Čtvrtek 18. července 2024
Svátek slaví Drahomíra, zítra Čeněk
Polojasno 28°C

Putin jako Hitler: Odborník popsal paralely mezi diktátory. „Čas se mu krátí.“

Autor: tsv - 
23. května 2022
05:00

Britský profesor a expert na Rusko, který se posledních 25 let zaměřuje na prezidenta federace Vladimira Putina, přirovnal vůdcovu situaci k posledním dnům německého diktátora Adolfa Hitlera. Mezi osudy obou mužů je podle něj hned několik paralel. Odborník a autor 24 knih o Rusku zároveň znovu poukázal na Putinovy diskutované zdravotní problémy a upozornil na prezidentovo podezřelé chování během moskevské vojenské přehlídky ke Dni vítězství. „Něco je velmi špatně.“

Putin se podle profesora Marka Galeottiho vždy bál o svou bezpečnost, po spuštění invaze ho ale přepadla nevídaná paranoia a autoritářský vůdce podle zdrojů z Kremlu navštěvuje svou kancelář jen minimálně. Jeho chování teď navíc připomíná poslední dny diktátora Hitlera v roce 1945. „Má svůj personál, své bodyguardy, svůj tým ochutnávačů a tak dále, ale poslední měsíce si i tak udržuje odstup od ministrů, poradců a pomocníků, se kterými se dřív často radil,“ řekl expert pro server DailyMail. „Začalo to s pandemií, ale nevykazuje žádné známky toho, že by to chtěl změnit zpátky.“

Podobně se podle Galeottiho distancoval právě Hitler na konci druhé světové války, kdy k Berlínu postupovaly spojenecké armády. „Není možné, aby nám to nepřipomnělo poslední dny Adolfa Hitlera, když se válka, kterou začal, otočila proti němu,“ vysvětloval expert. „Putinovi nepřátelé samozřejmě nejsou u bran Moskvy tak, jako byli ti Hitlerovi u Berlína, přesto tam jsou paralely související s odmítáním naslouchat radě a s organizováním vojenských manévrů i přes nedostatek zkušeností.“

„Odhodlaní pozorovatelé Kremlu věří, že Putin tráví většinu času o samotě,“ pokračoval Galeotti. „Dumá nad válkou a přemýšlí o strategii na bojišti, což je znepokojující pro Rusko, jelikož historie nám říká, že to je přesný opak toho, co by měl dělat. Putin nemá žádné vojenské zkušenosti.“ Vůdce ale navzdory všemu dál trvá na tom, že bude přímo zasahovat do vedení války stejně jako tehdy Hitler. „Ze svého bunkru pod ulicemi Berlína úkoloval své vojáky až do konce.“

Ruské i německé armády měly podle Galeottiho velký potenciál, obě ale byly využity špatně, což dál zvýrazňuje nedostatečné strategické schopnosti dvou vůdců. Své odhady o tom, kam směřuje osud Ukrajiny a samotného 69letého Putina, odborník neuvedl.

Dečka přes kolena a záchvaty kašle

Profesor mimo jiné poukázal na drastické změny v Putinově vystupování na veřejnosti a znatelný pokles prezidentovy kondice. Muž, který byl podle Galeottiho v minulosti schopný excelentně a profesionálně komunikovat s občany Ruska i se svými politickými oponenty, se teď projevuje nevídaně emotivně. Z muže, který se rád ukazoval v kimonu, trénoval judo, hrál hokej a projížděl se bez trička na koni po Sibiři, se stal křehký stařec obklopený členy ochranky a přikrytý dečkou.

Tímto odkázal na Putinův výstup během moskevské přehlídky ke Dni vítězství. „Bylo divné ho vidět, jak sedí při oslavách triumfu nad nacisty obklopen deseti bodyguardy s dečkou přes kolena,“ konstatoval. Ten den přitom v Moskvě panovalo 9 °C nad nulou. Putina při přehlídce navíc několikrát přepadl záchvat kašle, píše server Mirror.

„Čas se mu krátí,“ poznamenal profesor. „V říjnu mu bude 70 a očividně mu není dobře. Diskutuje se, že má Parkinsonovu chorobu nebo rakovinu štítné žlázy nebo krve. Nejsem lékař, ale Putina sleduji zblízka už 25 let a něco je velmi špatně.“

09:44
18. 7. 2024

Cesta maďarského premiéra Viktora Orbana do Moskvy, kde jednal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, nebyla mírovou misí, ale misí appeasementu, uvedla Ursula von der Leyenová v projevu před europoslanci s odkazem na politiku ústupků vůči nátlaku. Za svá slova si vysloužila dlouhý potlesk.

Jen dva dny po Orbánově návštěvě zasáhly Putinovy rakety dětskou nemocnici v Kyjevě, připomněla dosavadní šéfka Evropské komise, o jejímž dalším mandátu má dnes Evropský parlament hlasovat. „Nikdo nechce mír víc než Ukrajinci. Chtějí svobodnou a nezávislou zemi a Evropa bude při Ukrajině stát tak dlouho, jak to bude potřeba, to je náš vzkaz,“ dodala von der Leyenová.

09:26
18. 7. 2024

Americký novinář Evan Gershkovich byl předveden k soudu v Jekatěrinburgu, který za zavřenými dveřmi projednává jeho obžalobu ze špionáže. Zpravodaji listu The Wall Street Journal hrozí až 20 let vězení. Obvinění odmítá, stejně jako jeho zaměstnavatel a americká vláda.

Ruská generální prokuratura obviňuje Gershkoviche, že na pokyn americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) „shromažďoval tajné informace“ o zbrojovce Uralvagonzavod, jejíž závod asi 150 kilometrů severně od Jekatěrinburgu vyrábí a opravuje tanky a další vojenskou techniku.

Jednání se mělo konat až v půli srpna, ale podle soudu bylo uspíšeno na žádost obhajoby.

08:35
18. 7. 2024

Za poslední den ztratil protivník 1130 lidí, 7 tanků, 12 obrněných vozidel, 50 dronů a další, informuje generální štáb Ozbrojených sil Ukrajiny v ranním hlášení. Čísla nelze nezávisle ověřit.

Kompletní online

Video  Putinovy válečné zločiny. Bude za ně skutečně odsouzen?  - Videohub
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa