Býk
Autor: CNC

10. květen <<< 11. květen >>> 12. květen

Lidé narození 11. května jsou Býci.  


Svátek slaví Svatava

  • Mužský protějšek: nemá
  • Nejpoužívanější domácí podoby: Sváťa, Svatka, Svatuška, Svatuše, Svati
  • Původ: Jméno Svatava je slovanského původu. Staroslovanské slovo „svet“, z kterého vychází, znamená „silný“ nebo „velký“. V novodobém výkladu má jméno význam „svatá řeka“, neboť se odvozuje od „svatý“ a „ava“ (řeka).
  • Povaha: Svatavy jsou velmi impulzivní. Nejprve jednají a teprve poté přemýšlejí. Jako osobnosti vyzrávají později.
  • Koho takto pojmenovat: Jméno se hodí zejména pro ženy narozené ve znamení Raka, Ryb, Berana, Lva a Vah.

Vyberte si podle data vhodné jméno pro své miminko >  


Kasparov prohrál v šachu s Deep Blue

11. května 1997 mistr světa v šachu Garri Kasparov prohrál v odvetě novináři nazývané „poslední vzdor mozku“ se superpočítačem Deep Blue, který zkonstruovala firma IBM.

Kasparov se tak stal prvním úřadujícím mistrem světa v šachu, který byl poražen počítačem. O rok dříve přitom nad Deep Blue ještě triumfoval.

Nová verze Deep Blue však byla ještě o mnoho dokonalejší a tím pro něj nepřekonatelná. Kasparov ale uvedl, že neměl možnost se s vylepšenou verzí počítače dostatečně seznámit, dále pak nebylo pro soustředění dobré zázemí a v neposlední řadě ho rozhodil restart tohoto stroje a tím možná změna strategie.

Všichni šachoví fandové světa sledovali tento souboj člověka a techniky. Po devatenácti tazích se velmistr šachu vzdal. Celá partie trvala pouze něco málo přes hodinu.

Kasparov na tento zápas nevzpomíná v dobrém a dokonce firmu IBM nařkl z podvodu, vyžádal si i odvetu, ale jeho žádost byla zamítnuta a počítač byl demontován. Velmistr doslova uvedl: „Umělá inteligence není autonomní subjekt s vlastní vůlí, ale jen prodloužená ruka svých (stále ještě) lidských tvůrců. Přebírá jejich agendu, plní jejich zadání.“ Tím chtěl nejen jako šachista, ale také jako politik, poukázat na zákulisní strategii firmy.

1786: Založeno divadlo Bouda

11. května 1786 díky zájmu veřejnosti o české hry bylo založeno divadlo Bouda, a to pod jménem Královské-císařské vlastenecké, v němž se nehrálo v němčině, ale v češtině. Za tímto počinem stál zejména básník, dramatik, překladatel, herec, režisér a národní obroditel Jan Šimon Václav Thám.

Dřevěná budova stála v Praze na spodní části Koňského trhu (nynější Václavské náměstí). Jeho sláva však netrvala dlouho. Kvůli finančním potížím, způsobeným především tím, že nebyl dostatek kvalitních autorů českých her, došlo roku 1789 k uzavření Boudy a posléze k jejímu stržení.

Poté divadelní společnost hrála na řadě míst v Praze. V roce 1792 bylo divadlo přesunuto do zrušeného kláštera U Hybernů.

 

Kdo se narodil 11. května

Svět