Lidé narození 11. května jsou Býci.  


Svátek slaví Svatava

  • Mužský protějšek: nemá
  • Nejpoužívanější domácí podoby: Sváťa, Svatka, Svatuška, Svatuše, Svati
  • Původ: Jméno Svatava je slovanského původu. Staroslovanské slovo „svet“, z kterého vychází, znamená „silný“ nebo „velký“. V novodobém výkladu má jméno význam „svatá řeka“, neboť se odvozuje od „svatý“ a „ava“ (řeka).
  • Povaha: Svatavy jsou velmi impulzivní. Nejprve jednají a teprve poté přemýšlejí. Jako osobnosti vyzrávají později.
  • Koho takto pojmenovat: Jméno se hodí zejména pro ženy narozené ve znamení Raka, Ryb, Berana, Lva a Vah.

Vyberte si podle data vhodné jméno pro své miminko >  


Kasparov prohrál v šachu s Deep Blue

11. května 1997 mistr světa v šachu Garri Kasparov prohrál v odvetě novináři nazývané „poslední vzdor mozku“ se superpočítačem Deep Blue, který zkonstruovala firma IBM.

Kasparov se tak stal prvním úřadujícím mistrem světa v šachu, který byl poražen počítačem. O rok dříve přitom nad Deep Blue ještě triumfoval.

Nová verze Deep Blue však byla ještě o mnoho dokonalejší a tím pro něj nepřekonatelná. Kasparov ale uvedl, že neměl možnost se s vylepšenou verzí počítače dostatečně seznámit, dále pak nebylo pro soustředění dobré zázemí a v neposlední řadě ho rozhodil restart tohoto stroje a tím možná změna strategie.

Všichni šachoví fandové světa sledovali tento souboj člověka a techniky. Po devatenácti tazích se velmistr šachu vzdal. Celá partie trvala pouze něco málo přes hodinu.

Kasparov na tento zápas nevzpomíná v dobrém a dokonce firmu IBM nařkl z podvodu, vyžádal si i odvetu, ale jeho žádost byla zamítnuta a počítač byl demontován. Velmistr doslova uvedl: „Umělá inteligence není autonomní subjekt s vlastní vůlí, ale jen prodloužená ruka svých (stále ještě) lidských tvůrců. Přebírá jejich agendu, plní jejich zadání.“ Tím chtěl nejen jako šachista, ale také jako politik, poukázat na zákulisní strategii firmy.

Psalo se 11. května před rokem: