Lidé narození 10. května jsou Býci.  


Svátek slaví Blažena

  • Mužský protějšek: Blažej
  • Nejpoužívanější domácí podoby: Blaženka, Bláža, Blažka, Bláži
  • Původ: Jméno Blažena je latinského původu. Vychází z latinského slova „beatus“, které znamená „šťastná“ či „blažená“.
  • Povaha: Blaženy jsou vnitřně nevyrovnané. Často začínají znovu od začátku. Obětují se pro ostatní. 
  • Koho takto pojmenovat: Jméno se hodí zejména pro ženy narozené ve znamení Blíženců, Lva a Vodnáře.

Vyberte si podle data vhodné jméno pro své miminko >  


Zvolení Nelsona Mandely prezidentem JAR a konec apartheidu

10. května 1994 do čela Jihoafrické republiky nastoupil vůdce Afrického národního kongresu Nelson Mandela jako první černošský prezident v historii této země. Byl jednohlasně a svobodně zvolen poslanci z prvních multirasových voleb. 

Nelson Mandela se narodil 18. července 1918, studoval univerzitu pro černé ve Fort Hare, ale vyloučili ho za organizaci studentské stávky. Vysokou školu si pak dodělával dálkově v Johannesburgu, kde v roce 1942 dostal diplom jako právník.

Mandela bojoval proti státní politice a jeho cílem bylo vytvořit z JAR demokratický stát, kde budou žít všichni bez rozdílu pleti a budou se považovat za občany jednoho národa. Proto ho tehdejší jihoafrická vláda odsoudila. Mandela byl od svých 20 let vězněn tehdejším režimem za boj proti apartheidu. Ve vězení strávil 27 let, ale původní trest byl doživotí. V roce 1990 byl propuštěn a opět se angažoval v politice a boji za lidská práva.

I po skončení prezidentské funkce se nadále politicky angažoval a nejen to, zasloužil se také o boj proti AIDS a postavil se v Jižní Africe za lidi HIV pozitivní a jejich právo se léčit.

Po dlouhé infekční nemoci Nelson Mandela v prosinci roku 2013 umírá. Jeho osobnost pro nevídaný aktivismus je mezinárodně uctívaná. Je držitelem Nobelovy ceny za mír. V Jihoafrické republice ho lidé nazývají „Otcem národa“.

Psalo se 10. května před rokem: