Sobota 2. července 2022
Svátek slaví Patricie, zítra Radomír
Oblačno, bouřka 27°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Ukrajinci tvrdě odmítli vydat území Rusku: Jděte do p*dele! vzkázal poradce Zelenského politikům

Autor: rc, ČTK - 
26. května 2022
18:04

Po sociálních sítích Telegram a Twitter se začalo šířit video s poradcem ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Oleksij Arestovyč v rozhovoru s lidsko-právním aktivistou Markem Feyginem reagoval na názory některých západních politiků včetně bývalého ministra zahraničí Spojených států Henryho Kissingera, že by se Ukrajina měla vzdát části svého území výměnou za mír! Zastánce podobných návrhů odkázal do patřičných mezí a tvrdými slovy při tom nešetřil.

Nekompromisní výrazivo použil v rozhovoru poradce ukrajinského prezidenta Oleksij Arestovyč. V rozhovoru s ruským lidskoprávním aktivistou Markem Feyginem se dostali k názorům západních politických činitelů, kteří uvedli, že by se Ukrajina měla vzdát části svého území. Učinit tak má v zájmu míru v Evropě. Právě tyto názory pobouřily i Zelenského, který situaci přirovnal k mnichovské dohodě, k níž došlo v roce 1938. Velká Británie, Itálie, Francie a Německo podepsaly tehdy dohodu, v níž postoupily československé pohraničí Německu v naději, že se předejde válce.

Politici, kteří radí Ukrajině, aby se vzdala okupovaných území, podle Zelenského neberou v potaz osud milionů Ukrajinců, kteří v těchto oblastech žijí. Podle něj nad ukrajinskými zájmy nesmí převážit vůle těch, kteří spěchají, aby se mohli znovu scházet s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. „Vždy musíme myslet na lid a pamatovat si, že hodnoty nejsou jen slova,“ uvedl Zelenskyj.

Ukrajinský prezident se například vymezil proti americkému listu The New York Times, který minulý týden napsal, že jednání o míru si ze strany Kyjeva zřejmě vyžádají tvrdé ústupky. „The New York Times možná psal něco podobného i v roce 1938,“ řekl Zelenskyj. Ten také kritizoval vystoupení bývalého amerického ministra zahraničí Henryho Kissingera, který na Světovém ekonomickém fóru v Davosu uvedl, že Ukrajina by měla přijmout ruskou okupaci Krymu. „Vyvolává to pocit, že pan Kissinger nemá ve svém kalendáři rok 2022, ale 1938,“ řekl ukrajinský prezident s další narážkou na odtržení Sudet a mnichovskou dohodu.

Zatímco Zelenskyj se však v reakcích na názory a rady západních činitelů mírnil, jeho poradce Arestovyč popustil uzdu emocím. (V zájmu poctivosti je nutné dodat, že očekával, že jeho vulgarismy nahradí typické pípnutí.) „To se nikdy nestane,“ řekl podle TSN Arestovyč s tím, že Rusko se chystá znovu útočit na Kyjev, Černihiv a Sumy. Rusku podle něj nestačí pouze část území a Ukrajina nikdy nebude souhlasit s tím, aby se dobrovolně části území vzdala. „Jděte do p**ele s takovými nabídkami,“ vzkázal západním politikům a dodal, že nikdo nebude obchodovat s ukrajinskou zemí. „Zbláznili jste se k**va? Máme děti, které umírají, vojáci svými těly zastavují rakety, a oni nám říkají, abychom obětovali naši zemi?!“ uvedl rozhořčeně.

23:28
1. 7. 2022

Děkujeme, že jste i dnes sledovali naše zpravodajství týkající se ruské invaze na Ukrajinu. O aktuálním dění v okupované zemi vás budeme informovat zase od zítřejšího rána. Prozatím přejeme za celou redakci Blesk Zpráv dobrou noc. 

23:23
1. 7. 2022

Ukrajinské státní společnosti Enerhoatom se po dvou dnech podařilo obnovit spojení mezi systémy v Záporožské jaderné elektrárně a Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). S odvoláním na Enerhoatom o tom informovala agentura Reuters. Největší ukrajinskou jadernou elektrárnu během své invaze na Ukrajinu 4. března obsadily ruské jednotky.

22:53
1. 7. 2022

Ukrajinský server TV Nexta sdílel vzpomínku na zesnulou Naděždu a jejího syna Dima (12), kteří byli zabiti při útoku na Oděsu. Server také upozorňuje, že vedle dvou zmíněných obětí dnes bylo zabito dalších 19 lidí. 

Zobrazit celý online

Video  Výbuch v ukrajinské Poltavě (20.5.2022)  - Archiv Blesku
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa