Příprava na cestu na dovolenou autem

Prvním krokem předtím, než vyrazíte na dovolenou autem by měla být jeho pečlivá kontrola. Zapomínat by se nemělo ani na správné pojištění. 

Kontrola auta před cestou na dovolenou

Než vyrazíte na cestu, měli byste zkontrolovat stav a nahuštění pneumatik. Stejně snadno zvládnete sami zkontrolovat stav provozních kapalin a náplní. Zejména pokud pojedete s karavanem, je lepší nechat si zkontrolovat jak funguje jeho elektrické zapojení a jak fungují brzdy. Zároveň je dobré nechat si v servisu zkontrolovat systémy ESC a ABS vozu, za který karavan zapojíte.

Zkontrolovat byste měli i doklady k vozu, abyste až v zahraničí nezjistili, že vám propadla technická, nebo že s sebou vezete starou zelenou kartu. Ta platí v celé EU. Na zelená kartě pak najdete i další země, kde vaše pojištění platí. Pouze povinné ručení ovšem nemusí při cestách autem po zahraničí stačit. 

Pojištění auta na dovolenou

V rámci povinného ručení má většina lidí sjednanou pouze základní asistenci. Ta ovšem při havárii v zahraničí nemusí stačit. Je proto dobré platit si i havarijní pojištění. Pokud si jej platíte dlouhodobě, zkontrolujte, že že platí na celém území Evropské unie.

Pokud si ho chcete sjednat pouze, na dobu, kdy jste s autem v zahraničí, máte možnost také. Pojišťovny pro dovolenkáře nabízí i krátkodobé havarijní pojištění, ve kterém je zahrnutá i asistenční služba, která vám v případě problémů značně usnadní život. 

Příprava cesty autem na dovolenou

Základem by mělo být naplánování ideální trasy. Při tom by se nemělo hledět pouze na to, která cesta je nejkratší nebo nejrychlejší. Zejména u dlouhých cest je třeba vše naplánovat tak, abyste měli kde si od řízení odpočinout a případně se vyměnit. Teprve poté byste měli přihlédnout k zajímavým místům, které budete míjet.

Kromě plánu samotné cesty je dobré se podívat i na pravidla silničního provozu jednotlivých zemí, kterými budete projíždět. Ty jsou v základu napříč EU stejná, mohou se ovšem lišit rychlostní limity a řešení předností v jízdě. 

Jak spočítat cenu cesty autem na dovolenou

Jakmile máte naplánovanou trasu, lze spočítat i přibližnou cenu cesty. Spočítáme délku trasy, například tak, že je zadáme do online mapy. Pokud znáte spotřebu auta, kterým pojedete, snadno spočítáte, kolik litrů benzínu či nafty projedete. Toto číslo již stačí vynásobit cenou benzínu, následně udělejte totéž pro zpáteční cestu, počítejte ovšem s cenou benzínu v zemi, odkud budete vyrážet. Sečtením obou částek a případné ceny krátkodobého havarijního pojištění získáte odhad ceny vaší cesty na dovolenou.

 

Nejkratší cesta autem k moři

Na cestu k moři se autem každoročně vydávají desetitisíce Čechů. Nejčastěji míří do Chorvatska. Nejbližší moře je ovšem k Česku mnohem blíže. Vzdušnou čarou je k Českým hranicím nejbližší Baltské moře v Polsku. Měřeno od Prahy je Balt vzdálený kolem 390 kilometrů vzdušnou čarou. Nejbližší část Jadranu je od českého hlavního města vzdálená přibližně o 40 kilometrů více. Oboje jsou tak destinace, kam lze z Česka dojet přes noc a první den dovolené tak začít rovnou koupáním.

 

Nejkratší cesta autem k Baltskému moři

Asi nejbližším přímořským letoviskem, do kterého se lze z Česka dostat je tak polské městečko Mezizdroje. Cesta z Prahy zabere kolem šesti hodin. Nejrychlejší cesta z Prahy vede na Ústí nad Labem a Drážďany a dále na Štětín. Celkově trasa měří asi 600 kilometrů. 

Nejkratší cesta na Jadran

Cesty k Jadranu se za volantem mohou už protáhnout. Pokud chcete vyrazit do Itálie, nabízí se asi nejblíže mezi Čechy populární středisko Bibione. To je z Prahy po silnici vzdálené 754 kilometrů. Z pravy je v tom případě nutné vyrazit na České Budějovice a pokračovat na rakouský Linec, Salzburg a Villach, za kterým přejedete rakousko-italskou hranici. Z té pokračujete na Udine a následně přes města Palmanova a Latisana do Bibione.

