Zeman by měl podle Outlého zvážit své cesty do krajů v době kampaně, nebo zahrnout náklady na setkání s občany jako bezúplatné plnění do volebního limitu, který činí 50 milionů korun.

Zeman zdůraznil, že pokud by začal jezdit do krajů nyní, mohla by to být kampaň, ovšem on regiony navštěvuje od začátku výkonu mandátu. Za kampaň své výjezdy nepokládá taky kvůli tomu, že nikoho nevyzývá k tomu, aby ho v prezidentské volbě příští rok volili.

„Kdybych začal do krajů jezdit teď, mohlo by jít o volební kampaň. Kdybych řekl ‚volte mě‘, byla by to kampaň. Pokud s nimi mluvím o jejich problémech, kampaň to není,“ řekl prezident s tím, že trvá na tom, že kampaň vůbec nepovede.

Zeman připomněl, že ho čeká řada zahraničních cest a ani v těchto případech o předvolební přesvědčování voličů nepůjde. „Pan Outlý, kdyby byl důsledný, by musel všechny akce prezidenta republiky chápat jako mou volební kampaň. Což, jak uznáte, je nesmysl,“ dodal.

Jan Outlý z Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí
Jan Outlý z Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí
Autor: Zbyněk Olmer

Za Outlého vyjádřením vidí skutečnost, že ho nejmenoval do čela úřadu. „Já jsem před časem byl postaven před úkol jmenovat předsedu této komise a podle pravidel mně Senát předložil dva kandidáty. Jedním z nich byl právě pan Outlý. Já jsem zvolil předsedou druhého kandidáta. Mám právo se domnívat, že tato reakce je jeho uražená ješitnost,“ soudí Zeman a dodal: „Beru jeho kritiku s úsměvem, asi je mu líto, že není předseda oné komise.“

Prezident navštěvuje regiony často, podle Outlého by měl náklady na setkání s občany zahrnout do limitu daného zákonem. Pokud by úřad nastavil volnější kritéria a záležitostí se nezabýval, nebylo by snadné podle Outlého ji v budoucnu regulovat, protože bude existovat precedens.

Prezident i jeho kancelář poměrně běžně používají vůči svým oponentům osobní ataky, což já činit nebudu. Pokud jde o podstatu věci, tedy cesty do krajů, Miloš Zeman jednak zkreslil moje výroky a jednak mylně vyložil zákon. Neřekl jsem, že prezident nesmí jezdit do krajů. Naopak jsem sdělil, že je to u nás vnímáno jako součást výkonu prezidenta. Dále jsem uvedl, že pokud bude Miloš Zeman jezdit do krajů i v době oficiální volební kampaně, měly by náklady na mítinky s občany být vykázány jako bezúplatná plnění,“ reagoval pro Blesk.cz politolog Outlý.

VIDEO: Takhle Miloš Zeman svým přátelům oznámil, že bude znovu kandidovat. O den později, 10. března, to zopakoval na tiskové konferenci

Video
délka: 02:29
720p 480p 360p 240p

Zeman oznámil další kandidaturu na prezidenta. Podívejte se na projev pro vyvolené. archiv Blesk.cz

Pokud jde o prezidentův výklad, že kampaň začíná teprve slovy ‚volte mě‘ nebo že když jezdí do krajů již čtyři roky, nejedná se o kampaň, je třeba říct, že český zákon o volbě prezidenta definuje volební kampaň zcela jinak. Považuje za ni i veřejná oznámení sloužící ve prospěch kandidáta včetně jakékoliv doprovodné akce. Setkání, čili mítink s občany, podle mého soudu kampaní je,“ dodal s tím, že pravidla se vztahují na všechny kandidáty, včetně úřadujícího prezidenta.

„Úřadující prezident má v kampani vždy jistou výhodu, o to vnímavější by podle mého soudu měl být vůči riziku, že neúspěšní kandidáti budou namítat neregulérnost soutěže,“ varoval před možnými problémy.

Krajské samosprávy stály Zemanovy návštěvy od jeho zvolení v roce 2013 do začátku letošního května téměř 17 milionů korun. Další výdaje mají s prezidentovými cestami města a obce, na jejichž bedrech je zajištění tribun a ozvučení pro setkání s veřejností.

VŠE O PREZIDENTSKÝCH VOLBÁCH 2018 ČTĚTE ZDE

Fotogalerie
29 fotografií