Sobota 9. prosince 2023
Svátek slaví Vratislav, zítra Julie
Zataženo, déšť se sněhem 0°C

Český arzenál na zemi i nebi: Co všechno už vláda na Ukrajinu poslala a proč se o tom mlčí?

 • Autor: for,ČTK - 
  25. 5. 2022
  05:00

  Jsou to už tři měsíce, kdy Rusko podniklo plnohodnotnou invazi. Za tu dobu poslalo na Ukrajinu mnoho zemí statisíce kusů munice, stovky obrněných vozidel i raketometů a dalších bojových strojů. Štědrým dárcem je i Česko, kterému dokonce jmenovitě poděkoval americký ministr obrany. Podle dostupných informací se na ukrajinské frontě nachází české tanky, houfnice, raketomety a dokonce i vrtulníky. 

  Munice, tanky, kulomety, raketomety, obrněná vozidla, tanky a nejspíše i bitevní helikoptéry zamířily darem z České republiky na Ukrajinu. Americký ministr obrany Llloyd Austin dokonce jmenovitě poděkoval Česku za velkou, cílenou a velmi oceňovanou podporu. 

  „Moc si vážím, jak pan ministr Lloyd Austin ocenil Českou republiku. Ale ze zásady naši pomoc Ukrajině blíže nespecifikuji, promiňte. Připomenu pouze fakt hraničící s jistotou, že do mojí tankové kabelky se toho vešlo a ještě vejde hodně,“ sdělila česká šéfka obrany Jana Černochová (ODS). 

  O tom, že se zbraně z ČR dováží na Ukrajinu, se ví téměř od začátku invaze. Nyní se objevují i snímky a videa, kde jsou naše armádní stroje přímo v akci. Detaily, kolik přesně strojů a munice se na Ukrajinu dováží, ale nejsou. 

  Petříček: Tajnosti jsou v pořádku, není to laciné PR

  Podle exministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) je naprosto v pořádku, že se kolem dodávek dělají tajnosti. „Za prvé je to bezpečnostní důvod, přece jenom nebudeme veřejně oznamovat, co vše Ukrajině dáváme, a to je správně. A to k tomu patří, pokud chceme skutečně pomoci a nedělat z toho laciné PR,“ podotkl v rozhovoru pro Blesk Zprávy.

  Primární je také bezpečnostní důvod. „Mohlo by to ohrozit ty dodávky samotné, mohly by být cílem útoků a další věc je, že by Rusko vědělo, s čím pomohou počítat,“ dodává exministr české diplomacie a místopředseda ČSSD. 

  Jaký arzenál tedy vlastně na Ukrajinu zamířil? Paradoxně je některá technika již zastaralá a bude se nahrazovat novějšími modely, podívejte se tak také, jakých případů se to týká v našem přehledu. 

 • 1.Houfnice na odpis?

  Česko dodalo na Ukrajinu podle informací samohybné kanónové houfnice DANA - tedy dělo automobilní nabíjené automaticky. Tato dělostřelecká zbraň je účinnou palebnou podporou pozemních vojsk. DANA se vyznačují velkým dostřelem, přesností a rychlostí střelby. Maximální dostřel kanonu je 18 kilometrů a dokáže vypálit i čtyři rány za minutu. 

  Baterie houfnic Dana české armády na mnohonárodním cvičení v německém Hohenfelsu, listopad 2013. Baterie houfnic Dana české armády na mnohonárodním cvičení v německém Hohenfelsu, listopad 2013. | Pentagon

  Ráže 152mm ale není jediným kanonem ve výzbroji. Obsahuje i 12,7mm protiletadlový kulomet a pancéřovku RPG-7. Výhodou houfnic je také upravený podvozek Tatra 815. Vyráběly se v Dubnici nad Váhom, především v 80. letech.

  Nicméně, jak upozorňují armádní noviny, Ukrajina se nejspíše podobných houfnic bude zbavovat a přecházet na zbraně NATO.  „A to z velmi prostého důvodu. Ukrajina velmi rychle spotřebovává zásobu dělostřelecké munice ráže 122 a 152 milimetrů. A západní země mohou Ukrajině v potřebném množství dodávat pouze munici ráže 155 mm,“ píše se v článku. Ukrajina by měla dle odhadů přecházet na houfnice M777, jejichž počáteční rychlost palby je sedm ran za minutu, trvalá dva výstřely za minutu. Tyto houfnice už na Ukrajinu také zamířily, a to z USA. 

 • 2.Tanky za které dostaneme náhradu

  Na Ukrajinu z českých skladů zamířily také nové T-72M, ale i staré T-72 tanky. Podle dostupných informací jich do země zamířila více než desítka. Starší typ tohoto tanku se začal vyrábět už v roce 1972 a je určen k ničení tanků a dalších obrněných cílů - samozřejmě i popřípadě k zabíjení vojáků protivníka. 

