektive odvislé od momentu získání důkazů a těch dalších věcí, které tady říkáte?

„Ano. Záleží na tom, jak byly ty informace nashromážděny, jak byly připraveny na předání zákonným adresátům. Navíc vláda rozhodla předtím, než začaly předvolební kampaně, což je legitimní a správné.“

Deník N a německá média informovala o tom, že v síti lidí, kteří měli extenzivně spolupracovat s těmi dvěma Ukrajinci, možná i přijímat nějaké peníze, uvízl německý poslanec Petr Bystroň. Potvrdíte to?

„Já nemohu potvrdit vůbec nic. Jen to, co je ve vyjádření, které je součástí usnesení vlády. Tam jsou jen dvě jména: Medvedčuk a Marčevskij. A subjekt Voice of Europe. Víc nebudu potvrzovat, ani sdělovat.“

Tak aniž bychom mluvili ve jménech, premiér naznačil, že čeští politici, kteří Voice of Europe dávali rozhovory, nejsou mezi těmi, o nichž je podezření, že by brali úplatky. Toto potvrdíte?

„Toto můžu potvrdit, ano.“

Rozbití ruské vlivové sítě

A že by ty penězovody vedly alternativním způsobem? Ne přes pány Medvedčuka a Marčevského, ale přes nějakou jinou organizaci v zahraničí?

„Takhle to nemůžeme říkat. Tenhle případ, o kterém mluvíme, je velmi důležitý, protože se podařilo rozbít ruskou vlivovou síť, která působila v různých evropských zemích. Ta síť byla rozbita z České repubiky a aktivita těchto lidí i subjektu Voice of Europe byla zastavena. Byly zmrazeny velké částky peněz a má to dopad na další evropské země, kde probíhají další aktivity. Ale nemůžeme si myslet, že to je jediná síť v Evropě. Já jsem přesvědčený, že někde jinde působí obdobná síť, která pracuje stejným způsobem, protože na celou Evropu je jedna takováhle skupina velmi málo. Ale co se týká Česka, BIS splnila svoji zákonnou povinnost, udělali jsme, co jsme měli, a poslali jasný signál ruské straně: my si toto prostě nenecháme líbit. A to je důležité.“

Takže zda čeští politici brali nějaké úplatky, to je uzavřená věc?

„Já jsem vám řekl, že takovou informaci nemáme.“

A když titíž politici tvrdí, že nemohli vědět, co je Voice of Europe zač? Máte informaci, která by tohle vyvracela?

„Žádné informace a žádné komentáře k politikům nikdy nedávám a dávat je nebudu, ale každý si musí moc dobře rozmyslet, zvláště, když je veřejně činný, s kým hovoří, komu dává možnost, aby prezentovali jeho názory.“

No například Cyril Svoboda říká: teď mě kritizujete s vědomím toho, co zjistila kontrarozvědka, ale já to přece nemohl vědět.

„Zopakoval bych to, co jsem vám řekl před chvílí.“

Čili když s tímto politiky konfrontují jejich strany, není to hon na čarodějnice, je to legitimní?

„V žádném případě (to není hon na čarodějnice – pozn. red.). Každý si musí rozmyslet, s kým komunikuje, kde se prezentuje. Jsme v demokratické zemi, ale s tím je spojená i odpovědnost.“

Tok peněz a sběr informací

Smíte mi říct, jak dlouho trvalo získávání informací o té skupině? Byly to měsíce? Roky? Ten web tu roky působil.

„Byl to relativně dlouho, ten časový úsek asi nebudu specifikovat, a ty informace jsou velmi precizní.“

Byl ten sběr informací složitý?

„Byl, protože když my předáváme informaci oprávněnému adresátovi, ta zpráva musí být natolik přesná, abychom se za ni mohli postavit. Nemůžeme říci, že si něco jen myslíme.“

Vyvolává to ve mně dojem, jako byste ve Voice of Europe měli svého člověka. Je tahle domněnka něčím, co mi smíte okomentovat?

„Přece víte, že nemůžu.“

Šéf bezpečnostního výboru Sněmovny Pavel Žáček pro Deník N tvrdí, že v materiálech od BIS je, že do Česka proudily statisíce eur v hotovosti. Můžete tohle potvrdit?

„Já můžu jenom zopakovat, že byly zmrazené velké částky finančních prostředků.“

Ale v hotovosti?

„No to nebudu komentovat.“

Poučte mě, jak je možné, že se ty informace takhle dostávají ze Sněmovny ven?

„To se musíte zeptat jiných.“

Půjdete na ten bezpečnostní výbor, kam vás i zvou, abyste se na to zeptal sám?

„Samozřejmě, že na bezpečnostní výbor půjdu stejně, jako chodím na komisi (pro kontrolu BIS – pozn. red.). A pokud se mě kolegové budou na toto téma ptát, tak jim v rámci zákonných možností něco řeknu.“

To znamená co?

„Že partnerem ve Sněmovně, se kterým sdílíme zpravodajské informace a který dostává naši tajnou výroční zprávu, je stálá sněmovní komise pro kontrolu BIS. S kolegy ze zahraničního nebo bezpečnostního výboru komunikuji otevřeně a rozsáhle, protože je považuji za partnery, ale jsou situace, jako je třeba tahle, kdy si myslím, že není všechny informace vhodné prezentovat v takhle široké formě, protože ten případ není ještě ukončený.“

Jak je možné, že pan Žáček může tvrdit, že ta zpráva – k níž neměl mít podle mě ani přístup – je velmi precizní?

„To se musíte zeptat jeho.“

Zase záhada...

„Ale upřímně řečeno, pokud má předseda bezpečnostního výboru takovouhle informaci (o preciznosti zpracování – pozn. red.), tak v tom nevidím problém.“

Petr Bystroň se proti nařčením brání velmi hlasitě, dostává velký prostor. Pokud on měl být jedním z těch, kdo prostřednictvím Rusů nějak ovlivní volby do europarlamentu, nepomohli jste mu vlastně tím, že jste na něj ukázali prstem?

„Doufám, že ne.“

A když budete čerpat ze zkušenosti?

„Případ tohoto typu s takovým zahraničním dosahem jsme, myslím, ještě neměli.  A já si myslím ze zkušenosti v České republice, že by to tak nebylo (že by někomu nařčení pomohlo  ve volbách – pozn. red), že ta naše veřejnost je rozumná.“

A když Petr Bystroň mluví o vměšování se českých zpravodajců do německých voleb? To se bytostně dotýká vaší práce.

„To je úplný nesmysl.“

Jakto?

„BIS může oficiálně říct jen to, co řekla vláda ve svém prohlášení. To jméno v něm nikde nefiguruje, takže to, co říká pan Bystroň, je jeho problém, ne můj.“

Teď jste vůbec poprvé řekl jeho jméno.

„Ano.“

Mimochodem ti čeští politici na Voice of Europe kolikrát neříkali nic jiného, než že mají Rusko a Ukrajina jednat a že chtějí, aby skončilo krveprolití. Zpravidla vůbec nezpochybňovali pomoc Ukrajině – politickou, materiální. Tohle je opravdu ten tvrdý proruský narativ, za který si máme na někoho ukazovat prstem?

„Nebudu se vyjadřovat k žádnému politikovi a k žádnému vyjádření. Ale obecně si musíme říct, jak pracují ruské zpravodajské služby v jednom segmentu své práce, a ta je šíření dezinformací. Můžeme to nazývat nepřátelskou propagandou a v Rusku je to jedna z velmi důležitých činností administrativy prezidenta Ruské federace, který tuhle část práce má z velké části ve své gesci. Právě v téhle sféře působil pan Medvedčuk a cílem tohoto masivního útoku na celou Evropu je, aby ten demokratický svět byl rozbitý, aby byla rozbitá jeho soudržnost. Rusko ví, že ani vojensky, ani ekonomicky nemá šanci nad Severoatlantickou aliancí zvítězit, pokud je ta aliance pevná a jednotná. Těmto dezinformacím čelí každá demokraticky zvolená vláda, vzpomeňme si, když byl covid, tak co tu bylo kolem vakcinace, a pak kolem Vrbětic? Ty stejné servery pak začaly útočit na současnou vládu, když podporovala a podporuje Ukrajinu.“

Ale to, že český politik řekne, že si přeje mír na Ukrajině, to přece není to samé.

