Úterý 16. dubna 2024
Svátek slaví Irena, zítra Rudolf
Oblačno, déšť 10°C

Kam Putin unáší ukrajinské civilisty?! Tisíce lidí končí na Sibiři, Kavkazu i ostrově v Tichém oceánu

Autor: tsv, ČTK, swp - 
15. dubna 2022
05:00

Ruští vojáci odváží ukrajinské uprchlíky na Sibiř a Dálný východ, nejen za polární kruh odvezli už necelých 100 tisíc civilistů. Někteří končí v Čečensku, Ingušsku, Dagestánu, nebo dokonce na ostrově Sachalin, největším ostrově federace v Tichém oceánu severně od Japonska. Deportovaní Ukrajinci za sebou údajně mají hodiny výslechů, po kterých byli usazeni v autobusech a vysláni na sever. O násilných deportacích mluvil tento týden i prezident Zelenskyj. Podle něj již zasáhly celkově přes 500 tisíc lidí.

Kreml vydal minulý měsíc urychlený rozkaz přesunout 95 739 lidí do odlehlých oblastí federace.

Vláda podle dekretu „schvaluje distribuci“ občanů Ruska, Ukrajiny, Doněcku a Luhansku a jednotlivců bez státní příslušnosti do „členských subjektů Ruské federace“. Záznamy o nových příjezdech má Moskva kontrolovat každý měsíc.

V rámci příkazu bylo údajně nařízeno dopravit 11 398 lidí na Sibiř, 7 218 lidí na Dálný východ a 7 023 do Severního Kavkazu.

Ostatní převáží do Čečenska, východních republik Ruska a na ostrov Sachalin severně od Japonska. Dotyční Ukrajinci byli údajně nejprve podrobeni mnohahodinovým výslechům, následně naloženi do autobusů a odvezeni za hranice. Informoval o tom server DailyMail.

19:36
16. 4. 2024

Německý kancléř Olaf Scholz 16. dubna uvedl, že požádal čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, aby „vyvinul tlak“ na Moskvu, aby ukončila válku na Ukrajině, protože „slovo Číny má v Rusku váhu“.

19:17
16. 4. 2024

Mezinárodní měnový fond (MMF) předpovídá, že hrubý domácí produkt (HDP) Ukrajiny vzroste v roce 2024 o 3,2 % a v roce 2025 až o 6,5 %.

18:57
16. 4. 2024

Kvůli ruské agresi na Ukrajině bude na oslavy 80. výročí vylodění v Normandii sice pozváno Rusko, ale nikoli jeho prezident Vladimir Putin. Informoval o tom dnes deník Le Monde s odkazem na sdružení Mission Libération, které je zodpovědné za organizaci akce konající se na začátku června.

„Rusko však bude pozváno, aby bylo zastoupeno, aby mohl být uctěn význam odhodlání a obětí sovětského lidu a jeho příspěvek k vítězství v roce 1945,“ uvedlo sdružení. Neuvedlo zatím žádné další podrobnosti k tomu, na jaké úrovni by mohlo být Rusko na těchto vzpomínkových akcích v Normandii zastoupeno.

Kompletní online

Ruský prezident Zelenskyj tento týden v projevu k estonským poslancům dále uvedl, že Rusko násilně deportuje Ukrajince.

„K dnešnímu dni bylo násilně vysídleno již více než 500 000 Ukrajinců,“ citovala ve středu agentura Interfax-Ukrajina Zelenského, který množství přirovnal k počtu obyvatel estonského hlavního města Tallinnu.

Ruské úřady podle prezidenta odebírají Ukrajincům doklady, brání jim v návratu do vlasti a děti oddělují od rodičů či je připravují na nelegální adopce do ruských rodin.

Prezident proto vyzval Evropskou unii, aby deportace zastavila a pomohla vrátit ukrajinské občany zpět domů. „Naléhavě žádám, aby se na úrovni Evropské unie našly takové nástroje vlivu na Rusko, které by mohly zastavit deportace a vrátit všechny deportované domů,“ dodal Zelenskyj.

Video  Budou Putin a spol. pykat za zvěrstva na Ukrajině? Expert promluvil o tribunálu i trestech  - Pavlína Horáková
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa