Úterý 27. července 2021
Svátek slaví Věroslav, zítra Viktor
Oblačno 27°C

Milujete levanduli? Vyrobte si úžasný olej nebo sirup. A vydejte se na festival!

/
 • (iStock)
  6. července 2021 ● 06:00

  Také se vám líbí atmosféra francouzského pobřeží? Máte ji spojenou s lány fialové levandule? Výborně! Zkrášlit může i vaši zahradu. Navíc je užitečná na spoustu věcí...

  Voňavé květy přilákají do zahrady spoustu hmyzí drobotiny – hlavně včely, čmeláky a motýly – a večer, když zapadá slunce, se jejich vůně rozvine ještě silněji. Víte ale, odkud nenápadný keřík s droboulinkými kvítky pochází, jak se pěstuje a co z jeho nati a květů připravit, aby vám levandule voněla po celý rok doma?

 • 1.

  Kde se vzala?

  levandule
  Autor: iStock

  V zahradnictví dnes objevíte řadu speciálně vyšlechtěných odrůd, nejznámější je ale původní levandule lékařská, která má svůj domov v západním Středomoří. Daří se jí na kamenitých suchých svazích ve výšce od 500 do 1600 metrů nad mořem. Už ve starověku znali lidé její léčivé účinky, připravovali z ní odvary pro léčbu srdce, péči po porodech a také ji přidávali do léčivých koupelí na uvolnění svalů. Věřili v její dezinfekční účinky.

 • 2.

  Jak ji pěstovat?

  levandule
  Autor: iStock

  „Na stejném stanovišti můžeme levanduli pěstovat velmi dlouhou dobu, klidně i více než deset let. Obecně platí, že čím méně se o ni staráme, tím lépe roste. Levandule je relativně nenáročná, ale nesnáší přemokření, takže jí nevyhovují místa s vysokou hladinou spodní vody,“ radí Pavel Beran ze Subtropického zahradnictví Kruh. Levandule proto ocení slunné stanoviště s hlinitopísčitou půdou a mírnou zálivku.

  Pěstovat ji můžete ze semen, která si předpěstujete v pařeništi, malé rostliny vyklíčí během čtyř až pěti týdnů. Na venkovní záhon je pak přesaďte, až budou mít zhruba 8 až 10 centimetrů, do sponu zhruba 50 centimetrů. Další možností je nakoupit si už předpěstované sazeničky a vysadit je přímo na záhon. Nebo si nařízkujte už starší sazenice, kdy z delších větviček odstřihnete 10 až 15 cm dlouhé vršky.

  Venkovní levanduli je nutné pravidelně zastřihovat, neměla by vyrůst do vysokých keřů, které se zespoda vyholují a na nichž není žádná nať. Při zastřihování keřů stříhejte stonky tak, aby na nich zůstala zeleň, jinak keře už neobrostou.

  A kdy provést střih? První na jaře podle počasí během dubna (na zkrácené větvi by měly zbýt tři zdravé páry listů s pupeny), pak během sklizně kvetoucí natě na přelomu června a července, poslední pak během podzimu, pokud keře narostou, případně znovu rozkvetou. Dobře zakořeněná levandule by měla vydržet i mráz, případně ji můžete ochránit netkanou textilií.

 • 3.

  Co s ní udělat?

  levandule
  Autor: iStock

  Pokud si chcete nasušit rozkvetlou nať, nastříhejte si ji zahradnickými nůžkami za slunného dne, svažte provázkem do snopů a pak zavěste na suché tmavé místo, kde proudí vzduch. Květy by neměly být zcela rozvinuté, jinak se začnou drolit. Až nať zcela uschne, strhněte sušené květy a očistěte je od zbytků nati. Pokud celé svazky levandule zavěsíte do koutů v bytě, hezky vám domov provoní. Sušené květy můžete taky nasypat do plátěných sáčků a vložit je do prádelníku nebo jimi můžete naplnit polštáře.

   

 • 4.

  Levandulový sirup

  levandule
  Autor: iStock

  SUROVINY:

  250 g čerstvých květů levandule

  2 l studené vody

  1 kg krupicového cukru

  2 bio citrony

  POSTUP:

  Vodu svaříme s cukrem, až se rozpustí. Do velké lahve nasypeme plátky dobře omytých citronů a levandulové květy. Pak vše zalijeme horkým rozvarem a necháme do dalšího dne pod pokličkou odstát. Druhý den přecedíme sirup do lahví. Skladujeme v suchu a temnu.

 • 5.

  Levandulový olej

  levandule
  Autor: iStock

  SUROVINY:

  3 vrchovaté lžíce čerstvých levandulových květů

  150 ml kvalitního slunečnicového nebo hroznového oleje

  POSTUP:

  Do sklenice nasypeme levandulové květy a zalijeme je lehce nahřátým olejem. Uzavřeme korkovou zátkou a necháme 5 dnů odstát, pak olej přecedíme přes jemné plátno. Olej můžeme používat k masírování zatuhlých nebo bolestivých svalů a kloubů.

 • 6.

  Levandulový cukr

  levandule
  Autor: iStock

  SUROVINY:

  500 g krupicového cukru

  1 hrst čerstvých levandulových květů

  POSTUP:

  Do mísy nasypeme krupicový cukr, přidáme květy, lehce promícháme, dáme do sklenice a uzavřeme. Cukr můžeme použít do těsta na sušenky nebo s ním lze zdobit sladké dezerty.

  Tip: Pokud máte rádi bohaté chutě, přidejte do cukru ještě kousek citronové kůry nebo vanilkový lusk.

 • 7.

  Kam se vydat za levandulemi?

  levandule
  Autor: iStock

  • Díky jejím vlastnostem lidé začali levanduli více pěstovat a postupně se rozšířila do celého Středomoří. Proslulá pěstováním této voňavé bylinky je dnes hlavně Provence na jihu Francie.
  • Muzeum levandule můžete navštívit třeba ve francouzské vesnici Coustellet. Prohlédnete si staré destilační přístroje nebo historické flakony a nakoupit můžete třeba parfémy, mýdla nebo oleje.
  • V Maďarsku na břehu jezera Balaton objevíte městečko Tihan proslulé pěstováním levandule. Koncem června se tu konají tradiční slavnosti, kde si můžete nakoupit spoustu přírodní kosmetiky i jídla, třeba levandulové víno nebo zmrzlinu. Za menší poplatek vás pustí i na zdejší pole na samosběr.
  • Ve dnech 5. a 6. července navštivte na Hané Levandulový festival, který se koná na levandulovém statku v Bezděkově. Vedle rozkvetlých polí nebudou chybět ani originální občerstvení v podobě levandulové limonády, kávy, levandulové zmrzliny, levandulového piva, klobásy s levandulí, taktéž sýrů, dezertů a dalších specialit. Pro ty nejmenší je připraven bohatý dětský program, ale mohou obdivovat a vyzkoušet i kouzla řemeslníků, např. kováře, tkadleny či krajkářky. Pro milovníky zvířátek je připravena jízda na koních a ponících. 
  • Levandulová farma pod Řípem. Na farmě kladou největší důraz na kvalitu, o kvalitu levandule se starají s maximální péčí, veškeré práce provádějí ručně. Díky nepoužívání chemických postřiků nebo umělých hnojiv mají výrobky bio kvalitu. Zákazníkům nabízejí zejména čerstvou řezanou levanduli v široké škále barev, a to od odstínů fialové po bílou. Jako doplněk v nabídce naleznete sazenice levandule a různé levandulové výrobky. Ve dnech  10. až 11. 7. 2021 mají navíc dny otevřených dveří.

   

Přidat názor
Počet komentářů: 0

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud
ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy