Pátek 26. dubna 2024
Svátek slaví Oto, zítra Jaroslav
Oblačno, déšť se sněhem 9°C

Ministr Jurečka v rozhovoru pro Blesk: Detaily o „společném“ důchodu manželů

Video se připravuje ...
Autor: Jakub Kopřiva, psp - 
13. května 2023
05:00

Společný vyměřovací základ manželů má být jednou z velkých novinek důchodové reformy ministra práce Mariana Jurečky (42, KDU-ČSL). O podrobnostech mluvil vicepremiér s Bleskem. A prozradil, jak to bude se zmrazením platů ústavních činitelů.

Chcete, aby byla zachována průměrná doba v důchodu 21,5 roku, jako je tomu teď. Kde se vzalo toto číslo, že Češi jsou nyní v průměru v penzi 21,5 roku?

„Jsou to data, která má ministerstvo i Česká správa sociálního zabezpečení. To jsme postavili jako jeden z důležitých parametrů, abychom tuto hodnotu byli schopni garantovat i v budoucnu. Na důchodovou reformu se tu čeká 30 let, a děláme ji proto, abychom i pro děti a vnoučata byli schopni zabezpečit důchody i podobnou životní úroveň, jakou mají dnešní důchodci. Pokud bychom to neudělali, budou důchody za 30 let extrémně nízké a rozpočet se dostane do poměrně velkých ztrát.“

Ještě se vrátím k 21,5 rokům, v kolika letech teď Češi v průměru odchází do důchodu?

„Odcházejí zhruba kolem 64. roku života. Stále jsme v momentu, kdy do roku 2030 u mužů a do roku zhruba 2034 u žen, které měly děti, a podle počtu dětí, se postupně jejich věk odchodu do důchodu posunuje. A to nám ovlivňuje, že až toto skončí, tak potom se ten důchodový systém začíná výrazně propadat do velkých deficitů.“

Plánujete, aby bylo možné odejít do předčasného důchodu až po 40 letech placení odvodů, a nejdříve 3 roky před řádným věkem odchodu. Je tedy vůbec možné nastoupit do předčasné penze?

„Stále bude platit, že pro získání nároku na důchod bude platit odpracovaných 35 let pojistné doby včetně náhradních. A pak říkáme, že kdo splní 40 let pojistné doby, může si požádat o předčasný důchod 3 roky předem a bude mít vyšší koeficient krácení. Člověk, jenž odpracuje 45 let, si také může požádat o předčasný důchod s daleko nižším krácením. Musíme si uvědomit, že se bavíme o generaci lidí, kteří z velké části začali pracovat před 20. rokem života.“

Neurčili jste žádný věk odchodu do důchodu, chcete jej navázat na naději dožití. Nebojíte se, že budou vznikat výkyvy?

„Pokud zůstane ten věk dožití, jako je teď, tak se v zásadě s hranicí pro odchod do důchodu nebude muset hýbat. Demografové ale očekávají, že v České republice pomaličku poroste délka dožití. Teď to zastavil covid, dokonce ji i trochu snížil. A proto, aby tam nevznikaly výkyvy, kdyby došlo k nějaké mimořádné situaci, bude mechanismus nastaven, že se může maximálně o dva měsíce posunout hranice mezi jednotlivými generačními ročníky.“

Novinkou má být i dobrovolný společný základ pro manžele. Jak ten parametr bude vypadat? Bude třeba podmínka, jak dlouho spolu mají manželé být?

„Nebude tam žádná podmínka, jak dlouho. Pokud se tito manželé nebo registrovaní partneři dohodnou, že chtějí společný vyměřovací základ na důchody, tak vždy za ten daný rok Česká správa sociálního zabezpečení automaticky zprůměruje jejich příjmy a z toho vytvoří základ pro oba. Mohou to udělat i lidé, kteří si to neřeknou na začátku, ale přijdou třeba za 2 – 3 roky a budou chtít výpočet důchodů. A pokud řeknou, že to chtějí i zpětně, umožníme to. Máme to nastaveno tak, že když se jeden z manželů rozhodne, že z toho chce vystoupit, tak přijde a oznámí to a v ten okamžik tento princip končí.“

Co v případě rozvodu?

„Rozvodem se to samozřejmě ukončí. Ale ta doba, která byla předtím, zůstává započítána pro oba tak, jak se předtím dohodli. Když se lidé rozvedou v době, kdy už jim byl důchod přiznán, tak se nic nemění. Bavíme-li se o případu, kdyby rozvod nastal v produktivním věku, tak ta doba, kdy si to takto nechávali započítávat, pro oba zůstává stejná.“

Navrhujete také zvýšit odvody pro OSVČ až na stejnou hranici, jakou odvádí lidé s minimální mzdou. Jak moc to pomůže systému?

„Pomůže to poměrně výrazně. A to, proč tento krok děláme, je, že když se podíváme na živnostníky, kteří to mají jako svoji hlavní činnost, tak 60 % z nich si platí pouze minimální odvod sociálního pojištění. A to potom znamená, že ten důchod, který je jim vyměřen, je okolo 10 tisíc korun, což je na dnešní poměry velmi nízký důchod.“

Ale stále bude vyšší, než vámi navrhovaný zaručený.

„To ano, ale zhruba o 2 000 korun. A když uděláme tento postupný nárůst zhruba o 600 Kč ročně, tak budoucí důchod toho živnostníka bude přes 14 tisíc. Je to rozloženo ve třech letech a opravdu to směřuje k tomu, že ta úroveň by měla být 40 % průměrné mzdy, což odpovídá plus minus současné minimální mzdě. Filozofie stojí na tom, že pokud jako OSVČ něco dělám na hlavní činnost a dělám to déle než tři roky, měl bych být schopen svojí činností odvádět na úrovni minimální mzdy. A ten postupný náběh bude platit i pro ty, kdo začnou podnikat nově.“

Možnost předčasných důchodů bez krácení má být pro vybrané náročné profese. Jaké to budou?

„To byla debata, kterou jsme vedli do posledních dnů. Chceme udělat výčet, u jakých náročných profesí člověk dělá na pracovišti, kde je zřejmý negativní dopad na jeho zdraví a nelze to eliminovat. Pokud pracuje na pracovišti, kde je vysoké hlukové zatížení, tak to lze kompenzačními pomůckami eliminovat. Ale jestliže musí zdvihat těžká břemena a manipulovat s nimi nebo pracuje v podzemí na rizikovém pracovišti, tak to eliminovat nejde. U těchto profesí – typově – bych chtěl, aby fungoval princip předčasného důchodu bez krácení. Ten už jsme nastavili pro záchranáře a hasiče, teď musíme specifikovat v odborné debatě, které další profese tam přidáme. To uzavřeme během 4 až 5 měsíců.“

O tomhle se debatuje už několik měsíců a člověk by očekával, že když budete představovat reformu, toto už budete mít definované.

„Zahájili jsme práci společně s ministerstvem zdravotnictví na odborné definici a parametrech. Ale my jsme ještě do tohoto týdne vedli na koaliční úrovni jednání, zdali opravdu tento princip do důchodové reformy vložíme. Byl jsem do určité míry svázán, jestli se to opravdu podaří dohodnout.“

Kdy budete chtít s důchodovou reformou jít do Sněmovny?

„Chtěl bych jít s důchodovou reformou do Sněmovny nejpozději začátkem příštího roku. Počítám s tím, že v druhém pololetí tohoto roku by důchodovou reformu měla schválit vláda. Pokusíme se být ještě rychlejší a v prvním pololetí roku 2024 bych chtěl, abychom to schválili na půdě obou komor Parlamentu tak, abychom stihli účinnost od 1. ledna 2025.“

Kromě té důchodové reformy jste představili i konsolidaci veřejných financí. Jak to vypadá se zmrazením platů ústavních činitelů?

„Je tady dohoda, která byla uzavřená na úrovni předsedů poslaneckých klubů na návrhu, který by měl být součástí konsolidačního balíčku tak, abychom pro příští rok i pro ty další roky upravili a snížili ten růst platů ústavních činitelů, soudců, státních zástupců. Bude to vycházet z principu: o to, o co se vlastně snížilo červnovou valorizací tempo růstu důchodů, tak vlastně ještě pod tuto úroveň se sníží platy politiků, soudců a státních zástupců.“

Byl spouštěčem debat u platů politiků apel prezidenta Pavla?

„Apel prezidenta Pavla byl, řekněme si, ještě tou katarzí, která k tomu vedla. Reagoval jsem na to, že je nutné sednout si k jednomu stolu a hledat shodu, abychom dokázali najít rozumný mechanismus. Říct, že to zmrazíte na tři, nebo pět let, je nesmyslný návrh, protože, když se to rozmrazí, aniž by to bylo aktivní rozhodnutí politiků, veřejnost to vnímá tak, že politici si něco zvýšili, protože nezná tu genezi, proč se to v roce 2015 takto rozhodlo. Tenkrát se řeklo, že to bude objektivní nastavení, že když platy a mzdy u lidí porostou, adekvátně tomu rostou platy politiků, soudců a státních zástupců. A když neporostou, tak nerostou ani v této skupině.“

Video  Jurečka pro Blesk o důchodové reformě: nový vyměřovací základ pro manžele i registrované partnery  - Jakub Kopřiva, Jan Jedlička
Video se připravuje ...

maxpax ( 13. května 2023 14:36 )

Pak je manžela šťasný vdovec bere důchod po nešťasné mrtvé manželce.

verka1 ( 13. května 2023 14:25 )

Co když 70 letá nevěsta zemře dříve než její manžel 😁

maxpax ( 13. května 2023 14:24 )

A další řada vdov (převážně vdov, chlap umírá dřív) má další vztah, ale nevdá se. Přišla by totiž o ten vdovský důchod. Tady je dobré si v první řade zjistit finanční zázemí nového partnera, aby nešlápla vedle .
Komu to při volbách hází je vedlejší, rozdoující je, co se píše na webovkách MPSV

maxpax ( 13. května 2023 14:17 )

Tyhle svatby jsou motivovány hlavně ziskem. Buď finančního nebo čistě osobního vzhledem k věku. Na politickém názoru novomanželů vůbec nezáleží. Řada vdov pobírá vdovský důchod, aniž by s manželem žily a pokud žily bylo manžeklství jak pes a kočka, udržované jen kvůli majetku. Tak to je. Rozhodně ne každé manželství je zalité sluncem lásky. Celý vdovský a vdovecký důchod, pokud nemají neplnoleté děti je nesmysl a zátěž pro státní kasu .

verka1 ( 13. května 2023 13:30 )

Víš kam by tě Fiala poslal na ÚP příspěvek na bydlení, a budeš mít hned na nájem 👎 nenechají přece nikoho padnout 👎

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa