Býk
Autor: CNC

7. květen <<< 8. květen >>> 9. květen

Lidé narození 8. května jsou Býci.  


Vyberte si podle data vhodné jméno pro své miminko >

Den vítězství

8. května slavíme konec druhé světové války v Evropě. První kapitulace Německa byla podepsána již 7. května 1945. Na požadavek Stalina byl tento akt opakován 8. května v Berlíně.

Ceremonie se protáhla do 23. hodiny středoevropského času, ale v Sovětském svazu bylo již 9. května. Z tohoto důvodu slavila Česká republika za komunistického režimu konec války v tento den. Po změně režimu v roce 1989 se svátek přesunul na 8. května, kdy je den kapitulace shodný s naším časovým pásmem. 

Světový den Červeného kříže a Červeného půlměsíce

Historie Červeného kříže sahá až do roku 1863, kdy byla tato mezinárodní organizace v Ženevě založena švýcarským podnikatelem a humanistou Henri Dunantem, který se narodil 8. května 1828. Právě tento den byl určen pro oslavu humanity, dobrovolnosti, nestrannosti, neutrality, nezávislosti, jednoty a světovosti, což jsou základní principy této organizace.  

Významnou roli všech členů, dobrovolníků a zaměstnanců Červeného kříže, kteří zachraňují lidské životy po celém světě, je třeba si uvědomit a chápat Světový den Červeného kříže a Červeného půlměsíce jako připomínku jejich statečnosti a ochoty být vždy a všude neutrálně pro všechny lidi světa.

Nejvýznamnější roli v lidské historii měl Červený kříž v době 2. světové války, kdy jeho pomoc potřebovali miliony lidí. Ani v dnešní době si neumíme svět bez práce této potřebné organizace představit. Pomáhá obětem současných válek a přírodních katastrof.

Označení Červený půlměsíc přibylo k Červenému kříži, a bylo zlegalizováno v roce 1878, kdy probíhala rusko-osmanská válka, a symbol kříže neodpovídal náboženství islámských vojáků. Používá se ve 33 zemích světa.

Pravidla a úkoly organizace jsou stanoveny na základě Ženevských úmluv, Statutu Mezinárodního hnutí Červeného kříže a rezolucí Mezinárodních konferencí ČK a ČP.

 

Kdo se narodil 8. května

Svět

  • 1902 – André Lwoff, francouzský mikrobiolog, Nobelova cena 1965 († 30. září 1994)
  • 1960 – Franco Baresi, italský fotbalista a trenér
  • 1960 – Pavol Višňovský, slovenský herec
  • 1981 – Stephen Amell, kanadský herec

Otevírací doba obchodů 8. května 2024

Den vítězství je jedním z osmi státních svátků, v rámci nichž musí obchody s prodejní plochou nad 200 metrů čtverečních zůstat zavřené.

Kdy jindy musí zůstat zavřené a jaké jsou výjimky, čtěte ZDE>>>