Pondělí 29. dubna 2024
Svátek slaví Robert, zítra Blahoslav
Polojasno 23°C

Putinův důvěrník, co by mohl být jeho nástupcem: Kdo je atomový oligarcha Kirijenko?

Autor: mav - 
27. května 2022
05:00

Prezident Vladimir Putin je takřka neomezeným vládcem Ruska, nezřídka rozhoduje o sebemenších detailech, ale přesto se musí opírat i o spolehlivé lidi. Jeho nejužší okolí nyní posílil muž, který se dosud moc nepředváděl. První zástupce šéfa prezidentské kanceláře Sergej Kirijenko měl na starosti domácí politiku, nově se ujal také otázek Donbasu. Jeho jméno padá při spekulacích o možných nástupcích prezidenta Putina.

Kirijenko má k Putinovi přístup, neboť ho prezident pověřil domácími politickými a ekonomickými otázkami – jako jeden z mála zřejmě může šéfovi volat i v noci. V dubnu dostal návdavkem prominentní odpovědnost: Donbas, separatistická či dobytá území východní Ukrajiny, jak informoval web RBC.

Dosud měl Donbas v Kremlu na starosti Dmitrij Kozak, Putinův dávný spojenec z působení na petrohradské radnici. Tento další zástupce šéfa kanceláře (v hierarchii za Kirijenkem) má na starosti příhraniční spolupráci – například začleňoval do Ruska anektovaný Krym. Přišel teď o Donbas kvůli neúspěchům invaze?

11:15
Dnes
!

Kriminalisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) odložili případ výbuchů skladů v muničním areálu ve Vrběticích na Zlínsku, při kterém v roce 2014 zemřeli dva lidé. Policisté považují za prokázané, že výbuchy uskutečnili příslušníci ruské vojenské rozvědky GRU. Chtěli zabránit dodání munice do oblastí, kde provádělo Rusko vojenské operace. Protože se podezřelí pohybují v Rusku, které odmítlo s českou policií spolupracovat, nemohli kriminalisté zahájit jejich trestní stíhání. Na webu policie to uvedl ředitel NCOZ Jiří Mazánek.

Policie v souvislosti s výbuchem pátrala po mužích, kteří jsou podezřelí také z otravy bývalého ruského agenta Sergeje Skripala a jeho dcery Julije v britském Salisbury z roku 2018. Média tyto muže identifikovala jako agenty vojenské tajné služby GRU Alexandra Miškina a Anatolije Čepigu. Údajně se objednali na prohlídku muničního areálu. V té době se ve skladu patrně nacházely zbraně obchodníka, který dodával munici na Ukrajinu. Kromě smrti dvou lidí způsobily výbuchy podle policie škodu přesahující miliardu korun.

Video Exploze muničního skladu ve Vrběticích. Jak do toho bylo zapojené Rusko? - Videohub
Video se připravuje ...
Video Kdo jsou agenti Čepiga a Miškin, kteří spáchali teroristický útok ve Vrběticích? - Czech News Center
Video se připravuje ...
10:48
Dnes

Velké evropské banky, které nadále působí v Rusku, zaplatily v loňském roce do ruského rozpočtu na daních zhruba 800 milionů eur (přes 20 miliard Kč). To představuje čtyřnásobek ve srovnání s obdobím před ruskou invazí na Ukrajinu, a to navzdory slibům bank, že budou své aktivity v Rusku minimalizovat, informuje list Financial Times (FT).

Sedm evropských bank s největšími aktivy v Rusku vydělalo v loňském roce v Rusku dohromady přes tři miliardy eur (zhruba 75,5 miliardy Kč). Jde o Raiffeisen Bank International (RBI), UniCredit, ING, Commerzbank, Deutsche Bank, Intensa Sanpaolo a OTP. Jejich zisky se tak více než ztrojnásobily proti roku 2021. Zčásti je vytvářela finanční aktiva, která banky nemohou z Ruska stáhnout.

V důsledku nárůstu ziskovosti tak tyto banky loni podle analýzy FT zaplatily v Rusku na daních 800 milionů eur, zatímco v roce 2021 to bylo pouze 200 milionů eur. Téměř polovina z loňských daní připadá na rakouskou společnost Raiffeisen Bank International, která má v Rusku ze západních bank největší zastoupení.

10:08
Dnes

Dva Ukrajinci, kteří zemřeli v sobotu po útoku nožem v nákupním centru v Bavorsku, byli členy ukrajinské armády. V Německu si léčili zranění, jež utrpěli v boji. Podle portálu Ukrajinska pravda to uvedlo ukrajinské ministerstvo zahraničí. Podezřelý z vraždy je 57letý Rus, policie ho zadržela ve městě Murnau am Staffelsee. Bavorská policie zatím nemá důkazy o tom, že by čin souvisel s ruskou invazí na Ukrajinu.

Ukrajinska pravda v neděli večer napsala, že pracovníci ukrajinského konzulátu zjišťují, u jakých jednotek muži sloužili a že navážou kontakt s jejich příbuznými.

Muži ve věku 23 a 36 let žili v okrese Garmisch-Partenkirchen, ve kterém leží i město Murnau. V sobotu byli s bodnými ranami nalezeni v areálu tamního nákupního centra. Jeden z nich zranění podlehl na místě, druhý krátce nato v nemocnici. Muže podezřelého z dvojnásobné vraždy policie ještě ten den večer zadržela u něj doma. Podle dosavadních zjištění se s oběťmi znal.

Zobrazit celý online

Podle RBC má domácí oddělení Kremlu kurátory pro každý subjekt Ruské federace. Pro Luhanskou a Doněckou republiku se začala vytvářet nová sekce.

Invaze neskončí

Začátkem května vyrazil Kirijenko do dobytého-rozbitého Mariupolu, seznámit se s tamními poměry a představiteli. A také se zúčastnil odhalení sochy „ruské podpory“, kterou je bábuška Aňa se sovětskou vlajkou. Jistou donbaskou důchodkyni v dubnu ukrajinští vojáci natočili, kterak je vítá s rudým praporem – myslela, že ji „jdou osvobodit ruští vojáci“.

„Bábuška Aňa je symbolem vlasti pro celý ruský svět,“ pronesl Kirijenko. „Bohužel neznáme její celé jméno, ale rozhodně ho zjistíme, abychom se jí mohli poklonit.“

Podle ruského listu Vedomosti Kirijenko apeloval na ruské gubernátory, aby na Ukrajině neslibovali rychlé vítězství a nevyvolávali falešné naděje, že invaze brzy skončí.

Putinův spojenec se narodil 26. 7. 1962 v Suchumi, v Abchazské autonomní sovětské socialistické republice; vyrůstal v nedaleké Soči. Jeho rodné jméno zní Izraitel, které je historikům známé – jeho dědeček Jakov byl oddaný komunista, Lenin ho ocenil zdobenou pistolí za služby v obávané tajné policii Čeka. K tomu se však mladý Sergej nechtěl hlásit: „Příjmení opustil kvůli zřejmému židovskému spojení a vzal si matčino ukrajinské příjmení Kirijenko,“ psal před lety deník Irish Times.

„Když komunismus zkolaboval a Sovětský svaz se rozpadl, mladý Sergej Kirijenko se dal na byznys. Stal se milionářem skrze systém známý jako arbitráž. Jednoduchá procedura vyžadovala rychlé myšlení, jen velmi málo peněz a jistou dávku drzosti a kuráže – a člověk se v krátké době stal výjimečně bohatým,“ popsaly Irish Times. Kirijenko si vybral přeprodej ropy na západ; následně pokračoval do riskantnějšího bankovnictví.

Nečekaný Jelcinův premiér

V listopadu 1997 se stal ministrem energetiky, na jaře přišel ještě větší kariérní skok. V březnu 1998 si ho prezident Boris Jelcin překvapivě vybral za nástupce premiéra Černomyrdina (to když mu právníci nedovolili předsedat vládě z pozice prezidenta). Kirijenka si Jelcin prosadil navzdory odporu dumy.

Vicepremiéra mu dělal liberál Boris Němcov, pozdější kritik Vladimira Putina, zavražděný roku 2015. S Kirijenkem se pustili do hospodářských reforem, přivodili však finanční krizi. Už po pěti měsících v úřadě tak mladý premiér podal demisi. S Němcovem následně založili Unii pravicových sil, Kirijenko vedl její parlamentní klub.

Premiéra v té době (1999-2000) dělal další politický skokan, Vladimir Putin – a 31. 12. 2000 se stal druhým prezidentem Ruské federace. Z Kirijenka záhy udělal svého zmocněnce pro Povolžský federální okruh. Po pěti letech ho přesunul do čela Ministerstva/Federální agentury pro atomovou energii, po transformaci roku 2008 vznikla Státní korporace Rosatom. Jaderná věda a energetika patří k ruským chloubám; na prestižním postu Kirijenko vydržel do roku 2016.

To si ho Putin přivedl do Kremlu – jako prvního náměstka šéfa své kanceláře. Tu od téže doby vede diplomat Anton Vajno (50).

Od loňska je Kirijenko na sankčních seznamech Evropské unie a USA kvůli kauze disidenta Alexeje Navalného. „Ve své funkci je Kirijenko odpovědný za domácí záležitosti, včetně politických skupin a aktivit,“ popisuje příslušný unijní dokument. „Lze vyvozovat, že otrava Alexeje Navalného byla možná jedině se souhlasem prezidentské kanceláře. Vzhledem k jeho vůdčí roli v ní je tak Sergej Kirijenko odpovědný za navádění a podporu osob, které vykonaly či byly zapleteny v otravě Alexeje Navalného nervovou paralytickou látkou novičok.“

Atomová moc

Důkazem Kirijenkova vlivu je i čerstvá zpráva, která mohla docela zapadnout – na první pohled vypadá docela nedůležitě. Státní korporace Rosatom dostala do výlučné gesce tzv. severní mořskou cestu, tedy lodní trasu arktickými vodami z Evropy k Beringově úžině a dál na Vladivostok a východní Asii. Dřív ji kvůli ledovcům nešlo moc využívat, globální oteplování a tání ledů ale cestu stále víc otevírá. Rosatom má na starosti flotilu atomových ledoborců – ale nyní přebral od ministerstva dopravy i netechnické záležitosti nového spojení na Čínu, například poplatky. Trasa bude i vzhledem k odstřižení ruských obchodů se Západem stále důležitější, například pro tankery s ropou či plynem, které Evropa už nechce kupovat.

Výkonným ředitelem Rosatomu byl Kirijenko do roku 2016, nyní tam je předsedou dozorčí rady. „Konsoliduje to větší moc v jeho rukách,“ konstatuje server Bellona. Jedná se totiž o byznys v miliardách dolarů.

Jak uvádí Kirijenkův životopis na webu Kremlu, věnuje se lovu, střelbě, rybaření a bojovým uměním. Konkrétně má 4. dan v aikidó a předsedá hlavním ruským organizacím v tomto sportu. Jeho koníčky se určitě Putinovi zamlouvají, sám se prezentuje jako lovec, rybář, judista...

Významným člověkem je i poradcův syn Vladimir Kirijenko (39). Kariéru udělal jako manažer v telekomunikacích, ve firmách otcových spojenců. Byl viceprezidentem největšího telekomunikačního operátora v zemi Rostelekom, podle serveru Meduza tam pomáhal zavádět technologie cenzorského úřadu Roskomnadzor pro zpomalování nechtěných služeb jako třeba Twitter. Od loňska je šéfem největší ruské sociální sítě VK (VKontakte). Letos v únoru i na něj dopadly sankce USA a EU.

To ani syna, ani otce v Rusku jistě nezastaví. Důvěrné zdroje investigativního projektu Meduza uvedly, že Sergej Kirijenko dost možná opět usiluje o post premiéra. A čtyři insideři z Kremlu a ruské vlády ho označili za možného nástupce Vladimira Putina.

Video  Putinovy válečné zločiny. Bude za ně skutečně odsouzen?  - Videohub
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa