Pěstební podmínky, které levandule vyžaduje, nejsou nijak náročné. Důležité je nezapomínat, že je to rostlina vyloženě sluncomilná, ideální je tedy najít pro ni stanoviště s celodenním osluněním, s propustnou, klidně kamenitější zemí. Podstatné je i to, aby byly byliny dobře drenážované, hlavně v kořenech, neboť při vlhčí zimě by mohly vyhnívat kořeny.

S čím kombinovat levanduli?

Při výběru levandulí do své zahrady bychom podle slov odborníka měli vycházet jednak z velikosti, které rostlina dosáhne, dále je podstatná barva a také to, s čím je budete kombinovat. „Můžeme je používat do záhonů s trvalkami, kde jsou např. floxy, krásnoočky, třapatky, a podle toho barevnost dolaďovat,“ radí v dalším dílu oblíbeného pořadu Receptář prima nápadů zahradník Petr Franc. Vybírat můžete z barev od sytě modré, fialové až po světle růžovou či bílou.

Vyberte si vhodný druh

„V podstatě nejrozšířenější a dá se říci i nejodolnější je levandule lékařská (Levandula angustifolia) nebo také úzkolistá, kterou poznáme podle toho, že má zahuštěné klasy, její kalichy jsou hodně tmavě vybarvené do modra a korunky jsou většinou světle modré. Vzrůstnost je střední, zhruba čtyřicet, padesát centimetrů do výšky,“ popisuje odborník a pokračuje ve výčtu: „Poměrně odolná je i levandule prostřední (Levandula intermedia), která už má kalichy spíše do zelenkava, tudíž není tak výrazná. Zato je velmi bujná, a když se rozroste, může být klidně i metrová. Má navíc vysoký obsah vonných olejů. Pak se u nás můžeme setkat ještě s levandulí korunkatou a dalšími druhy, které už jsou mnohem méně mrazuvzdorné, zhruba do minus 15 stupňů Celsia.“

Odrůdy vybírejte podle požadovaného vzrůstu

Lze konstatovat, že u odolnějších odrůd jsou rozdíly především ve vzrůstu, tzn. můžeme mít nižší odrůdy, které mají třicet, čtyřicet centimetrů, např. odrůda ,Aromatico Blue Compact‘ nebo ,Peter Pan‘, bujnější odrůdy pak mají padesát, šedesát centimetrů a patří mezi ně klasická sytě modrá ,Hidcote‘.

Pokud jde o výdrž v kvetení, existují prý odrůdy, které mají schopnost kvetení opakovat, což je podmíněno tím, jak probíhá léto. „Když je v létě horko a jsou i vyloženě teplé noci, tzn. že teplota neklesá pod 16 stupňů, jako kupříkladu letos, přestanou kvést téměř všechny,“ vysvětluje pan Franc, „ovšem pokud teploty klesají na 12 či 14 stupňů, má poměrně dost odrůd schopnost po včasném sestřižení vykvést opakovaně. Nejčastěji se to daří u odrůd ,Aromatico Blue Compact‘ či ,Essence Purple‘ nebo ,Felice‘, což jsou nyní takové novější odrůdy, které kvetou velice bohatě.“

Namnožte si ji

Chceme-li levandule množit, máme dvě možnosti: buď klasicky výsevem, a to ideálně v březnu nebo dubnu, anebo řízkováním. „Můžeme mít vlastní osivo, ale lepší je koupit nějaké profesionálně vypěstované, které by mělo mít garantovanou kvalitu,“ doporučuje zahradník s tím, že výsevy jsou vždy trochu proměnlivé, takže ve výsledku jsou rostlinky méně vyrovnané a mohou mít trochu jinou barvu květu. „Při řízkování odebíráme řízky nejlépe z malých rostlin, když obrůstají a nekvetou. Z vrcholového řízku se odeberou spodní listy, může se ošetřit nějakým stimulátorem, stačí práškový nebo gelový, a řízek se pak zakořeňuje, resp. sází se do směsi substrátu s perlitem. Kořenění trvá zhruba tři týdny.“

Výhodou levandule je její odolnost vůči škůdcům

Na závěr odborník vyzdvihuje odolnost levandule vůči škůdcům. „Dokonce můžeme říct, že je odpuzuje! Je ideální pro kombinaci do záhonu například s růžemi, protože odpuzuje mšice a molice a svými vonnými látkami ochraňuje své okolí. Mohou být ale citlivější na některé houbové choroby, nejčastěji se jedná o botrytidy nebo skvrnitosti listů, které většinou souvisí s tím, že je vlhčí rok a listy zůstávají dlouho vlhké a jen pomalu osychají.“