„Monokly se nestačily hojit.“ Dagmar 9 let týral muž. Stát násilí přehlíží

Autor: David Budai - 
11. července 2017
05:00

Po letech pasivity se Česko probudilo a začíná řešit přetrvávající problém domácího násilí. Jde o desítky tisíc mužů a žen trpících kvůli agresivnímu chování partnerů nebo blízkých. Byla mezi nimi i Dagmar, kterou její muž považoval za majetek a mlátil ji do bezvědomí. Teror snášela dlouhých devět let, než našla odvahu odejít. Mnoho žen to ale nedokáže a stát jim neumí nabídnout pomoc.

Za deset let, kdy v zákoně platí opatření na ochranu obětí domácího násilí, došlo ke 12 tisícům případů takzvaného vykázání z domova. Policie může násilníkům až na 10 dnů odebrat klíče, což má chránit oběti před dalšími výpady. V posledních letech šlo v průměru o 1300 případů, jen za letošek do května jich bylo 635.

Jde ovšem o zlomek skutečných případů násilí a týrání. Podle údajů ministerstva práce a sociálních věcí zažila nějakou formu domácího násilí nebo sexuálního obtěžování třetina žen. Podle odhadů spolku ROSA, který pomáhá obětem domácího násilí, se jen za poslední rok s násilným výpadem od partnera nebo násilím v rodině setkala čtyři procenta žen, což je v přepočtu až 170 tisíc žen. Napadené oběti, ve většině případů ženy, ovšem často fyzický nebo psychický útok nehlásí.

Násilí doma je pro lidi tabu

Téma násilí v domácnostech je v Česku podle odborníků tabuizované. „Máme tady zakořeněno, že co se doma uvaří, to se taky sní, nebo že je to každého věc. Co se děje u sousedů, do toho mi nic není,“ je přesvědčená Daria Čapková z organizace Síť pro rodinu. V minulosti ji samotnou týral manžel, dokázala od něj odejít a dnes pořádá světové přednášky na toto téma.

„Společnost si neuvědomuje, že násilí doma je také trestný čin. Zažila jsem názory, že si za to každý může sám,“ dodala v rozhovoru pro Blesk.cz s tím, že i to je důvodem, proč násilí často zůstává ukryto i několik let. Okolí ho ignoruje, rodina se od něj odvrací a policie se o násilnících vůbec nedozví.

VIDEO: Dagmar Blesku popsala, jak ji 9 let týral manžel. Hrála mrtvou, aby přežila

Video  „Hrála jsem mrtvou, abych přežila.“ Dagmar popsala, jak ji manžel roky týral  - David Budai, Petr Soukup

Stát léta problematiku týrání přehlíží, a to hlavně v oblasti prevence a osvěty. Připouští to ministryně Michaela Marksová (ČSSD), podle které se o věci téměř nemluví a pro většinu lidí stojí na okraji zájmu. „Pro řadu obětí, žen i mužů, je často těžké připustit si, že by svou životní situaci měli řešit s pomocí odborníků, na které se mohou obrátit,“ řekla Marksová.

Tajné zařízení pro oběti násilí

Nyní se po letech začíná něco dít, i když řešení je zatím pouze na papíře. Rezort Marksové navrhuje vznik speciálních služeb pro týrané ženy i muže. „Bude mít formu ambulantní, terénní i pobytové služby. Pracovníci služby budou disponovat odbornými znalostmi v této oblasti a budou spolupracovat s psychology, psychoterapeuty nebo lékaři,“ popsal návrh mluvčí ministerstva Petr Habáň s tím, že dnes obětem chybí hlavně dostatek podpory a informací.

Počty vykázání z domova kvůli násilíPočty vykázání z domova kvůli násilí | Archiv CNC

„Služba nabídne sociálně právní poradenství, například jak podat žalobu, dále telefonickou krizovou pomoc a pomoc při vyrovnání se s traumatickým zážitkem. Adresa služby nebude veřejně známá,“ upřesnil Habáň s tím, že utajením a anonymitou by mělo být zajištěno bezpečí oběti před pachatelem.

Týraná žena by podle expertů neměla váhat s hledáním pomoci, byť to může být velmi náročné. V současné době ji poskytuje řada organizací. „Panuje tady zažitý špatný názor, že žena může volat policii, až když bude zmlácena úplně do krve, aby bylo vidět, že se jedná opravdu o násilníka. Policisté jsou ale již dnes školeni, aby uměli rozeznat, zda o domácí násilí jde, nebo ne,“ říká Daria Čapková.

Na koho se obrátit? Příklady organizací věnujících se obětem domácího násilí:

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

skaara ( 15. srpna 2017 13:05 )

Odsuzuji všechny názory, že si za to ty ženy mohou samy a nechávají se terorizovat dobrovolně To jsou názory hloupých lidí - zejména mužů. Ale ono to není tak snadné jak si tu každý představuje - takový tyran je schopen týrané ženě uzavřít všechny únikové cesty, nebo vyhrožuje smrtí nebo smrtí případných dětí. A navenek hraje dokonalého pana skvělého, zatímco doma drží svoji ženu jako otroka, který nemá jak ani a kam uniknout. A muž tyrani se nikdy neprojeví hned, naopak dlouho se chovají až extrémně dokonale - svoji skutečnou povahu projeví, až když mají "své jisté". Takže já tyto ženy neodsuzuji, něco jsem o dané problematice četla a skutečně to není o tom, že by ty ženy nechtěly od tyranů utéct, nebo že se jim týrání lidí - je to o to, že NENÍ JAK A KAM ÚTÉCT !!!

majojo ( 11. července 2017 14:01 )

Už mohla být pět let z basy venku, žejo?

balika ( 11. července 2017 12:40 )

Týrané ženy jsou, bohužel, "slabší kusy". Nemyslím to nijak zle, každého z nás příroda vybavila jinak. V podstatě se nedokáží o sebe postarat a jsou psychicky labilnější. Faktem je, že stát by jim měl nějak pomoci.

vasek711 ( 11. července 2017 10:37 )

mela ho kratce po svatbe zastrelit, a nemusela by trpet dalsich devet let.

aeraluna ( 11. července 2017 10:16 )

Co všechno by měl za lidi suplovat stát?! Když se ta vymaštěnkyně nechala mlátit, nechala se mlátit zcela soukromě a dobrovolně. Co je státu do toho???

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud