Lidé narození 7. května jsou Býci.  


Svátek slaví Stanislav

  • Ženský protějšek: Stanislava
  • Nejpoužívanější domácí podoby: Standa, Stáňa, Stáník, Stáníček
  • Původ: Jméno Stanislav je slovanského původu. Vzniklo ze slov „stano“ (pevnost, tvrdost) a „sláva“. Překládá se jako „tvrdý bojovník“ nebo „slavný bojovník“.
  • Povaha: Stanislavové jsou inteligentní a stálí. Život jim komplikuje jejich netrpělivost. 
  • Koho takto pojmenovat: Jméno se hodí zejména pro muže narozené ve znamení Berana, Lva a Střelce.

Vyberte si podle data vhodné jméno pro své miminko >  


Petr Iljič Čajkovskij

7. května 1840 se v Rusku v dobře situované rodině báňského inženýra narodil jeden z nejvýznamnějších skladatelů všech dob Petr Iljič Čajkovskij.

Už od raného dětství ho zajímala hudba, v pěti letech začal hrát na klavír a často vysedával u rodinného orchestrionu. Díky své matce se brzy seznámil také s divadlem, které ho naprosto učarovalo. Na přání otce však začal Petr Iljič Čajkovskij studovat práva, dokonce nějaký čas pracoval i na ministerstvu spravedlnosti, ale už během studia navštěvoval hodiny zpěvu, klavíru, generálbasu a v roce 1856 vzniklo jeho první komponované dílo. Poté začal studovat petrohradskou konzervatoř a  v letech 1866 až 1877 působil jako pedagog na moskevské konzervatoři. Ta dnes nese jeho jméno.

Díky bohaté vdově Filaretovně von Meck, která mu poskytla finance, se mohl začít naplno věnovat skladbám svých děl a jejich dirigování v divadlech po celé Evropě. Byl také hudebním kritikem.

K nejznámějším Čajkovského dílům bezesporu patří Romeo a Julie, Evžen Oněgin, Hamlet, Piková dáma, Labutí jezero a Louskáček a je také autorem mnoha vokálních a komorních skladeb.

Petr Iljič Čajkovskij navštívil několikrát také Čechy, v Praze dokonce dirigoval v roce 1888 Evžena Oněgina v nově otevřeném Národním divadle. Je známo, že byl přítelem Antonína Dvořáka.

6. listopadu 1893 ve věku 53 let skladatel náhle umírá oficiálně na infekční onemocnění, ale vzhledem k depresím, které úmrtí předcházely, není příčina jeho smrti úplně jasná.

Psalo se 7. května před rokem: