Pondělí 4. července 2022
Oblačno, déšť 29°C

Putinova dcera nečekaně promluvila o válce: Rusové jsou oběti, viníkem je Západ

Autor: tsv - 
22. května 2022
05:00

Nejstarší dcera ruského prezidenta Vladimira Putina na sociální síti údajně veřejně obhajovala jednání svého otce, zároveň obvinila Západ, který se podle ní snaží zabránit prosperitě Ruské federace. Maria Voroncovová Faassenová (37) měla podle informací šéfredaktora nezávislého ruského média zveřejňovat příspěvky na síti pro absolventy zdravotnické fakulty Moskevské státní univerzity. Ruské okupanty, kteří podle západních státníků stojí za doslovnou genocidou, přirovnala k Židům z dob druhé světové války. „Nejsme jako Němci ze třicátých let, jsme spíš ti, které odstraňovali.“

Voroncovová podle informací šéfredaktora média Republic Dmitryho Kolezeva spravuje na sociální síti Telegram profil s názvem Maria V., jenž veřejně obhajuje Putina a nejen jeho nevyprovokovanou invazi na Ukrajinu. K příspěvkům má přístup přes 170 absolventů Moskevské univerzity, kteří ukončili studium v roce 2011, píše server DailyMail.

„Nikomu na Západě se nehodí, aby naše země prospívala,“ napsala Maria V. „Vždy dělali vše v jejich silách, aby zajistili, že se tak nestane. A budou v tom pokračovat. Pokud se Rusko najednou stane plnohodnotným doplňkem Spojených států a Evropské unie, k čemuž málem došlo v devadesátých letech, budu zvědavá, koho budou vinit za to, že nežijeme v prospívající ekonomice.“

Krym byl vůle lidu

Samotnou invazi Voroncovová podle Kolezeva veřejně „přímo neschválila“, ovšem negativně reagovala na slova svého bývalého spolužáka, který v souvislosti s odtržením Krymu od Ukrajiny použil termín anexe. Připojení poloostrova k federaci v roce 2014 podle ní byla „vůle lidu“. V minulých týdnech Voroncovová prohlásila, že Rusko „není agresor, nýbrž oběť, a je nuceno se samo bránit“.

„Když viníte jediného člověka a házíte na něj veškerou zodpovědnost, je to to samé, jako byste v jediného člověka vkládali veškerou svou důvěru, jako v cara. Je to stejná hovadina,“ obhajovala Maria V. Putina. „Nejsme jako Němci ze třicátých let, jsme spíš ti, které odstraňovali.“

Kolezev upozornil, že zatím nezískal „stoprocentní potvrzení“ o tom, že za profilem Maria V. opravdu stojí právě Voroncovová. „Nechte mě znovu zdůraznit, že nemůžeme jednoznačně uvést, že Maria V. je opravdová Maria Voroncovová, dcera Vladimira Putina. Nepřímé důkazy a dva zdroje ale naznačují, že je,“ uvedl Kozalev.

Voroncovová, na kterou Západ v důsledku invaze uvalil těžké sankce, podle šéfredaktora sdílí Putinův pohled na svět a „nemá cenu se ji snažit žádat o to, aby zastavila válku“, o což se dosud pokoušelo hned několik aktivistů.

15:05
4. 7. 2022

Ukrajinské Ministerstvo vnitra informovalo, že Rusko za posledních 24 hodin ostřelovalo 18 osad v Doněcké oblasti. Ruské síly provedly 24 útoků na civilní obyvatelstvo, které si vyžádaly oběti. Přesný počet obětí zatím není známý. 

14:51
4. 7. 2022

Ostřelování ukrajinských školek, škol a zdravotnických zařízení a dalších civilních cílů je úmyslnou strategií Ruska. Na úvod konference věnované poválečné obnově Ukrajiny ve švýcarském Luganu to dnes přes videohovor uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

„Podívejte se na systematické ruské ostřelování obytných bloků. Proč to (Rusové) dělají? ... Chtějí zabít v lidech pocit domova,“ řekl Zelenskyj a připomněl, že od začátku invaze muselo své domovy opustit na 12 milionů Ukrajinců. Zelenskyj upozornil, že není jasné, kolik z nich se po válce do zničených měst a vesnic bude chtít vrátit.

14:50
4. 7. 2022

Nevím, kdy bude moci obnova Ukrajiny začít naplno, ale vím, že musíme být připraveni, řekl Fiala na mezinárodní konferenci ve švýcarském Luganu.

Kompletní online

Video  Expert o zajatých Ukrajincích z Azovstalu: V rukách Rusů je čekají zvěrstva!  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa