Za deset let, kdy v zákoně platí opatření na ochranu obětí domácího násilí, došlo ke 12 tisícům případů takzvaného vykázání z domova. Policie může násilníkům až na 10 dnů odebrat klíče, což má chránit oběti před dalšími výpady. V posledních letech šlo v průměru o 1300 případů, jen za letošek do května jich bylo 635.

Jde ovšem o zlomek skutečných případů násilí a týrání. Podle údajů ministerstva práce a sociálních věcí zažila nějakou formu domácího násilí nebo sexuálního obtěžování třetina žen. Podle odhadů spolku ROSA, který pomáhá obětem domácího násilí, se jen za poslední rok s násilným výpadem od partnera nebo násilím v rodině setkala čtyři procenta žen, což je v přepočtu až 170 tisíc žen. Napadené oběti, ve většině případů ženy, ovšem často fyzický nebo psychický útok nehlásí.

Násilí doma je pro lidi tabu

Téma násilí v domácnostech je v Česku podle odborníků tabuizované. „Máme tady zakořeněno, že co se doma uvaří, to se taky sní, nebo že je to každého věc. Co se děje u sousedů, do toho mi nic není,“ je přesvědčená Daria Čapková z organizace Síť pro rodinu. V minulosti ji samotnou týral manžel, dokázala od něj odejít a dnes pořádá světové přednášky na toto téma.

„Společnost si neuvědomuje, že násilí doma je také trestný čin. Zažila jsem názory, že si za to každý může sám,“ dodala v rozhovoru pro Blesk.cz s tím, že i to je důvodem, proč násilí často zůstává ukryto i několik let. Okolí ho ignoruje, rodina se od něj odvrací a policie se o násilnících vůbec nedozví.

VIDEO: Dagmar Blesku popsala, jak ji 9 let týral manžel. Hrála mrtvou, aby přežila

Video
délka: 03:42

„Hrála jsem mrtvou, abych přežila.“ Dagmar popsala, jak ji manžel roky týral David Budai, Petr Soukup

Stát léta problematiku týrání přehlíží, a to hlavně v oblasti prevence a osvěty. Připouští to ministryně Michaela Marksová (ČSSD), podle které se o věci téměř nemluví a pro většinu lidí stojí na okraji zájmu. „Pro řadu obětí, žen i mužů, je často těžké připustit si, že by svou životní situaci měli řešit s pomocí odborníků, na které se mohou obrátit,“ řekla Marksová.

Tajné zařízení pro oběti násilí

Nyní se po letech začíná něco dít, i když řešení je zatím pouze na papíře. Rezort Marksové navrhuje vznik speciálních služeb pro týrané ženy i muže. „Bude mít formu ambulantní, terénní i pobytové služby. Pracovníci služby budou disponovat odbornými znalostmi v této oblasti a budou spolupracovat s psychology, psychoterapeuty nebo lékaři,“ popsal návrh mluvčí ministerstva Petr Habáň s tím, že dnes obětem chybí hlavně dostatek podpory a informací.

Počty vykázání z domova kvůli násilí
Počty vykázání z domova kvůli násilí
Autor: Archiv CNC

„Služba nabídne sociálně právní poradenství, například jak podat žalobu, dále telefonickou krizovou pomoc a pomoc při vyrovnání se s traumatickým zážitkem. Adresa služby nebude veřejně známá,“ upřesnil Habáň s tím, že utajením a anonymitou by mělo být zajištěno bezpečí oběti před pachatelem.

Týraná žena by podle expertů neměla váhat s hledáním pomoci, byť to může být velmi náročné. V současné době ji poskytuje řada organizací. „Panuje tady zažitý špatný názor, že žena může volat policii, až když bude zmlácena úplně do krve, aby bylo vidět, že se jedná opravdu o násilníka. Policisté jsou ale již dnes školeni, aby uměli rozeznat, zda o domácí násilí jde, nebo ne,“ říká Daria Čapková.

Na koho se obrátit? Příklady organizací věnujících se obětem domácího násilí:

Fotogalerie
6 fotografií