Ovčáček: Prezidentovy cesty nejsou kampaň, do krajů bude jezdit dál

Autor: jer, ČTK - 
22. července 2017
18:35

Prezident Miloš Zeman bude v návštěvách krajů od září pokračovat, nejsou součástí předvolební kampaně. Na dotaz ČTK to v sobotu sdělil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Zvážit cesty, případně zahrnout náklady na ně jako bezúplatné plnění do volebního limitu, by měl Zeman podle člena Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí Jana Outlého. Zeman bude v přímé volbě usilovat o znovuzvolení, limit nákladů pro každého kandidáta je 50 milionů korun.

Krajské cesty jsou povinností přímo zvoleného prezidenta republiky, uvedl Ovčáček. „Nejsou kampaní. Pan prezident je absolvuje už od roku 2013. Slíbil, že bude přímo hovořit s občany,“ dodal. Setkání prezidenta s občany vadí „určitým politickým kruhům“, napsal na Twitteru. „Je též zřejmá závist. Na setkání s panem prezidentem chodí tisíce lidí. O tom si mohou ostatní politici nechat jen zdát,“ doplnil.

Zeman opakovaně uvedl, že před prezidentskými volbami kampaň nepovede. Někteří politologové ale míní, že u politika v úřadu není možné odlišit, zda se s občany setkává v rámci své funkce, nebo zda vede předvolební kampaň.

Outlý upozornil na to, že tradici prezidentských cest do krajů nyní konfrontuje přímá volba hlavy státu a kontrola nákladů kampaně, což dřív nebylo. „Když prezident do krajů v době kampaně jezdit nebude, ušetří tím komplikace úřadu i sobě jako kandidátovi,“ řekl Outlý. Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí dohlíží z hlediska peněz i na prezidentskou volbu.

Pokud úřad nastaví volnější kritéria a nebude se cestami do krajů zabývat, nebude už podle Outlého v budoucnu snadné věc regulovat, protože bude existovat precedent. „Vhodnější by bylo zaujmout postoj, prezidenti ať jezdí po regionech, ale ta hodnota má být započtena do kampaně,“ řekl. Dodržení rovných pravidel v prezidentské kampani ale podle něj možná rozřeší až soudy. Poukázal na možnost, že některý z neúspěšných kandidátů se bude domáhat neplatnosti voleb kvůli nedodržení rovných podmínek.

VIDEO: Zemanův konkurent Horáček o kandidatuře

Video Horáček se modil v kostele, aby Zeman kandidoval: Lidi mu vystaví účet za virózky - Vera Renovica, Petr Soukup

Krajské samosprávy Zemanovy návštěvy stály od jeho zvolení v roce 2013 do začátku května téměř 17 milionů korun. Další výdaje mají s prezidentovými cestami města a obce, na jejichž bedrech je zajištění tribun a ozvučení pro setkání s veřejností. Kraje proto chtějí pro budoucnost debatovat o spolufinancování cest prezidentskou kanceláří. Letos se stále častěji objevují v regionech hlasy, že kraje vlastně platí Zemanovi kampaň před prezidentskými volbami.

Vše o prezidentských volbách 2018 najdete zde

Doporučujeme
namoroman ( 22. července 2017 20:43 )

Odpůrci Zemana už nevědí, co by si na něj vymysleli... Prezident má na takové cesty právo, povinnost a hlavně prostředky v provozu jeho kanceláře. Takže: Běžte se pravdoláskaři bodnout a trhněte si .... !!! Horáčka a Drahoše ... šoupneme do koše !

flesch2z ( 22. července 2017 20:19 )

A kdo myslíš, že platí kampaň stranám? Mě nevadí, že prezident jezdí za státní, on nekrade, jako Sobotka, Valachová, Herman, Jurčka..............

auslak ( 22. července 2017 19:59 )

A  Mynář s ním bude jezdit taky ?Aby ještě stihl zmapovat nějaké důležité firmy.

zdenek43 ( 22. července 2017 19:17 )

JAK CHYTRE . . . . . jak soudruzske S L I B I T to co vlastne neni treba??? splnit . .a jeste to mit Z A D A R M O - no, zadarmo, zaplati to nekdo jiny . . Část slibů o tom, že Zeman nepovede před další prezidentskou volbou kampaň, se nemusí naplnit, soudí politolog Petr Just Zeman může podle Justa svým rozhodnutím zaručit pouze to, že se nebude účastnit televizních a rozhlasových diskusí. Ohledně Zemanova slibu, že nebude vést osobní kampaň, Just upozornil na prezidentovy výjezdy do krajů a debaty s obyvateli. "Tady jsme samozřejmě někde na hraně mezi tím, zda to už považujeme za kampaň, nebo jestli to je výkon jeho prezidentské funkce. Nelze ho nutit, aby omezil to, co dělal čtyři roky," řekl. +++ Zemanova předvolební (ne)kampaň je tady. A z a p l a t í ji jednotlivé k r a j e ! Když Miloš Zeman tvrdil, že žádnou kampaň na podporu svého znovuzvolení nechystá, bylo jasné, že někde bude háček. Jeho nechuť se nechat v televizi pranýřovat spolukandidáty je zřejmá. V jeho věku a zdravotním stavu se tomu raději vyhne. Raději šetří čas i síly na mnohem důležitější (ne)kampaň, kterou Zemanův tým od začátku připravuje v rámci „pravidelných cest pana prezidenta po krajích, na jejichž dlouhodobě plánovaném programu, se ani opětovnou kandidaturou nic nemění“, řečeno slovy mluvčího Ovčáčka. A zároveň se ukazuje, jak se s lišáctvím sobě vlastním opět vysmívá všem okolo, když svou kampaň zakamufloval do běžné agendy. A jeho příznivci mu to baští i s navijákem. A na závěr to nejpodstatnější. Tah prezidentova týmu s takto skrytou (ne)kampaní má i velmi praktické ekonomické hledisko. Stejně jako při předchozích, více než čtyř desítkách cest za dobu svého prezidentování, platí veškeré náklady na prezidentovu sebeprezentaci kraje ze svých často napjatých rozpočtů. Ještě, že to není kampaň, protože na tu by Zemanovi lidé museli sehnat peníze jinde.

zdenek43 ( 22. července 2017 19:09 )

brezen 2017 .... Nebudu vést kampaň a nezúčastním se debat, plánuje Zeman. 9.3.2017 Miloš Zeman ve čtvrtek večer na Pražském hradě oznámil, že bude obhajovat prezidentský post. Tisícovka jeho "nejbližších" ocenila Zemanovo rozhodnutí potleskem vestoje. "Jsem nesmírně rád, že jste tady. Jsem vám vděčný za vaši pomoc a podporu nejen za uplynulé čtyři roky, ale i předtím. A jako malé, nesmírně malé poděkování za tuto pomoc a podporu chci, abyste byli první, kdo budou slyšet moje rozhodnutí ve věci prezidentské kandidatury. Politická prohlášení by měla zaznít jako výstřel z děla. Politická prohlášení by neměla být obalována do bahna lží. Proto vám oznámím, že jsem se rozhodl znovu kandidovat na funkci prezidenta republiky," prohlásil Zeman k hostům, kteří jeho rozhodnutí ocenili potleskem vestoje.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud