Řada obyvatel Česka se čím dál častěji nespokojí jen s tuzemskými sjezdovkami a vyrážejí na lyže do zahraničí. Mezi cíli takových cest jednoznačně vévodí Rakousko. Není se čemu divit Vždyť skoro dvě třetiny rozlohy země tvoří Alpy. Výjimkou tak nejsou oblasti, kde vám jediný skipas zpřístupní i několik stovek kilometrů sjezdovek.

Lyžařská střediska v Rakousku

Hornaté Rakousko je země lyžařům zaslíbená. Milovníci zimních sportů zde najdou přes 400 středisek a na své si tak přijde každý. Zároveň není možné všechny resorty popsat v rámci jednoho článku. Přinášíme vám přehled těch, které jsou v něčem nej.

Arlberg - nejvíce sjezdovek

Vzdálenost:

cca 570 km z Prahy

cca 720 km z Brna

Nadmořská výška:

1300 m.n.m. v nejnižším místě

2806 m.n.m. v nejvyšším místě

Sezóna:

2. prosince 2023 až 21. dubna 2024

Délka sjezdovek:

300 km

Počet vleků:

85

Pokud neradi sjíždíte jednu sjezdovku vícekrát, měl by stát za zvážení Arlberg. Středisko totiž od roku 2016 umožňuje projet se přes více než 300 km sjezdovek, aniž byste museli z lyžáků.

Co ovšem může lyžaře z Česka odradit je vzdálenost. Spojené skiareály, které středisko tvoří se nachází na pomezí Tyrolska a Vorarlberska, cesta autem tak z Prahy měří přes 550 kilometrů a strávíte na ní kolem sedmi hodin a například z Brna je cesta ještě o 200 kilometrů delší, díky delšímu úseku dálnice by ovšem měla trvat jen o půl hodiny déle.

Jednodenní skipas pro dospělého v plné sezóně vyjde na 75 euro (cca 1850 Kč).

Kitzsteinhorn/Maiskogel (Kaprun) - nejvyšší převýšení

Vzdálenost:

cca 480 km z Prahy

cca 540 km z Brna

Nadmořská výška

768 m.n.m. v nejnižším místě

3029 m.n.m. v nejvyšším místě

Sezóna:

od 21. října 2023 pokud bude dost sněhu

Délka sjezdovek:

61 km

Počet vleků:

23

Slavné středisko Kitzsteinhorn nad městečkem je od roku 2019 spojené lanovkou i s vrcholem kopce Maiskogel. Lyžaři díky tomu snadno sjedou z nejvyššího bodu pod vyhlídkou na vrcholu Kitzsteinhorn, kde nejvýše položená sjezdovka začíná v 3029 metrech nad mořem, až do centra Kaprunu v pouhých 768 metrech nad mořem.

Středisko se nachází v západní části Solnohradska a cesta z Prahy sem měří kolem 480 kilometrů a trvá přibližně šest hodin, z Brna cesta měří přibližně 540 kilometrů a Díky delšímu úseku na dálnici trvá podobně dlouhou dobu, jako cesta z Prahy.

Cena jednodenního skipasu pro dospělého vyjde v nejvyšší sezóně na 72 euro (cca 1 770 Kč).

Sölden - nejdelší sjezdovka

Vzdálenost:

cca 580 km z Prahy

cca 700 km z Brna

Nadmořská výška

1350 m.n.m. v nejnižším místě

3340 m.n.m. v nejvyšším místě

Sezóna:

29. září 2023 - 1. května 2024

Délka sjezdovek:

143 km

Počet vleků:

31

V lyžařském středisku Sölden si přijdou na své především fanoušci dlouhých sjezdů. Není se čemu divit. Po Kaprunu jde o místo, kde lyžaři mohou překonat největší výškový rozdíl. Co je ovšem jedním z hlavních lákadel je sjezdovka začínající pod vrcholem Schwarze Schneide ve 3340 metrech nad mořem a vede až do nejnižšího bodu střediska ve 1350 metrech nad mořem. Takřka dvoukilometrové převýšení překonává sjezdovka dlouhá 15 kilometrů, což je třikrát delší vzdálenost, než na jakou se jezdí profesionální sjezdy.

Středisko je ovšem od České republiky vzdálené. Nachází se v rakouském Tyrolsku až u hranic s Itálií. Cesta z Prahy tak měří 580 kilometrů a trvá sedm hodin, z Brna  trasa měří o více než 100 km víc a trvá o půl hodiny déle.

V nejvyšší sezóně vyjde jednodenní skipas pro dospělého na 74,50 euro (cca 1850 Kč). Sölden ovšem zároveň láká návštěvníky na dynamické ceny skipassů v oficiálním eshopu. Díky tomu mohou návštěvníci, kteří se rozhodnou naplánovat si lyžování na dobu, kdy je středisko méně vytížené, více než pětinu ceny.

Pitzal - nejvýše položené středisko

Vzdálenost:

cca 580 km z Prahy

cca 710 km z Brna

Nadmořská výška

2685 m.n.m. v nejnižším místě

3440 m.n.m. v nejvyšším místě

Sezóna:

od 23. září 2023

Délka sjezdovek:

22 km

Počet vleků:

6

Fanoušci velkých nadmořských výšek mohou v Rakousku zamířit na ledovec Pitzal. Celé středisko se totiž nachází ve výšce přesahující 2600 metrů nad mořem.

Ledovec se nachází v rakouském Tyrolsku a cesta z Prahy měří přibližně 580 kilometrů a zabere přes sedm hodin. Z Brna je cesta o více než 100 kilometrů a hodinu delší.

Cena jednodenního skipasu pro dospělého pak vyjde na 65 euro (cca 1600 Kč).

Hinterstoder - Höss - Nejbližší velké středisko z Prahy

Vzdálenost:

cca 330 km z Prahy

cca 390 km z Brna

Nadmořská výška

600 m.n.m. v nejnižším místě

2000 m.n.m. v nejvyšším místě

Sezóna:

1. prosince 2023 až 7.dubna 2024

Délka sjezdovek:

40 km

Počet vleků:

11

Hinterstoder - Höss je nejbližším lyžařským střediskem v Rakousku s více než 30 km sjezdovek z Prahy. Celkem nabízí rovných 40 km sjezdových tratí a 14 vleků a lanovek.

Cesta z Prahy měří 330 kilometrů a jde jí zdolat za 4 hodiny a 20 minut. Z Brna je trasa o 50 kilometrů delší, ale díky velké části po rakouských dálnicích zabere podobnou dobu.

Jednodenní skipas pro dospělého v hlavní sezóně vyjde na 59 euro (cca 1450 Kč).

Stuhleck - Spital am Semmering - Nejbližší větší středisko z Brna

Vzdálenost:

cca 400 km z Prahy

cca 230 km z Brna

Nadmořská výška

600 m.n.m. v nejnižším místě

2000 m.n.m. v nejvyšším místě

Sezóna:

zatím neupřesněna

Délka sjezdovek:

26 km

Počet vleků:

11

Pokud chcete z Brna vyrazit na lyže do Rakouska a hledáte místo, kde je alespoň 30 km sjezdovek, bude pro vás nejlepším cílem Hinterstoder - Höss, stejně jako pro lyžaře z Prahy. Pokud se ovšem několik kilometrů oželíte, můžete vyrazit do střediska Stuhleck - Spital am Semmering, které nabízí 26 km sjezdovek a z Brna do něj lze dojet za necelé tři hodiny.

Od Brna je totiž vzdálené pouhých 230 kilometrů. Pokud by se někdo rozhodl vydat do tohoto střediska z Prahy, čeká jej cesta dlouhá přibližně 400 km a za volantem stráví necelých pět hodin.

Jednodenní skipass pro dospělého pak vyjde na 55 euro (cca1350 Kč).

Pojištění na lyžování v Rakousku

Před cestou na lyže do Rakouska by si měl každý lyžař vyřídit cestovní pojištění na lyže. Klasická evropská kartička pojištěnce nemusí zdaleka stačit. Zajistí vám totiž pouze ošetření ve veřejném zdravotním zařízení v rozsahu odpovídajícímu poměrům v dané zemi, neuchrání vás ovšem před spoluúčastí a poplatky za léky nebo ošetření na soukromých klinikách či střediscích.

Samozřejmostí by mělo být i pojištění odpovědnosti za škodu. To přijde vhod v momentě, kdy byste někoho omylem na sjezdovce srazili tak, že byste  mu způsobili zranění.

Při sjednávání pojištění je potřeba dávat pozor, na co všechno se vztahuje a co hodláte na horách provozovat. Pokud máte v plánu jezdit na lyžích pouze na oficiálních sjezdovkách, stačí základní pojištění, pokud byste ovšem plánovali zamířit i mimo sjezdovky, musíte počítat s tím, že si za pojištění připlatíte, v případě některých extrémních sportů dokonce odejdete od pojišťovny s nepořízenou.

Dopravní předpisy v Rakousku

Dopravní předpisy v Rakousku se vyplatí dodržovat. Policie jejich jakékoliv porušení přísně trestá. Před cestou do Rakouska je třeba si například vypnout palubní kameru. Její používání je totiž v rozporu s tamními zákony o ochraně soukromí. Pozor by si měli dávat i kuřáci cestující s dětmi. Zapálená cigareta v autě s dítětem do 18 let vám může vynést pokutu. Pro cestu do lyžařských středisek v rakouských Alpách je třeba koupit i dálniční známku, nejlevnější desetidenní vyjde na 9,90 euro (cca 240 Kč), k dostání je na benzinových pumpách, v papírové podobě stačí nalepit na sklo a můžete na dálnici. Koupit jde i online, ta ovšem začne platit až 18 dní od nákupu, nehodí se tak, pokud se rozhodnete na lyže vyrazit na poslední chvíli.

Pozor na uložení lyží

Zvýšenou pozornost je třeba věnovat i uložení lyží ve vozidle. V Rakousku jsou totiž považovány za náklad, který musí být zabezpečen tak, aby neohrozil posádku volným pohybem. Za ten mohou být považovány i lyžařské boty.

Ideálním řešením tak je lyže i lyžařské boty přepravovat ve střešním boxu. Pokud jej nemáte, je potřeba lyže přepravovat ve vaku a řádně zajištěny proti pohybu. Vyhodnocení je ovšem pouze na konkrétní policejní hlídce.

Zimní pneumatiky v Rakousku

V Rakousku platí v období 1.11. až 15.4. povinnost mít v případě nepříznivých povětrnostních podmínek zimní pneumatiky s hloubkou dezénu nejméně 4 milimetry na všech kolech vozidla. Zároveň existují úseky, na kterých jsou povinné sněhové řetězy.

Maximální rychlost v Rakousku

Maximální rychlosti v Rakousku jsou pro osobní vozy následující:

  • Obec: 50 km/h (ve Štýrském hradci 30 km/h)
  • Mimo obec: 100 km/h
  • Dálnice: 130 km/h

Pro osobní vozidla s velkým přívěsem (těžším než 750 kg) platí mimo obec a na dálnicích snížené limity. Nižší rychlostní limity platí i v IG-L zónách. V těch je rychlost snížená kvůli ochraně ovzduší a porušení limitu je spojené s velmi vysokými pokutami.

Denní svícení v Rakousku

V Rakousku je denní svícení povinné pouze za zhoršené viditelnosti a pro motorky.

Tolerance alkoholu za volantem v Rakousku

V Rakousku můžete řídit i s 0,5 promile alkoholu v krvi. Pozor si ovšem musí dávat profesionální řidiči a řidiči začátečníci, pro které platí nulová tolerance.

Dětské sedačky v Rakousku

V dětské sedačce musí cestovat děti do 14 let nebo 150 centimetrů. Záchytné systémy se přitom doporučují i pro osoby starší 14 let, které jsou menší, než 150 centimetrů.

 

Ceny pohonných hmot při cestě na lyže

Aktuálně jsou ceny benzínu v Rakousku srovnatelné s Českou republikou. Nafta je v Rakousku o necelé tři koruny na litr dražší.

Kurz eura

Video
Video se připravuje ...

Jízda v zimě: 8 rad, jak jezdit bezpečně v zimě Videohub