„Já jsem říkal, že to nebudu komentovat.“

Pokud vás zajímá více o tom, jaká je doopravdy bezpečnostní situace v Česku, kolik teroristických útoků už BIS zarazila v zárodku, kteří agenti cizích mocností u nás působí, anebo také Koudelkovy vzpomínky na Vrbětice, vztah s exprezidentem Zemanem či vyhlídky do budoucna, pusťte si celý díl Hráčů!

Moderátorka Vera Renovica tentokrát v pořadu Hráči vyzpovídala ředitele BIS Michala Koudelku (IV. 2024) Moderátorka Vera Renovica tentokrát v pořadu Hráči vyzpovídala ředitele BIS Michala Koudelku (IV. 2024) | Blesk:Tonda Tran

Klikejte ve videu na témata, která vás zajímají nejvíc!

00:00 – 15:04 O kauze Voice of Europe a dopadech, které bude mít na Evropu.

15:05 – 19:43 O tom, jak a proč pracuje ruská strana s dezinformacemi.

19:44 – 24:03 O bezpečnostní stránce nápadu Andreje Babiše na mírovou konferenci mezi Ruskem a Ukrajinou na území České republiky.

24:04 – 33:22 O tom, jestli jsme na tom bezpečnostně doopravdy nejhůře od konce 2. světové války a zda jsme na prahu nějakého dalšího celosvětového konfliktu.

33:23 – 39:47 O hrozbách migrace, islámského terorismu a o tom, kolik útoků a jakého typu už BIS zarazila.

39:48 – 41:12 O záběrech z útoku Hamásu na izraelské osady, které na vlastní oči viděl.

41:13 – 42:42 O bezpečnostních implikacích tzv. migračního paktu.

42:43 – 44:09 O tom, zda jsme pořád ve studené válce.

44:10 – 48:57 O začátcích v BIS, práci v terénu i momentech, kdy se cítil ohrožen na životě.

48:58 – 50:40 O tom, že svoji práci musel tajit před dětmi, příbuznými i kamarády a jak nepříjemné bylo jít s pravdou ven.

50:41 – 54:26 O tom, proč si někteří myslí, že by měl být méně vidět.

54:27 – 57:52 O politickém a expertním dohledu nad BIS a o tom, zda by důkazy pořízené kontrarozvědkou měly být použitelné u soudu.

57:53 – 01:00:50 O tom, kam půjde, až skončí v BIS, proč to určitě nebude diplomacie, a o vztazích s Petrem Fialou, Bohuslavem Sobotkou i Andrejem Babišem.

01:00:51 – 01:05:30 O výbuchu ve Vrběticích, mezinárodní spolupráci tajných služeb a o vztazích BIS s ruskou tajnou službou.

01:05:31 – 01:11:48 O konfliktu s Milošem Zemanem, schůzkách s Martinem Nejedlým a o tom, jestli byl Hrad prodlouženou rukou Moskvy.

Video  Hráči 22.díl: Vizitka Michala Koudelky, ředitele BIS  - hrc, Fameplay Live/Blesk
Video se připravuje ...

Pořad Hráči: Pravidelně v Blesku ti, co vládnou Česku!

Blesk už druhým rokem přináší čtenářům a divákům exkluzivní pořad Hráči, v němž se vystřídají všichni, kdo v Česku něco znamenají ve sféře byznysu, politiky i na rozhraní těchto dvou disciplín. Zhruba hodinové rozhovory, které vede zkušená moderátorka politických debat i rozhovorů s vrcholnými ústavními činiteli, Vera Renovica (38), si můžete vychutnat každé dva týdny na webu Blesk.cz. A to vždy v pondělí (v případě svátků pak následující pracovní den). V tentýž den si pak jejich písemnou podobu přečtete v tištěném deníku Blesk. To vše, abychom našim čtenářům umožnili podívat se za oponu, za níž se rozhoduje o našich životech, peněženkách či budoucnosti našich dětí. Jestli chcete vědět víc o těch, kteří skutečně vládnou zemi, v níž žijete, dívejte se na Hráče na Blesk.cz!

Video  Šéf BIS Michal Koudelka o Bondovi i ruské zmrzlině  - Blesk TV
Video se připravuje ...