České Budějovice chce dál řídit Babišův primátor. Sesadit ho zkusí i exministr z ODS

České Budějovice
Autor: mah - 
11. 9. 2018
14:17

V Českých Budějovicích se svou pozici pokusí obhájit primátor Jiří Svoboda z ANO. Se svým hnutím ho vyzve i bývalý primátor a přeběhlík z ODS Juraj Thoma nebo kontroverzní postava ODS a bývalý ministr Nečasovy vlády Martin Kuba.

Ivan Fabián – Vize Národních socialistů

Na kandidátce Vize Národních socialistů figuruje pouze deset jmen. Většinu kandidujících včetně lídra Ivana Fabiána navrhla strana ČSNS 2005. Pro samotného Fabiána pak nejsou volby ničím novým. Poprvé kandidoval do zastupitelstva Jihočeského kraje již v roce 2008. O rok později zkoušel kandidovat do europarlamentu. Pokaždé neúspěšně.

Do zastupitelstva Českých Budějovic pak poprvé kandidoval ve volbách v roce 2010, tehdy ovšem kandidoval za Rozumné, o čtyři roky později pak znovu kandidoval opět v dresu ČSNS 2005. Pokaždé byl ovšem neúspěšný. Kromě toho dvakrát kandidoval i do Poslanecké sněmovny, podobně jako u jeho dalších pokusů, ale ani zde nebyl úspěšný.

Eliška Richtrová – Realisté

Šachová velmistryně Eliška Richtrová se do zastupitelstva dostala poprvé v roce 2014 na kandidátce hnutí ANO. Ve volbách dostala vůbec největší podporu, což vedlo k tomu, že se pokusila ucházet o post primátorky a vystoupit tak proti lídrovi hnutí ANO Jiřímu Svobodovi. Následně se s hnutím ANO rozešla a v letošních volbách vede kandidátku Realistů.

Jana Zasadilová – KDU-ČSL

Lidoveckou kandidátku vede okresní a krajská tajemnice strany Jana Zasadilová. Českobudějovickému Deníku nastínila, že hlavním cílem její strany by měla být výstavba startovacích bytů pro mladé rodiny.

Miroslav Joch – ČSSD

ČSSD v Českých Budějovicích nasadí Miroslava Jocha. Ten má s komunální politikou bohaté zkušenosti. Zastupitelem byl poprvé zvolen v roce 2006 a po volbách v roce 2010 se dokonce stal 1. náměstkem tehdejšího primátora Juraje Thomy.

Juraj Thoma – Občané pro Budějovice

Svého nástupce se vyzve Juraj Thoma se svým hnutím Občané pro Budějovice. S řízením města má přitom bohaté zkušenosti. Primátorem Budějovic se poprvé stal v roce 2006 ještě jako kandidát ODS. Ze strany ovšem vystoupil poté, co byl v roce 2006 z funkce odvolán poté, co proti němu mimo jiné vystoupil předseda jihočeské ODS Martin Kuba.

Do dalších voleb v roce 2014 tak šel již s vlastním hnutím a v koalici se STAN. Díky vítězství ve volbách se tak stal primátorem podruhé. V posledních komunálních volbách ovšem HOPB skončilo na třetím místě a z Thomy se tak stal pouze řadový zastupitel.

Petr Braný – KSČM

Lídr KSČM se do zastupitelstva Českých Budějovic poprvé dostal již v roce 1994. Již 20 let je navíc předsedou zastupitelů KSČM. Kromě městského zastupitelstva zároveň od roku 2000 zasedá i v zastupitelstvu Jihočeského kraje.

Byl zároveň dlouholetým poslancem za KSČM. Do Sněmovny byl poprvé zvolen v roce 2002 a ve volbách v letech 2006 a 2010 svůj mandát obhájil. Změna nastala až v předčasných volbách v roce 2013, kdy byl díky preferenčním hlasům přeskočen.

Miroslav Hajtingr – SPD

Petr Sák – PRO Zdraví a Sport

Kandidátku PRO Zdraví a Sport vede do voleb dlouholetý primář Gynekologicko-porodního oddělení Nemocnice České Budějovice.

Martin Kuba – ODS

ODS pak do boje o magistrát vyslala svého předsedu své jihočeské buňky Martina Kubu. Ten v letech 2012 a 2014 dokonce zastával pozici prvního místopředsedy ODS a ve vládě Petra Nečase působil jako ministr průmyslu a obchodu. Zároveň ho ovšem provází kontroverze. Část médií totiž Kubu spojuje s jedním z takzvaných kmotrů ODS Pavlem Dlouhým.

Tomáš Bouzek – Společně pro Budějovice

Tomáš Bouzek vede kandidátku Společně pro Budějovice, což je koalice TOP 09, jejímž je členem, a lidoveckých kandidátů. KDU-ČSL má totiž v Českých Budějovicích dvě městské organizace. „To je standardní věc po celé republice, je naprosto běžné, že KDU-ČSL má více městských organizací,“ vysvětlil Šimon Heller z KDU-ČSL Českému rozhlasu s tím, že jeho organizace se rozhodla spojit síly s TOP 09.

Lídr společné kandidátky Bouzek je členem TOP 09 od roku 2009. Do městského zastupitelstva se poprvé dostal v roce 2010 a o čtyři roky později ho obhájil. Kromě působení v městském zastupitelstvu je navíc od roku 2016 i zastupitelem Jihočeského kraje. V roce 2013 se pokoušel probojovat i do Sněmovny, což se mu nepodařilo.

Jiří Svoboda – ANO

Současný primátor Jiří Svoboda dříve působil například jako mluvčí Jaderné elektrárny Temelín nebo ředitel Českého rozhlasu v Českých Budějovicích. Jeho první pokus o start politické kariéry přišel už v roce 2002, kdy neúspěšně kandidoval do zastupitelstva za SNK-ED. Úspěchu se dočkal teprve v dresu ANO v roce 2014, kdy se do zastupitelstva probojoval a jako lídr kandidátky se stal i primátorem.

Viktor Vojtko – STAN a Čisté Budějovice

Pro STAN jsou letošní volby prvními, kam jdou s vlastní kandidátkou. Přibrali na ní ovšem i zástupce Čistých Budějovic. Jejich lídrem je pak Viktor Vojtko, který vede katedru obchodu a cestovního ruchu Ekonomické fakulty Jihočeské univerzity.

Lukáš Mareš – Piráti

Piráty do voleb vede další lékař z Nemocnice České Budějovice. Je jím Lukáš Mareš z radiologického oddělení. Jeho veřejný život ovšem nezačal v čistě politické funkci. V roce 2016 se totiž stal předsedou lékařských odborů v nemocnici.

Úspěchy, kterých dosáhl jako odborář ho pak, podle jeho profilu na stránkách Pirátů, přesvědčily, že účast na veřejném životě je nezbytná a rozhodl se proto vstoupit i do politiky. Na podzim 2017 se proto rozhodl vstoupit do Pirátské strany.

Výsledky komunálních voleb v Českých Budějovicích najdete ZDE

Doporučujeme

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa