Neděle 14. dubna 2024
Svátek slaví Vincenc, zítra Anastázie
Oblačno 23°C

Česko poslalo Ukrajině i bojové vrtulníky, naznačil Pentagon. Další pomoc slíbilo na 20 zemí

Aktualizováno -
23. května 2022
21:37
Autor: ČTK, trm - 
23. května 2022
20:23

Asi 20 zemí se zavázalo poskytnout další zbraně ukrajinské armádě, řekl po setkání s představiteli skupiny spřízněných států šéf Pentagonu Lloyd Austin. Mezi zeměmi, které slíbily novou pomoc, je podle něj Itálie, Dánsko, Řecko, Norsko a Polsko. Podle některých korenspondentů poslalo Česko bojové vrtulníky a raketové systémy, Pentagon za ně děkoval.

„Dnešní setkání bylo velmi dobré,“ řekl Austin o virtuální schůzce skupiny, která se poprvé sešla na Austinovo pozvání ke konci dubna na americké základně Ramstein v Německu. „Mnoho zemí daruje dělostřeleckou munici, systémy pobřežní obrany, tanky a další obrněná vozidla, která jsou (pro ukrajinskou armádu) nepostradatelná,“ dodal americký ministr obrany.

„Každý tady chápe, co je v této válce v sázce,“ poznamenal. Korespondent VOA News Jeff Seldin na sociální síti twitter s odkazem na brífink napsal, že Česko poslalo útočné vrtulníky. Podle dostupných informací disponuje česká armáda vrtulníky Mi- 24/ Mi-35, které nahrazují modernější stroje.

Austin jmenovitě poděkoval (zmínka o Česku v čase 02:30) dvěma zemím, a to Dánsku za technologii pro obranu pobřeží a České republice za „její značnou podporu, včetně nedávného darování útočných helikoptér, tanků a raketových systémů“.

Ministryně obrany Jana Černochová na twitteru českou pomoc nespecifikovala, Austinovi za ocenění Česka poděkovala. „Ze zásady naši pomoc Ukrajině blíže nespecifikuji, promiňte. Připomenu pouze fakt hraničící s jistotou, že do mojí tankové kabelky se toho vešlo a ještě vejde hodně,“ napsala Černochová.

Austin jmenoval i další země. „Mnoho zemí daruje dělostřeleckou munici, systémy pobřežní obrany, tanky a další obrněná vozidla, která jsou (pro ukrajinskou armádu) nepostradatelná,“ dodal americký ministr obrany a zmínil Itálii, Řecko, Norsko, či Polsko.

Británii poděkoval Austin za to, že koordinuje zasílání bezpečnostní pomoci pro Ukrajinu a zasílá Kyjevu velké množství vojenského vybavení.

Do země napadené Ruskem Česko poslalo podle dostupných informací i tanky T-72 a další těžkou bojovou techniku, o vrtulnících se doteď neobjevily žádné informace.. Vláda konkrétní dodávky neupřesnila.

Austin svolal setkání zástupců spřízněných zemí před necelým měsícem a řekl, že se bude scházet pravidelně jednou za čtyři týdny. Prvních rozhovorů se zúčastnil i tajemník NATO Jens Stoltenberg, ačkoliv Austin trval na tom, že se setkání nekonají pod hlavičkou Severoatlantické a jsou na nich vítáni i zástupci nečlenských zemí. Za Českou republiku se v dubnu jednání zúčastnil náměstek ministryně obrany Jan Havránek.

16:07
Dnes

Ruská armáda má v plánu ovládnout město Časiv Jar v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny do 9. května, uvedl na sociálních sítích vrchní velitel ukrajinských ozbrojených sil Oleksandr Syrskyj. Uvedený den se v Rusku obvykle pořádají pompézní oslavy připomínající vítězství nad nacistickým Německem v roce 1945. Časiv Jar, který leží nedaleko od již ovládnuté Avdijivky, je pod neustálou palbou, upozornil na začátku měsíce starosta města Serhij Čaus.

15:32
Dnes

Toto jsou orientační odhady bojových ztrát Ruska k dnešnímu dni, uvedly Ozbrojené síly Ukrajiny.

15:00
Dnes

Tématem rozhovorů českého premiéra s americkou stranou bude i poslední vývoj na Blízkém východě a rozsáhlý letecký útok Íránu na Izrael. Může to ovlivnit program návštěvy. Před odletem do USA to dnes novinářům řekl premiér Petr Fiala (ODS), který se má v pondělí v Bílém domě setkat s americkým prezidentem Joem Bidenem. S představiteli Spojených států chce mluvit také o další vojenské podpoře Ukrajiny, bez níž by bylo podle Fialy velmi obtížné, ne-li nemožné, zastavit ruskou agresi, které Ukrajina už přes dva roky čelí.

Zobrazit celý online

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Video se připravuje ...
Další videa