
Zeman znovu sáhl po ožehavém jménu. Srpa chce nasadit na studium totality

Prezident Miloš Zeman v pátek navrhl do rady Ústavu pro studium totalitních režimů dlouholetého předsedu Jazzové sekce Karla Srpa. O návrhu bude rozhodovat Senát. Zeman se snažil Srpa počátkem roku prosadit do Etické komise pro ocenění účastníků protikomunistického odboje, ale premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) odmítl jmenování spolupodepsat. Důvodem byly Srpovy styky s komunistickou Státní bezpečností (StB).
Srp je zakladatelem Jazzové sekce, která se před listopadem 1989 podílela na vydávání legálních i zakázaných publikací. Jeho jméno figuruje v neoficiálních seznamech spolupracovníků Státní bezpečnosti, takzvaných Cibulkových seznamech, jako spolupracovník komunistické tajné policie pod krycím jménem Hubeník.
Srpova údajná spolupráce s StB se médiích probírala v roce 1999, kdy se jako kandidát ČSSD ucházel o místo v Senátu, uvolněné po smrti Václava Bendy. „Agentem jsem nebyl, nicméně to neznamená, že by na mě tehdejší ministerstvo vnitra nevedlo spis jako na zájmovou osobu,“ řekl Srp v roce 1999. Volby tehdy vyhrál už v prvním kole s drtivou převahou nezávislý kandidát Václav Fischer, Srp získal pouhé jedno procento hlasů.
V prosinci 2000 Městský soud v Praze 1 rozhodl o tom, že byl ve spisech StB evidován jako její spolupracovník neoprávněně. V roce 2013 jej Zeman ocenil Medailí Za zásluhy.
Sobotkovi údajná spolupráce s STB vadila
Premiér přesto odmítl spolupodepsat Srpovu nominaci s odůvodněním, že Srp spolupracoval s StB. O Srpově spolupráci mluvili například také písničkář Jaroslav Hutka, Miroslav Vodrážka z Centra pro dokumentaci totalitních režimů nebo bývalí aktivisté a členové výboru Jazzové sekce.
„Srp udělal v době totality hodně dobrých věcí pro nezávislou kulturu. Bohužel ale udělal také špatné věci. Podle veřejně dostupných informací dlouhodobě a opakovaně donášel Státní bezpečnosti,“ uvedl tehdy Sobotka.
Srp i prezident se proti Sobotkově rozhodnutí ostře ohradili. Premiér podle Karla Srpa vycházel z neexistujících podkladů, podle prezidentova mluvčího jde za hlasem mediálního mainstreamu. „Pan Sobotka vychází z podkladů, které neexistují. Protože z těch obvinění, o kterých mluví Ústav pro studium totalitních režimů, já jsem ani jedno za 20 let neviděl, ani jedno mi nebylo předloženo,“ řekl před půl rokem Srp.
VIDEO: Vyznamenání od Zemana získal i zpěvák Daniel Hůlka. Jak na to reagovalo jeho okolí?
ÚSTR(Ústav pro studium totalitních režimů) je potřeba zrušit,protože skutky jsou buď promlčené,nebo viníci už nežijí,je třeba založit ÚSHR(Ústav pro studium havloidních režimů)a vyšetřit zločiny spáchané po roce 1989,dokud tyto zločiny nejsou promlčené a viníci ještě žijí.