Havel tvrdí, že Jakub O., faktický obchodní ředitel JO, Petr Š. a Martin H., který Jakuba O. zastupoval při jeho nepřítomnosti, zneužili registraci, kterou firma měla u České národní banky. Sice jí dovolovala nabízet investiční služby, ale pouze úzkému okruhu příbuzných a známých.

Trestnou činnost podle státního zástupce muži páchali od března 2016 do února 2020 a od začátku společně schválně uváděli klienty firmy v omyl. Peníze podle žalobce muži používali jak pro vlastní potřeby, tak pro vyplacení jiných klientů.

Za podvod a legalizaci výnosů z trestné činnosti hrozí třem obžalovaným až deset let vězení. Soud jim může uložit i propadnutí majetku, které Havel také ve svém návrhu požadoval. Všem také navrhl desetileté zákazy činnosti.

Čtvrtou obžalovanou v kauze je matka Jakuba O. Jitka, která pracovala jako policistka na Krajském ředitelství policie hlavního města Prahy. Na svém účtu podle státního zástupce postupně přijala nejméně 3,5 milionu korun z účtu synovy firmy, ačkoliv nebyla její investorkou. Za peníze si pořídila mimo jiné mercedes. Obžaloba ji viní z nedbalostního praní špinavých peněz, za které hrozí maximálně tříleté vězení. Havel pro ženu požaduje tříletou podmínku se zkušební dobou na pět let a peněžitý trest dva miliony korun.

Kriminalisté o případu informovali v únoru roku 2020, když zabavili majetky v hodnotě miliard korun. Šlo nejen o luxusní automobily, drahé šperky a hodinky, ale i luxusní byty na Smíchově, v Holešovicích, Vinohradech a dalších lukrativních adresách po celé Praze.

Obžalovaný Jakub O. v pondělí u soudu uvedl, že se o investice a jejich zhodnocování začal zajímat ještě než byl plnoletý. „Zjistil jsem, že mě to baví a chci se tomu dále věnovat. Absolvoval jsem nějaká školení a webináře. Studoval jsem základy tradingu. Dařilo se mi a absolvoval jsem další kurzy. Byl jsem nadějný žák,“ pochválil se u soudu. Časem pak prý začal obchodovat s penězy, které mu svěřili známí a blízcí a podotknul, že jeho ambicí nebylo budovat firmu s miliarodovým portfoliem. „Uznávám, že nám to časem začalo přerůstat přes hlavu,“ přiznal Jakub O.

„Žádný klient nebyl nespokojený“

Ve svém prohlášení zároveň podotkl, že byl sám klientem žalované společnosti a výběry z jejího účtu prováděl na základě smlouvy, kterou s ní uzavřel. Stejnou možnost prý měli i ostatní klienty. „Všechno fungovalo dobře, jsem si jistý, že žádný klient nebyl nespokojený,“ prohlásil Jakub O. Platební neschopnost své firmy pak svedl na zásah policie: „V roce 2020 přišel zásah policie, celou firmu paralyzoval a nemohli jsme nakládat s penězi, neměli jsme přístupy k účtům a vznikla obrovská škoda. Vznikla tím i insolvence, protože jsme byli v platební neschopnosti.“

Nad rámec připraveného vyjádření odmítl Obžalovaný Jakub O. dále vypovídat a odpovídat na dotazy soudu.

Kdo však v pondělí neodmítl vypovídat byl obžalovaný Petr Š. Ten soudu vysvětlil, že jeho úkolem ve firmě bylo prezentovat jejich práci novým klientům. „V prezentaci bylo nejdřív naše představení, naše historie obchodování a podbně. pak tam byly naše produkty a způsob jak obchody probíhají. Sám jsem na to absolvoval školení. Když jsem se s klienty bavil, říkal jsem jim hlavně svou osobní zkušenost,“ uvedl Petr Š.

Španělská vesnice

Bývalý taxikář podle svých slov přitom obchodování na burzách vůbec nerozuměl: „Když mi Jakub ukazoval nějaké konkrétní funkce těch programů, byla to španělská vesnice, byly tam grafy, čísla, vůbec jsem nevěděl jak se tam vzaly. Jak ten proces funguje dopodrobna nevím.“ I on sám byl podle svých slov klientem firmy, která podle obžaloby podvedla více 3700 klientů. 

Městský soud chtěl kauzu původně začít projednávat loni v létě. Předseda trestního senátu Kamil Kydalka ale případ před zahájením hlavního líčení odročil na neurčito. Důvodem bylo to, že na podzim plánoval odejít do důchodu, a z nařízeného termínu se navíc omluvily dvě přísedící. Případ dostal na starost soudce městského soudu Lukáš Svrček.

Video
Video se připravuje ...

Jakub O. přichází k soudu (24. července 2023). Blesk.cz - Daniel Šesták

Fotogalerie
25 fotografií