Kdo kandiduje v Opavě? Primátora Křupalu vyzve náměstek i ředitelka neziskovky

Současného primátora Opavy Radima Křupalu (ČSSD) ve volbách vyzve jeho předchůdce ve funkci Martin Víteček (STAN) nebo ředitelka neziskovky pracující se zdravotně postiženými Hana Brňáková (Piráti a Opavané)
4. 9. 2018
15:00

Nabízíme vám přehled kandidátů na primátora Opavy. Svou pozici se tu chystá obhájit současný primátor za ČSSD. Rádi by ho ale ohrozila například bývalá radní, kterou z radnice vystrnadila kauza s vedením mateřské školy, ředitelka neziskovky i jeho předchůdce.

Jaroslav Čech (KSČM) – provozní elektrikář

Daniel Michalík (Svobodní) – vodárenský technik

Marek Veselý (ODS, TOP 09, Soukromníci a nezávislí kandidáti) – ředitel stavební firmy

Marek Veselý, který vede společnou kandidátku ODS, TOP 09, Soukromníků a nezávislých kandidátů, je členem Opavského zastupitelstva. Po volbách 2014 se dostal i do městské rady, v té ovšem vydržel jen do začátku roku 2015, kdy se původní koalice na radnici rozpadla a vystřídala ji současná koalice vedená Radimem Křupalou a ČSSD.

Vidět byl i ve chvíli, kdy se jednalo o prodeji fotbalového klubu Slezská FC Opava švýcarskému investorovi. Ten sice do fotbalu ve městě slíbil investovat na 170 milionů korun, ale celé jednání provázely problémy, například když investor včas nesložili kauci ve výši 10 milionů korun.

Opozice navíc zjistila, že podnikatel, který stojí za firmou TICC, která měla do klubu investovat, figuruje v celkem 160 firmách a švýcarské orgány doporučily s ním neobchodovat. „Pro mě to je nepředstavitelná šaškárna. Co se týče investora, to byla od začátku falešná hra,“ komentoval Veselý před rokem podivný obchod.

Hana Brňáková (Piráti a Opavané) – ředitelka Anima Viva z. s.

Hana Brňáková pracuje jako ředitelka neziskové organizace Anima Viva. Ta poskytuje sociální služby, poradenství a rehabilitaci lidem se zdravotním postižením. Její organizace se zvlášť zaměřuje na osoby s chronickým duševním onemocněním.

Kromě toho prostřednictvím organizace Anima Viva zdravotně postižené i zaměstnává na chráněných pracovních místech.

Poprvé do Opavského zastupitelstva kandidovala již v roce 2010, kdy se stala zastupitelkou. Na radnici byla zapojena do komise pro občanské obřady a rovněž se zapojovala do chodu skupin, které se zabývaly sociální problematikou.

Libor Witassek (Změna pro Opavu) – podnikatel, manažer, kybernetik, předseda dozorčí rady

Do zastupitelstva Opavy byl Libor Witassek poprvé zvolen v roce 2014. Ve městě zároveň působí jako předseda dozorčí rady fotbalového klubu SFC Opava a rovněž hokejového HC Slezan Opava.

Úspěchů se dočkal i ve svém osobním životě. Je vystudovaným inženýrem v oboru technická kybernetika, který studoval na VUT v Brně, k tomu získal titul MBA na Dominican University v Chicagu. Od roku 2012 vyučuje v rámci doktorských studií na Vysoké škole ekonomické v Praze.

V profesním životě se věnoval především analýze rozsáhlých ekonomických informačních systémů. Zastával navíc řadu manažerských pozic. Jeho schopnosti mu přinesli například ocenění Vynikající manažer malé firmy v soutěži Manažer roku 2012, nebo ocenění Malý delfín v soutěžích Marketér roku 2013 a 2014.

Radim Křupala (ČSSD) – primátor

Současný primátor Opavy Radim Křupala doufá, že svůj post obhájí. Do komunální politiky se pokoušel dostat již při volbách v letech 2002 a 2006. Poprvé ale uspěl až v roce 2010, v dalších komunálních volbách v roce 2014 se již stal lídrem kandidátky, ČSSD tehdy ovšem skončila v opozici.

Primátorem se stal až v prosinci 2015, kdy se mu po rozpadu původní koalice povedlo vyjednat novou koalici mezi ČSSD, Sdružením nezávislých zastupitelů, Změnou pro Opavu a KDU-ČSL.

Před svým politickým angažmá se pohyboval ve finančním sektoru, odkud přešel na pozici ředitele Senoircentra v Opavě-Kateřinkách.

Michal Jedlička (KDU-ČSL) – Ředitel Seniorcentra

Současný ředitel Senoircentra Michal Jedlička se na svou současnou pozici dostal na jaře v roce 2016, kdy vyhrál výběrové řízení nad dalšími 12 uchazeči. Předtím působil jako ekonomický ředitel ve stavebnictví.

Martin Šatný (SPD) – živnostník

Simona Bierhausová (NEZÁVISLÍ) – lektorka vzdělávání učitelů MŠ, ZŠ, investiční analytička

Simona Bierhausová už na Opavské radnici působila a zastávala dokonce pozici náměstkyně primátora. Následně ovšem byla odvolána kvůli pochybení, kterých se měla dopustit jako ředitelka mateřské školy.

Případ přitom stále není vyřešený a ještě v srpnu 2018 se na primátora podle novin Region Opavsko obrátilo 13 zastupitelů s žádostí, aby na Bierhausovou byla podána žaloba. Podle ní jde ovšem v první řadě o předvolební kampaň a na radní proto podala trestní oznámení.

Dalibor Hudec (Zelená pro Opavu) – dětský lékař

Rudolf Dvořák (JAUNER) – důchodce

Igor Hendrych (ANO) – vysokoškolský pedagog

Od roku 2016 je Igor Hendrych členem zastupitelstva Moravskoslezského kraje, kde působí i v sociálním výboru a výboru pro národnostní menšiny, kromě toho od roku 2014 předsedá komisi pro komunitní plán Rady města Opavy.

Velkou část svého profesního života strávil ve Vězeňské službě ČR. V roce 1989 nastoupil do Věznice Opava jako strážný a z Vězeňské služby odešel v roce 2010 z pozice vrchního inspektora Věznice a ústavu pro výkon zabezpečovací detence Opava. Od roku 2006 navíc externě spolupracoval se Slezskou univerzitou v Opavě a od roku 2010 zde přednáší na plný úvazek.

Martin Víteček (STAN) – náměstek primátora

S prací na radnici má Martin Víteček bohaté zkušenosti. Po volbách v roce 2014 se stal nakrátko primátorem, než ho vystřídal současný primátor Křupala. Od roku 2015 je pak náměstkem primátora.

Ve své profesní kariéře prošel nejrůznějšími pozicemi od manažera ve výrobě z nerezové oceli pro potravinářský průmysl, přes firmu zaměřenou na zahradní architekturu, až po jednatele PR společnosti.

Miroslav Kořistka (Občané městských částí Opavy) – elektrikář

Výsledky komunálních voleb v Opavě najdete ZDE

Doporučujeme

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa