Na konci února roku 2018 zastřelil neznámý pachatel slovenského investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenku Martinu Kušnírovou. V poslední době se Kuciak věnoval tématu údajných daňových podvodů lidí, kteří mají blízko k premiérovi Robertu Ficovi a jeho vládní straně Smer. Taktéž rozkrýval vazby italské mafie 'Ndrangheta na slovenskou politiku a eurodotace. Případ zavražděného novináře serveru Aktuality.sk vzbudil zájem celého světa.

Zločin byl spáchán během víkendu v obci Veľká Mača nedaleko Trnavy v bytě 27letého Kuciaka, který se podle Denníku N zabýval hlavně podezřeními z daňových podvodů. Policejní prezident Tibor Gašpar vyjádřil domněnku, že vražda Kuciaka a jeho snoubenky pravděpodobně souvisí s jeho novinářskou činností. Premiér Fico nabídl milion eur (25 milionů korun) za informaci vedoucí k dopadení vraha. Vraždu oba odsoudili. V naprostém šoku z Kuciakovy vraždy je i český premiér Andrej Babiš: „V životě by mě nenapadlo, že se v roce 2018 může něco podobného na Slovensku stát.“ Kuciaka zabil výstřel do hrudi, jeho přítelkyně byla zasažená jednou do hlavy. Více ran vrah nepotřeboval.

Video
délka: 00:59
720p 360p

Slovenský policejní prezident: Novináře zabili zřejmě kvůli jeho práci TV JOJ

Proč musel Kuciak zemřít

Teorie odhadující, proč byl mladý novinář Kuciak zavražděn, se množí. Jedna verze hovoří o tom, že Kuciak ve svém posledním rozsáhlém, ale nedokončeném článku, popisuje aktivity italského podsvětí na Slovensku a osoby blízké italské mafii 'Ndrangheta v okolí slovenského premiéra Roberta Fica. Kuciak se v rozsáhlém, ale nedokončeném materiálu, věnuje působení několika italských klanů na Slovensku, které podnikají především v zemědělství, ale také v bioplynu. Zavražděný novinář uvedl, že tyto klany díky různým podvodům a machinacím čerpají na dotacích miliony eur.

Kuciak rovněž zmapoval podnikatelské vazby Ficovy asistentky Márie Troškové a bývalého poslance Ficovy strany Smer-sociální demokracie a nynějšího tajemníka bezpečnostní rady státu Viliama Jasaňa s italským podnikatelem Antoninem Vadalou. Trošková i Jasaň ze svých funkcí do vyřešení případu odstoupili. Vadalu Kuciak označil za přímo napojeného na 'Ndranghetu. Tímto směrem se ubírají i vyšetřovatelé. Ve čtvrtek 1. března 2018 provedla policie razii na východě Slovenska, při které zadržela Vadalu a dalších 9 lidí.

Video
délka: 03:38
360p

Fico ukázal milion eur za dopadení vraha novináře. Opozice žádá, aby vlivní rezignovali TV JOJ

S další teorií přišel slovenský publicista Radovan Bránik. Podle něj je mafiánská vražda Jána Kuciaka nepravděpodobná a tato teorie postrádá logiku. Poznamenal, že jeho kolega se věnoval ožehavým tématům, mezi které rozhodně patří i kauza obří korupce v jednom z klíčových slovenských soudů. Publicista se domnívá, že tento důvod je mnohem realističtější než to, že Kuciaka zabila italská mafie.

Jeden ze slovenských soudů má prý problém s tzv. justiční mafií, soudci jsou podplacení. „Jde hlavně o přidělování spisů. Vznikl kolem toho průmysl a malá skupina lidí díky tomu získala obrovský majetek. Je to takový stát ve státě,“ řekl Bránik. Uvedl také, že minulý týden se s Kuciakem setkal, ale že nestihli probrat detaily jejich spolupráce na tomto článku. „Měli jsme se sejít ještě tohle úterý, ale k tomu z pochopitelných důvodů nedošlo,“ doplnil.

Poslední článek investigativního novináře Jána Kuciaka o propojení italské mafie a slovenské politky najdete zde >>>

Mária Trošková a Antonino Vadala

Trošková v minulosti založila soukromou firmu GIA Management s podnikatelem italského původu Antoninem Vadalou, kterého podle deníku Sme 'Ndrangheta využívala k pomoci s přepravou zboží. Podle matky Ficovy exasistentky spolu dvojice chodila a dokonce plánovali svatbu. Pozornost na sebe však poutá především svou vizáží a podivuhodnou minulostí.

Trošková se objevila ve svůdných pózách v pánském časopisu. Rovněž se účastnila soutěže krásy Miss Universe. V letech 2011 a 2012 působila v soukromé firmě s Vadalou. Ten stanul před soudem pro podezření, že se podvodným způsobem, přes bílého koně, dostal k několika bytům v Bratislavě.

K tomu měl podle dostupných údajů blízko i tehdejší ředitel odboru krizového řízení a bezpečnosti státu Úřadu vlády ČR, bývalý poslanec Národní rady Viliam Jasaň. Tedy muž, přes kterého se Mária Trošková dostala do vysoké politiky. Antonino Vadala prý měl svůj Facebook plný Ficových lidí.

Zemětřesení ve slovenské politice

Vražda Jána Kuciaka spustila další volání po vyvození politické odpovědnosti. Poté, co svou funkci opustila do vyšetření případu svou funkci Ficova asistentka Trošková, zaměřila se pozornost na členy vlády. Po vraždě novináře, který psal o údajných daňových a dotačních podvodech a pochybných spojení lidí z okolí premiéra a předsedy vládní strany Smer Roberta Fica, záhy ohlásil demisi ministr kultury Marek Maďarič. Rezignoval také ředitel kanceláře předsedy vlády a člen strany Smer Roman Šipoš. V pondělí 12. března pod tlakem rezignoval i ministr vnitra Robert Kaliňák.

Prezident Andrej Kiska přišel v neděli 4. března s prohlášením, které živě vysílaly televize na Slovensku. „Dnes je nedůvěra lidí vůči státu obrovská, mnozí nedůvěřují orgánům činným v trestním řízení. Mnozí z osobní zkušenosti. A tato nedůvěra je odůvodněná. Překročily se hranice, věci zašly příliš daleko a není cesty zpět. Dostali jsme se do momentu, kdy vnímáme aroganci moci,“ uvedl Kiska ve svém projevu. Podle Kisky existují dvě možnosti, jak navrátit lidem onu důvěru ve stát - rozsáhlou a zásadní rekonstrukci vlády, která by nepolarizovala společnost, anebo předčasné volby.

Premiér Fico reagoval na prezidentovo prohlášení zostra. „Toto jeho prohlášení má rukopis lidí, kteří absolutně neznají ústavněprávní tradice a pravidla na Slovensku a sledují úplně jiné cíle, než je stabilita naší země,“ ohradil se proti Kiskovi. Ten podle něj přečetl prohlášení, „které zjevně nebylo napsané na Slovensku“. „Naším cílem je vyšetření tohoto brutálního činu a nebudeme - cituji známou socioložku - tancovat na hrobě dvou mladých lidí, jako to dělá opozice, média a dnes i pan prezident SR,“ dodal Fico.

Prezidenta Kisku nicméně podpořila nejměnší strana vládní koalice Most-Híd Bély Bugára. Podporuje možnost rekonstrukce vlády a chce s prezidentem jednat. Bugár již dříve uvedl, že se 12. března sejde republiková rada, která může rozhodnout o odchodu z koalice. Třetí koaliční strana SNS prostřednictvím svého předsedy Andreje Danka připustila jednání s prezidentem, ale nepodpořila ani jeden jeho návrh.

Prezident Kiska ve čtvrtek 15. března, tři týdny po vraždě investigativního novináře Jána Kuciaka, přijal demisi premiéra Roberta Fica, na jehož odchod od vraždy rostl tlak politiků i veřejnosti. Kiska pověřil sestavením nové vlády Ficova stranického kolegu Petera Pellegriniho s tím, že nový kabinet vytvoří současná koalice. Organizátoři protivládních protestů trvají na požadavku předčasných voleb. Kiska jmenoval Pellegriniho vládu 22. března.

Přesah do Česka a novinářka pod ochranou

Slovenský policejní prezident Gašpar uvedl, že případ má přesah i do České republiky. Slováci na vyšetřování spolupracují i s Italy a Europolem. Zmíněným přesahem je novinářka a zakladatelka Českého centra pro investigativní žurnalistiku Pavla Holcová. S Kuciakem totiž v poslední době spolupracovala právě na článku o vazbách Ficova okolí na osoby blízké mafii, a nyní je proto pod policejní ochranou, píše Respekt. Podle vyjádření Holcové Kuciak krátce před smrtí našel novou spojitost mezi italskými podnikateli a členy vládní strany Smer-SD.

Dalším pojítkem může být i italský podnikatel z Kuciakova článku Vadala. Podle obchodního rejstříku mu od loňského listopadu patří společnost Vadala Group CZ, která se do té doby jmenovala Redo Water. Firma podle zjištění MF Dnes sídlí na nejdražší české ulici Na Příkopě v Praze, podniká s realitami a nemá téměř žádný majetek.

Jeden z členů kalábrijské mafie ’Ndrangheta, o které psal zavražděný investigativní novinář Ján Kuciak, byl v Česku spolumajitelem cestovní agentury Kala Tours. Společnost sídlila v Sokolově a dodnes je vedena v českém obchodním rejstříku. Itala Francesca Bonavitu zvaného Pino (Borovice) zadržela v červenci 2016 česká policie.

Video
délka: 02:35
360p

Otazníky kolem vraždy novináře a jeho dívky: Tři kávy na stole a odemčené dveře TV JOJ

Vše o vraždě novináře Jána Kuciaka čtěte zde >>>

Video
délka: 04:35
360p

V kauze Kuciak padají první hlavy: Na úřadu vlády končí Trošková a Jasaň, ministr kultury odstoupil tv Joj

Nejnovější články o vraždě novináře Jána Kuciaka:

 

Čtěte více na Blesk.cz:

Evropská unie - aktuální zpravodajství >>>

Minimální mzda v roce 2018 >>>

Státní svátky v roce 2018 >>>

Co je to GDPR? >>>

Co je to islám? >>>

Časová pásma >>>