Lipavský nechal předvolat ruského velvyslance. Vysvětloval útoky hackerů
Opět zamířil na kobereček na ministerstvo zahraničí ruský velvyslanec v Praze Alexandr Zmejevskij. Tentokrát kvůli kyberútokům, za které je podle české strany zodpovědná Kremlem kontrolovaná skupina APT28. Černínský palác už dříve uvedl, že není pochyb o zapojení ruské tajné služby GRU. Ruské velvyslanectví podle ruské státní agentury TASS obvinění z kybernetických útoků "kategoricky odmítlo".
O předvolání velvyslance rozhodl šéf české diplomacie Jan Lipavský (Piráti). Sám ale se Zmejevským nejednal, tato úloha připadla vrchnímu řediteli sekce evropské Jaroslavu Kurfürstovi. Kvůli hackerským útokům si předvolali zástupce Ruska i v Berlíně.
Zmejevskij dorazil do Černínského paláce krátce před 16. hodinou. „Rozhodl jsem o předvolání ruského velvyslance kvůli kybernetickým útokům na české instituce a kritickou infrastrukturu. Vyzvali jsme Ruskou federaci, aby od tohoto jednání, které je v rozporu s normami OSN a jejími vlastními závazky, upustila,“ uvedl pro Blesk ministr Lipavský.
O útocích minulý týden informovalo české ministerstvo zahraničí. „Na základě informací zpravodajských služeb byly některé české instituce od roku 2023 rovněž cílem útoků zneužívajících do té doby neznámou zranitelnost aplikace Microsoft Outlook,“ stojí v prohlášení české diplomacie, podle které za útokem stála skupina APT28. Ta se dle slov Černínského paláce zaměřuje na Česko dlouhodobě.
Velvyslanec Zmejevskij „kategoricky odmítl obvinění vznesená Prahou, nepodpořená - podobně jako v jiných známých případech z posledních let - ani jediným reálným důkazem“, napsala ruská státní agentura TASS s odvoláním na velvyslanectví. To současně vyjádřilo politování, že „česká strana se znovu a znovu uchyluje k provokativní megafonové diplomacii“ místo, aby postupovala podle česko-ruské smlouvy z roku 1993, konkrétně ustanovení o součinnosti při objasnění záležitostí ohrožujících z českého hlediska bezpečnost ČR.
Němci i Slováci
Útokům z Ruska ale nečelilo jen Česko. Hackeři se zaměřili také na Německo nebo Polsko. A v pondělí se přidalo i Slovensko. Na vyjádření české a německé vlády o kyberútocích podporovaných Ruskem ostře reagovaly NATO i Evropská unie. Vývoj podle spojenců ukazuje, že hackerské skupiny se neustále snaží o destabilizaci.
Je to už podruhé v tomto roce, co Lipavský nechal Zmejevského předvolat. Poprvé to bylo v únoru, kdy velvyslanec musel vysvětlovat úmrtí lídra ruské opozice Alexeje Navalného, který zemřel v trestanecké kolonii.
spíš voleček BÚ