Býk
Autor: CNC

8. květen <<< 9. květen >>> 10. květen 

Lidé narození 9. května jsou Býci.  


Svátek slaví Ctibor

  • Ženský protějšek: Ctibora
  • Nejpoužívanější domácí podoby: Ctiborek, Ctíba, Ctibi, Borek
  • Původ: Jméno Ctibor je slovanského původu. Vychází ze slov „čest“ a „boriti“ (bojovat). Význam jména je tedy „bojovník za čest“. 
  • Povaha: Ctiborové jsou přizpůsobiví a úspěšní. Díky svému optimismu jsou oblíbení ve společnosti. Ve vztazích jsou přelétaví.
  • Koho takto pojmenovat: Jméno se hodí zejména pro muže narozené ve znamení Panny, Štíra a Býka.

Vyberte si podle data vhodné jméno pro své miminko >  


Den Evropy

9. květen se stal pro Evropskou unii symbolem a ideou mírové spolupráce evropských zemí. Je také nazýván „Schumanovým dnem“ podle francouzského ministra zahraničí, který právě 9. května 1950 v Paříži navrhl nový druh politické spolupráce, který by zcela eliminoval válečné konflikty mezi národy v Evropě. Vytvořil tak z prvních šesti evropských států instituci, která měla kontrolu nad průmyslem uhlí a oceli což v té době několik let po válce mělo svůj smysl. 

Až do dnešní doby se přenáší původní myšlenka Roberta Schumana a to volný trh, volný pohyb osob, kapitálu a pracovních sil což všem členům Unie přináší každopádně ekonomické výhody

Tímto dnem si Evropané každý rok připomínají oslavu míru a jednoty a pořádají se akce a oslavy, které mají za úkol sblížení národů Unie. V Bruselu je každoročně Den otevřených dveří v sídlech Unie, ve městech po celé Evropě jsou pořádány festivaly, přednášky, semináře a workshopy, kde si lidé připomínají principy fungování institucí EU a historii všech členských států a jejich podílu na společenství.

Dny Evropy se pořádají také v Praze a dalších městech České republiky a kromě již zmíněného se zaměřují i na prezentaci příběhů obětí nacismu a stalinismu.

1974: Pražské metro zahájilo provoz na trase C

9. května 1974 se v Praze první cestující projeli nově otevřenými prvními stanicemi metra. Šlo o trasu C, která začínala na stanci Kačerov, pokračovala přes Budějovickou, Mládežnickou (dnes Pankrác), Pražské povstání, Gottwaldovu (dnes Vyšehrad), I. P. Pavlova, Muzeum, Hlavní nádraží a končila na Sokolovské (dnes Florenc).

Trasa C se začala budovat v lednu 1966. Její délka byla 6,6 km. Mezi stanicemi Hlavní nádraží a Muzeum je nejkratší mezistaniční vzdálenost v síti metra, a to 425 metrů. Na některých stanicích vznikla ucelená architektonická centra spojující spodní stanici, vestibul, nadzemní prostory a přiléhající budovu do jednoho tvaru.

Linka C vede nad zemí v tubusu Nuselského mostu, mezi stanicemi Vyšehrad a I. P. Pavlova, a u stanice Kačerov na přemostění železniční trati Praha-Vrané nad Vltavou. Řídící stanoviště včetně řídícího počítače je u stanice metra I. P. Pavlova, v místech, kde je budova Centrálního dispečinku Dopravního podniku hl. m. Prahy.

Nyní má trasa C stanic. Vede od Hájů do Letňan, je dlouhá 22,41 km a jízdní doba činí 36 minut. V říjnu 2018 byl na lince C zaveden jako první ze všech linek pražského metra mobilní signál.

V roce 2022 měřila síť celého pražského metra 65,2 km a tvořily ho trasy A (zelená), B (žlutá) a C (červená). Soupravy metra zastavují celkem v 61 stanicích, z nichž stanice Muzeum, Můstek a Florenc jsou přestupní. Téhož roku se začalo s výstavbou linky D (modrá).

 

Kdo se narodil 9. května

Svět

  • 1920 – William Tenn, americký spisovatel sci-fi († 7. února 2010)
  • 1924 – Bulat Okudžava, ruský básník († 12. června 1997)
  • 1940 – James L. Brooks, americký producent, režisér a scenárista
  • 1978 – Andrej Podkonický, slovenský hokejista