Lidé narození 9. května jsou Býci.  


Svátek slaví Ctibor

  • Ženský protějšek: Ctibora
  • Nejpoužívanější domácí podoby: Ctiborek, Ctíba, Ctibi, Borek
  • Původ: Jméno Ctibor je slovanského původu. Vychází ze slov „čest“ a „boriti“ (bojovat). Význam jména je tedy „bojovník za čest“. 
  • Povaha: Ctiborové jsou přizpůsobiví a úspěšní. Díky svému optimismu jsou oblíbení ve společnosti. Ve vztazích jsou přelétaví.
  • Koho takto pojmenovat: Jméno se hodí zejména pro muže narozené ve znamení Panny, Štíra a Býka.

Vyberte si podle data vhodné jméno pro své miminko >  


Den Evropy

9. květen se stal pro Evropskou unii symbolem a ideou mírové spolupráce evropských zemí. Je také nazýván „Schumanovým dnem“ podle francouzského ministra zahraničí, který právě 9. května 1950 v Paříži navrhl nový druh politické spolupráce, který by zcela eliminoval válečné konflikty mezi národy v Evropě. Vytvořil tak z prvních šesti evropských států instituci, která měla kontrolu nad průmyslem uhlí a oceli což v té době několik let po válce mělo svůj smysl. 

Až do dnešní doby se přenáší původní myšlenka Roberta Schumana a to volný trh, volný pohyb osob, kapitálu a pracovních sil což všem členům Unie přináší každopádně ekonomické výhody

Tímto dnem si Evropané každý rok připomínají oslavu míru a jednoty a pořádají se akce a oslavy, které mají za úkol sblížení národů Unie. V Bruselu je každoročně Den otevřených dveří v sídlech Unie, ve městech po celé Evropě jsou pořádány festivaly, přednášky, semináře a workshopy, kde si lidé připomínají principy fungování institucí EU a historii všech členských států a jejich podílu na společenství.

Dny Evropy se pořádají také v Praze a dalších městech České republiky a kromě již zmíněného se zaměřují i na prezentaci příběhů obětí nacismu a stalinismu.

Psalo se 9. května před rokem: