Býk
Autor: CNC

11. květen <<< 12. květen >>> 13. květen 

Lidé narození 12. května jsou Býci.  


Svátek slaví Pankrác

  • Ženský protějšek: nemá
  • Nejpoužívanější domácí podoby: Pankrácek, Pankry
  • Původ: Jméno Pankrác je řeckého původu. Pochází zřejmě z řeckého jména Pankrátios, které znamená „velký závod“ nebo „víceboj“. 
  • Povaha: Pankrácové jsou velcí individualisté a rádi se prosazují, což jim komplikuje partnerské vztahy. Inklinují k humanitním vědám.
  • Koho takto pojmenovat: Jméno se hodí zejména pro muže narozené ve znamení Raka, Ryb a Berana,

Vyberte si podle data vhodné jméno pro své miminko >  


Josef Mánes

12. května 1820 se v Praze v umělecky založené rodině narodil český malíř a ilustrátor, představitel českého romantismu Josef Mánes

Po ukončení základní školy začal studovat na Akademii výtvarných umění, kde byl tehdy ředitelem František X. Tkadlík, který Mánesa naučil pečlivosti provedené malby a měl na něj nezanedbatelný umělecký vliv. Účastnil se také studijních pobytů v Mnichově, Drážďanech, v Polsku a Slezsku.

Josef Mánes byl jedním z představitelů českého umění 19. století. Zejména akvarelová malba a sklon ke kresbě inspirované venkovským lidem byla obsahem jeho tvorby. K národním pokladům patří obraz Mánesovo velké lásky Františky Šťovíčkové.

Pracoval neúnavně a s velkým nasazením na mnoha zakázkách nejen pro vznešené rodiny, ale také pro spolky. Jednou z nejznámějších veřejných zakázek je návrh dvanácti terčů s alegoriemi ročních období tzv. kalendárium na Staroměstském orloji. Mánes se také zapojil do veřejného života, především se účastnil přípravy Slovanského sjezdu a sbíral podklady pro návrh českého kroje. Pro spolek Jednota umělců nakreslil známý obraz Líbánky na Hané a je autorem celé řady portrétů a krojových studií. 

V průběhu let se u něj začaly projevovat příznaky duševního onemocnění, které vedly až k frustraci, začal malovat zmatené obrazy, nedokázal se soustředit a normálně komunikovat s okolím. 

Josef Mánes zemřel po dvouletém trápení v jedenapadesáti letech jako v té době ne příliš uznávaný malíř. Význam jeho díla byl uznán až v počátku 20. století.

Mezinárodní den ošetřovatelek

12. květen byl ustanoven Mezinárodní den ošetřovatelek na oslavu narození anglické ošetřovatelky, autorky odborné literatury a průkopnice srovnávací lékařské statistiky Florence Nightingalové (*1820).

Tato Angličanka narozená ve Florencii se po krátkém ošetřovatelském školení vydala v roce 1853 do krymské války. S dalšími ošetřovatelkami pracovala ve vojenské nemocnici na předměstí Konstantinopole.

Tam mezi nemocnými a zraněnými britskými vojáky vytvořila základy ošetřovatelského modelu, který se používá dodnes. Zavedla především přísná hygienická opatření, dietoterapii, větrání, vhodné osvětlení pro pacienty, na které dohlížela i v noci.

Na popud Nightingalové byla v Londýně založena první škola pro zdravotní sestry. Florence vytvořila také učební plány a celý život se angažovala ve zlepšování této profese. Od královny Victorie obdržela Červený kříž a jako první žena britský Řád za zásluhy pro britské impérium. 

 

Kdo se narodil 12. května

  • 1820 – Josef Mánes, malíř, zakladatel novodobého českého malířství († 9. prosince 1871)
  • 1933 – Ivo Pavlík, hudební skladatel, klávesista a klarinetista († 12. srpna 2017)
  • 1948 – Ivan Král, hudebník a režisér († 2. února 2020)
  • 1975 – David Kostelecký, sportovní střelec
  • 1981 – David Kočí, hokejista

Svět