Cesta do chorvatského města Pula na Istrii pak trvá ještě o hodinu déle a ujedete při ní o 150 kilometrů více. Cesta začíná stejně jako většina českých jízd do Slovinska. Přes Brno na Vídeň a Štýrský Hradec v Rakousku, odkud se pokračuje na slovinský Maribor. Z Mariboru se pokračuje přes hlavní město Slovinska Lublaň a dál po dálnici až do Koperu, kde se cesta stočí na jih k chorvatské hranici a bude pokračovat podél pobřeží až do Puly. Zejména pro obyvatele západních a jižních Čech pak bude rychlejší vyrazit po kratší cestě, která k Lublani vede přes rakouský Linec, Salzburg a Villach.

Další možností může být vyrazit na krátký kus pobřeží Istrijského poloostrova, který patří Slovinsku. Cesta do města Izola vyjde časově podobně, jako cesta do Bibione, je ovšem přibližně o 70 kilometrů delší. Cesta je stejná jako do chorvatské Puly, pouze se v Koepru pokračuje rovně po silnici H6. 

Cesta autem do Chorvatska

Nejčastějším cílem, kam vyráží dovolenkáři z Česka autem, je Chorvatsko. Cesta autem do Chorvatska je populární i vzhledem k tomu, že zabere kolem deseti hodin a k moři tak člověk snadno dojede přes noc.

 

Blesk kalkulačka - chystáte se na dovolenou?
Autor: Blesk

Co je potřeba k cestě do Chorvatska

Chorvatsko je již členem Schengenského prostoru, na cestu tak stačí vyrazit s občanským průkazem. 

Kudy jet do Chorvatska

Asi nejvyužívanější trasou pro cestu do Chorvatska je ta přes Brno, Mikulov - Vídeň a Štýrský hradec (Graz). Většinu času se zde jede po dálnici, takže cesta rychle utíká, pro některé řidiče se ovšem může zdát moc jednotvárná.

Hlavní alternativou, zejména pro lidi z Jižních nebo západních Čech je pak cesta přes České Budějovice a Dolní Dvořiště do Lince a dále na Graz. Ta je kratší, po dálnici ovšem jedete kratší dobu a navíc zde hrozí velké zácpy, stejnou trasu totiž využívá i část dovolenkářů z Německa. Pokud ovšem míříte do letovisek na Istrii, lze z Lince pokračovat kolem Salzburgu na Villach a do Slovinska dojet přes slovinskou Lublaň. 

Dálniční známky pro cestu do Chorvatska

Pro cestu do Chorvatska budete potřebovat dálniční známky v Česku, Rakousku a Slovinsku. V Česku se dálniční známky prodávají už pouze elektronicky. Nejlevnější na deset dní vyjde na 310 korun.

Dále budete potřebovat dálniční známku v Rakousku. Tu můžete koupit buď v klasické papírové podobě, nebo online. Při nákupu online je ovšem potřeba nákup učinit s dostatečným předstihem. Známka totiž začne platit nejdříve 18 dní po nákupu. Nejlevnější je desetidenní známka, kterou pořídíte za 9,90 eura (cca 230 Kč).

Dálniční známku budete potřebovat i ve Slovinsku. Zde koupíte dálniční známku pouze elektronicky na webu tamního ředitelství dálnic. Pro dovolenkáře je nepříjemné, že nejlevnější slovinská dálniční známka platí jen 7 dní a většina z nich tak musí koupit měsíční známku na měsíc. Ta stojí 30 euro za osobní vůz a 60 euro za dodávku. Rozdíl mezi osobním autem a dodávkou Slovinci určují podle výšky auta nad přední nápravou, cokoli vyšší než 1,3 metru je považováno za dodávku. 

Mýtné v Chorvatsku

V Chorvatsku dálniční známky nepoužívají. Místo toho se na tamních dálnicích vybírá mýtné. To zaplatíte hotově nebo kartou při sjezdu z dálnice. Zejména pokud jezdíte do Chorvatska pravidelně, vyplatí se vám pořídit si v zemi zařízení ENC na elektronické platby mýtného. 

Ceny benzínu při cestě do Chorvatska

Podívejte se na průměrnou cenu benzinu a nafty v Chorvatsku a dalších zemích, kudy budete na dovolenou projíždět v přehledné mapě:

Video
Video se připravuje ...

Co má být součástí povinné výbavy v roce 2022? Videohub