Neděle 28. května 2023
Svátek slaví Vilém, zítra Maxmilián
Jasno 22°C

ANO v Olomouci jde do koalice se třemi partnery. Primátorem bude Žbánek

Primátorský řetěz v Olomouci si navlékne železniční expert Miroslav Žbánek (45, ANO).
Primátorský řetěz v Olomouci si navlékne železniční expert Miroslav Žbánek (45, ANO).  (Autor: Pro Blesk: Miroslav Žbánek)
Autor: mah, ČTK - 
10. října 2018
21:20

Vítězné hnutí ANO se v Olomouci dohodlo na radniční koalici s ODS, KDU-ČSL a hnutím spOLečně. Primátorem má být lídr ANO Miroslav Žbánek. Návrh koaliční smlouvy by měl být hotový příští týden. Po jednání se zástupci těchto politických stran a hnutí to řekl Žbánek. V pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu bude tato čtyřkoalice disponovat většinou 26 hlasů.

„Uzavřeli jsme dohodu o povolební spolupráci, v rámci které jsme si vyspecifikovali strukturu orgánů města a zastoupení jednotlivých stran a hnutí s tím, že primátor by byl nominován za hnutí ANO, tudíž bych to byl já,“ uvedl Žbánek. V jedenáctičlenné radě Olomouce by ODS podle uzavřené dohody měla mít tři zástupce, KDU-ČSL dva a hnutí spOLečně jednoho člena. Na ANO by tak v radě připadlo pět míst.

Připomeňte si, kdo o nejvyšší post ve městě usiloval:

Ladislav Šnevajs – KDU-ČSL

Náměstek současného primátora z KDU-ČSL Ladislav Šnevajs vedl lidovce do boje o olomoucký magistrát i v těchto volbách. V anketě ČTK uvedl, že prioritou pro město by měly být dotačně připravené projekty, jako je druhá a třetí etapa tramvajové trati do Slavonína, zprovoznění malé haly zimního stadionu nebo dokončení protipovodňových opatření.

Hana Vacková – Zelení

Lídryně Zelených Hana Vacková má za sebou zatím troje volby. Z toho jedny do komunálního zastupitelstva, tam jako nestranička kandidovala poprvé v roce 2014 na společné kandidátce Zelených a Pirátů. O dva roky později již jako členka Zelených neuspěla při volbách do krajského zastupitelstva a v roce 2017 neúspěšně vedla kandidátku zelených ve volbách do Sněmovny.

Martin Jirotka – SPD a SPO

Společnou kandidátku SPD Tomia Okamury a Zemanovců vedl do voleb člen SPD Martin Jirotka. Na stránkách koalice uvádí, že si jako hlavní bod svého zájmu vybral důstojné stáří. Jeho prioritami by tak byla výstavba nových městských bytů s pečovatelskou službou a malometrážních bytů pro seniory, MHD a městské kulturní instituce pro seniory zdarma nebo více zeleně a laviček ve městě.

Jiří Zima – KSČM

Lídr Komunistů vidí prioritu pro následující volební období v dokončení tramvajových tratí. Kromě toho by rád začal s budováním nájemních startovacích bytů pro mladé lidi a sociálních bytů a komunitního bydlení pro seniory a sociálně potřebné.

Aleš Jakubec – TOP 09 a nezávislí

Lídr TOP 09 Aleš Jakubec je členem zastupitelstva již od roku 2010. V letech 2010 až 2014 byl radním města, a od roku 2014 je dokonce náměstkem primátora. Podobně jako další uchazeči o pozici primátora určil jako hlavní prioritu dobudování tramvajových kolejí nebo rekonstrukci zimního stadionu.

Kromě toho by rád rozšířil síť cyklostezek. Na desítky z nich má podle něj město připravené investiční záměry. Jako prioritní pak vidí stezku do Chomoutova a Topolan.

Jan Nykl – Naše krásná Olomouc

Kandidátku Naše krásná Olomouc sestavila ODA v čele se svým členem Janem Nyklem. Mezi své priority řadí například přizvání odborníků k plánování rozvoje dopravní infrastruktury a veřejné dopravy. Kromě toho by rád zajistil lepší zapojení seniorů do života města tak, aby se u nich předešlo například pocitům osamocení nebo nepotřebnosti.

Bohuslav Coufal – Svobodní, Soukromníci a Volba OK

Společnou kandidátku tří stran vedl do voleb člen Strany soukromníků Bohuslav Coufal. V článku na serveru Olomouc.cz uvedl, že by rád se svými kolegy na kandidátce zlepšil prostředí pro drobné podnikatele ve městě nebo zvýšil podporu pro dětský sport.

Primátorský řetěz v Olomouci si navlékne železniční expert Miroslav Žbánek (45, ANO). Primátorský řetěz v Olomouci si navlékne železniční expert Miroslav Žbánek (45, ANO). | Pro Blesk: Miroslav Žbánek

Miroslav Žbánek – ANO

Miroslav Žbánek v minulých volbách kandidoval z druhého místa kandidátky ANO, kdy se stal zastupitelem. Hnutí ANO v Olomouci vyhrálo volby už před čtyřmi lety, město ovšem neovládlo. Druhé ČSSD se totiž podařilo sestavit širokou koalici společně s ODS, KDU-ČSL a TOP 09.

Žbánek by se jako primátor chtěl zaměřit na dokončení výstavby a rekonstrukcí tramvajových tratí. Podobně jako TOP 09 by se chtěl zasadit i o propojení města sítí cyklostezek. Kromě toho by chtěl změnit starý zimní stadion na moderní víceúčelovou halu, k čemuž získal i podporu premiéra Andreje Babiše.

Václav Šimek – JAUNER Československo 2018

Artista Václav Šimek za sebou má neúspěšnou kandidaturu do Senátu v roce 2016. V roce 2018 pak založil hnutí JAUNER Československo 2018, které vedl do voleb v Olomouci. Ve svém programu za největší prioritu označil návrat vodáren do vlastnictví státní správy.

Pavel Mužný – Sdružení pro republiku – Republikánská strana Čech, Moravy a Slezska

O kandidátovi republikánů nejsou dostupné bližší informace.

Tomáš Pejpek – ProOlomouc

Hnutí ProOlomouc Tomáš Pejpek v roce 2014 spoluzakládal a ve stejném roce se rovněž stal zastupitelem města. Jeho dlouhodobým cílem je udělat Olomouc úspěšným městem. Toho chce dosáhnout skloubením péče o město a jeho genius loci a zároveň jeho otevření podnikavosti. Na stránkách hnutí uvádí, že jeho krédem je „Olomouc – město jako Oxford za jedinou generaci“.

Hynek Melichar – Piráti a starostové

Společnou kandidátku Pirátů a starostů vedl člen Pirátské strany Hynek Melichar. Ten by se v první řadě chtěl zaměřit na řešení kritické dopravní situace a parkování. Financování nových projektů by podle něj mělo být zajištěno kombinací městského rozpočtu a dotací. Kromě toho by podpořil i výstavbu nových městských bytů pro mladé rodiny a seniory.

Stanislav Flek – SpOLečně

Hnutí spOLečně bylo založeno teprve v dubnu 2018. Do svého čela si pak vybralo Stanislava Fleka. Ten by chtěl investovat na základě zpětné vazby od občanů. Prioritou by tak pro něj byla zelená infrastruktura. Ke každému velkému sídlišti by tak ideálně chtěl vybudovat vlastní park s odpočinkovou zónou. Zároveň by chtěl současné zelené plochy propojit systémem alejí.

Martin Major – ODS

Občanské demokraty vedl do voleb současný první náměstek primátora. Ten by rád navýšil příspěvek komisím městských částí na tři miliony korun ročně. Místní totiž podle něj nejlépe vědí, na co je v jejich okolí nutné peníze vynaložit. Zároveň by podle něj město mělo lépe využívat fondy Evropské unie.

Rád by rozšířil i síť cyklostezek a rád by vybudoval Arcibiskupskou cyklostezku, která by Olomouc propojila s Kroměříží.

Tomáš Kryl – Moravské zemské hnutí

Moravské zemské hnutí vedl do voleb turistický průvodce Olomoucí Tomáš Kryl.

Filip Žáček – ČSSD

Podobně jako v dalších městech, ani v Olomouci svou pozici neobhajoval současný primátor v dresu ČSSD. Antonín Staněk se stal ministrem kultury ve druhé vládě Andreje Babiše a do zastupitelstva kandiduje až z 15. místa.

Pozici lídra na kandidátce sociálních demokratů proto převzal Filip Žáček. Ten podobně jako jeho konkurenti vidí priority zejména v investicích do dopravy. Kromě toho by ovšem rád našel peníze i na modernizaci městských mateřských a základních škol.

Výsledky komunálních voleb v Olomouci najdete ZDE

Doporučujeme
janakveton ( 11. října 2018 08:55 )

Po velké povodni, kdy jsem přišla de facto o všechno, jsem z Olomouce z krásné vilkové čtvrti Letná odešla do Prahy. Pořád jsem ale srdcem Olomoučanka a zajímá mě, jak to tam teď vypadá a jak to tam bude vypadat. Myslím si, že pan Žbánek bude dobrá volba. Hlavně se mi líbí, že chce něco udělat se zimním stadiónem. To i syn říká, že to je velká ostuda Olomouce. Máte i moji podporu, pane Žbánku, pane primátore! Až přijedu opět do Olomouce (je to vždycky tak jednou za pět let), doufám, že už najdu zimní stadión v plném lesku!!!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa