
Fiala po noci ve Sněmovně hostil „evropského prezidenta“. S Michelem řešili české předsednictví

Do České republiky ve čtvrtek dorazil předseda Evropské rady Charles Michel, kterého čekal pracovní oběd s premiérem Petrem Fialou (ODS). Tématem jednání bylo zejména české předsednictví v Radě Evropské unie, které nastane v druhé polovině letošního roku. Fiala měl za sebou přitom těžkou noc, kterou strávil ve Sněmovně na jednání o důvěře vládě. Zatím ji ani po 20 hodinách debat pro svoji vládu nezískal.
Premiér Michelovi sdělil, že Česká republika potřebuje, aby jádro bylo považováno za čistý zdroj. Řekl to na čtvrteční tiskové konferenci. Vláda je podle něj také připravena přidat peníze na předsednictví na základě stanovených priorit, pokud to bude nutné k dostatečnému organizačnímu zajištění.
„Považujeme za důležité, abychom mohli mít jadernou energii, jádro jako čistý podporovaný zdroj. Považujeme za důležité, aby plyn byl tím přechodným zdrojem,“ řekl Fiala. Má to za důležité pro prosperitu země i pro občany. Česko podle něj chce zároveň rozvíjet obnovitelné zdroje energie v mnohem větší míře než dosud. „Mluvíme například o fotovoltaice na střechách veřejných budov nebo soukromých domů,“ poznamenal.
Rozpočet předsednictví kritizovali politici i experti
S Michelem diskutovali i o předsednictví a o možném termínu neformálního summitu v Česku. „Klademe na to velký důraz. Když jsme převzali vládu, tak jsme zjistili, že ne všechny věci jsou tak připraveny, jak bychom si představovali,“ uvedl premiér. Souvisí s tím podle něj i otázka rozpočtu.
Nová vláda Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se Starosty a nezávislými (STAN) plánuje revizi příprav předsednictví i vyčleněného rozpočtu. Minulý kabinet ANO a ČSSD v srpnu navýšil rozpočet předsednictví o 200 milionů na 1,4 miliardy korun. Opoziční politici, ekonomové a další osobnosti v létě kritizovali tehdejší rozpočet předsednictví, ale i malou pozornost, kterou mu podle nich vláda věnovala. V letech 2007 až 2009 bylo na přípravu a dosud poslední české předsednictví vyčleněno 3,75 miliardy korun.
Vláda i kvůli předsednictví zřídila post ministra pro evropské záležitosti, který zastává předseda senátního evropského výboru a bývalý rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek (STAN). Nedávno na dotaz ČTK odpověděl, že rozpočet kalkuloval s náklady odpovídajícími tehdejší době, problém vidí v poměrně vysokém tempu inflace. Nepochybně se podle ministra projeví také nárůst platů.
Fiala: Spolupráce v rámci V4 nesmí být jediná
Přestože nový kabinet Spolu a Pirátů se STAN musí podle Fialy šetřit na provozních výdajích, je připravena na předsednictví v případě potřeby peníze přidat. Pracuje na tom podle něj intenzivně ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek (STAN), který se čtvrtečního jednání též zúčastnil, stejně jako Fialova poradkyně pro věci EU Jolana Mungengová.
Ministerský předseda také věří, že Visegrádská skupina (V4 - ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko) může nalézt společné zájmy, které bude rozumně prosazovat na evropské půdě. Spolupráci ve V4 má Fiala za důležitou, nesmí však být jediná.
„Chceme nalézat dobré vztahy i s dalšími evropskými zeměmi, být aktivním hráčem v Evropské unii, vytvářet zájmové koalice na tématech, která jsou pro Českou republiku důležitá a kde se shodneme s jinými evropskými zeměmi,“ dodal.
Michel hovořil na tiskové konferenci o zásadních evropských prioritách. Zmínil konsolidaci EU založené na svobodách a demokratických hodnotách, otázku energetiky, digitální transformace a klimatické politiky, ale také nutnost diskuse o posilování evropské bezpečnosti. „NATO je klíčový prvek evropské bezpečnosti, ale měli bychom rovněž posilovat vlastní evropské možnosti a kapacity tak, abychom byli schopni hájit naši stabilitu a bezpečnost,“ dodal předseda Evropské rady
Uskuteční se 282 akcí
Za priority předsednictví Bek považuje vypořádání se s následky koronavirové krize, politiku související se změnami klimatu a řešení migrace a bezpečnosti. Premiér Fiala uvedl, že jde o obrovskou příležitost poukázat na české priority například v energetické politice.
Na českém území je v plánu 282 akcí. Konat by se měl jeden neformální summit hlav států, 14 neformálních Rad EU, dvě setkání české vlády s Evropskou komisí a Evropským parlamentem, 66 neformálních pracovních skupin nebo 51 konferencí a dalších předsednických jednání. Neformální rady by se v Praze měly konat od července do října, termín summitu zatím nebyl stanoven.
Zase Bureš.