  Je vyzbrojen 125mm kanonem a automatickým nabíjením. K dispozici má také kulomet spřažený s kanónem a protiletadlovým kulometem. Do tanku se vejdou tři lidé, přičemž tento 45 tun těžký kolos dojede až 460 kilometrů. 

  Tento tank, který byl koncipován jako „lehký bojový“, je nenáročný na údržbu, aby mohl být v případě potřeby exportován do spřátelených zemí. Dovážen byl k sovětským armádám a využíván byl například v irácko-íránské válce, ve válce v Perském zálivu a v bojích v Jugoslávii, v Gruzii a Čečensku. 

  Jak upozorňuje server iDnes.cz, tento druh tanku se málem nevyráběl kvůli smlouvám o míru. 

  Paradoxně Rusové využívají také tanky T-72, na Kyjevském náměstí je dokonce výstava zničených vozidel, které armáda při invazi používá a ukrajinské obraně se je povedlo zničit. 

  Česko dostane náhradu

  Za tyto starší sovětské tanky dostane Česko náhradu, na které se dohodla Praha s Berlínem. Němci pošlou do Česka patnáct starších tanků Leopard 2A4.

  „Ty tanky, které dostaneme, tak jsou a budou bojeschopné,“ řekla Černochová, podle jejíchž slov společně s nimi dostaneme i náhradní díly a munici. Navíc se do budoucna počítá s modernizací strojů. První tank by mělo Česko dostat šest měsíců po podpisu smlouvy, k čemuž by mělo dojít v řádech týdnů.

  Hlavní bojový tank T-72M4 CZ armády ČR Hlavní bojový tank T-72M4 CZ armády ČR | Profimedia.cz

 • 3.Raketomety už pomáhájí

  České raketomety RM-70 Vampire jsou kombinací podvozku Tatra (T-813 8x8 nebo T-815 8x8) a sovětského, respektive ruského raketometu BM-21 Grad ráže 122,4 mm. Podobně jako i houfnice DANA se vyráběly v Dubnici nad Váhom a do naší výzbroje byly zařazeny počátkem 70. let. 

  Ve výzbroji je má zhruba 20 zemí a použity byly v Jemenu, Libyi na Srí Lance nebo i ve válce o Náhorní Karabach. Nyní jsou využívány i na Ukrajině. A ty české už ukrajinské armádě pomáhají, jak sdílel na twitteru ukrajinský velvyslanec v ČR Jehven Perebyjnis. 

  Raketomet je určen pro čtyřčlennou osádku, má ve výzbroji 40 raket a 40 raket záložních. Jeho dostřel je až 20 km. Zmíněný podvozek pak poskytuje raketometu výhodu od jiných, lze totiž zautomatizovat nabíjení a hydraulika proces zrychluje na pouhých pár minut. 

  RM-70 GRAD RM-70 GRAD | Armytechnika.cz

 • 4.Dostali i BVP?

  Podle neoficiální informace ČR poslala Ukrajině i několik starších bojových vozidel pěchoty. Armáda ČR (AČR) má ve výzbroji pásová bojová vozidla pěchoty BVP-2, která jsou desítky let stará a technicky zastaralá.

  Vozidlo zajišťuje tříčlenná posádka, přičemž pro výsadek je určeno až šesti lidem. Je vyzbrojeno 30mm kanónem a 7,62 spřaženým kulometem. V někdejším Československu bylo toto vozidlo vyráběné v letech 1987 - 1989 a česká armáda jich odebrala 280. 

  Bojové vozidlo pěchoty 2 (BVP-2) Bojové vozidlo pěchoty 2 (BVP-2) | Jan Kouba

 • 5.Česká podpora ve vzduchu!

  Nově se ukázalo, že Česko vedle pozemních zbraní na Ukrajinu darovalo i leteckou podporu. Americký ministr Lloyd Austin informoval, že ČR poslala bojové helikoptéry. Pravděpodobně by mělo jít o stroje Mi-24/Mi-35. 

  Bitevní helikoptéra je dvoumotorová a určená pro přímou podporu pozemských jednotek. Ničí obrněné cíle a dokáže převážet materiál i vojáky. Maximální rychlost stroje je až 310 km/h, cestovní rychlost 260 km/h. Maximální přeletová vzdálenost je 750 km, taktický dolet 160 km. Únosnost je 2400 kg.

  Tento stroj se vyráběl v Sovětském svazu, přičemž první prototyp vzlétl v září 1969. Chlubí se také upevněnými osobními zbraněmi a pod přídí je otočná věž s čtyřhlavňovým rotačním kulometem. Tyto bojové stroje nebes budeme v české armádě nahrazovat vrtulníky Viper a Venom. 

  bojový vrtulník Mi-24 bojový vrtulník Mi-24 | Ministerstvo obrany

Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud