Středa 29. června 2022
Svátek slaví Petr a Pavel, zítra Šárka
Oblačno, bouřka 26°C

Poslední dny Azovstalu: Amputace bez léků a zoufalý pokus pilotů. Zelenskyj chce „chlapce dostat domů“

Aktualizováno -
21. května 2022
21:22
Autor: for, ČTK - 
21. května 2022
11:57

Azovstal padl! Zpráva, která zasáhla statisíce lidí, kteří tuto poslední baštu obránců Mariupolu sledovali s respektem a nadějí. Od úterý probíhaly rozsáhlé evakuace, které včera skončily pomyslnou bílou vlajkou vztyčenou ukrajinskými vojáky. Poslední dny v ocelárně byly ztělesněným peklem. Zranění lidé zde neměli vodu, jídlo a ani léky. Nebylo výjimkou, že musela být provedena amputace bez anestetik. Ukrajinský prezident Volodomyr Zelenskyj má nyní jediný cíl - dostat vojáky z ruských rukou. 

Přístavní město Mariupol oficiálně padlo do rukou ruských vojsk. A s ním, po těžkých tříměsíčních bojích, i ocelárna Azovstal. Vojáci chránící poslední zbytky půdy se stali symbolem ukrajinského odporu, přičemž v temných prostorách komplexu zažívali každý den utrpení, strach a žízeň i hlad. 

Amputace bez anestetik

Ruské ozbrojené síly se snažily o dobytí města od 1. března. Ocelárna se stala poslední ukrajinskou baštou, kde se vedle vojáků nacházeli také pohraničníci, výsadkáři, policisté, záchranáři a civilisté, jak například upřesňuje i server Ukrajinska pravda. Postupně odtud byli lidé evakuováni a nakonec dostali povolení ustoupit i poslední přítomní obránci. 

Generální štáb ukrajinské armády již v noci na úterý sdělil, že vojáci v Mariupolu „splnili svoji misi“ a že vrchní vojenské velení nařídilo velitelům jednotek umístěných v Azovstalu, aby chránili životy personálu.

Video  Smrtící déšť: Video ukázalo ostřelování mariupolských oceláren Azovstal  - Reuters
Video se připravuje ...

Poslední týdny v ocelárně ale vůbec nebyly jednoduché. Komplex byl obklíčený a jen těžko se k němu dostávaly zásoby. Uvnitř komplexu docházela voda, jídlo i léky. „Víte, co je to amputovat končetinu bez anestetik? To, co je vidět v hollywoodských hororových filmech, není nic ve srovnání s tím, co viděli a přetrpěli obránci Azovstalu,“ řekl v ukrajinské televizi ministr vnitra Anton Heraščenko. 

Doplnil, že voda rychle docházela a stejně tak jídlo. Zbytek odporu dostával stravu jen na příděly a jednou denně. „Jednou se o nich bude učit na školách,“ řekl také Heraščenko. 

Zelenský: Zahynulo mnoho pilotů, kteří chtěli shodit zásoby

Humanitární katastrofu v Mariupolu a v Azovstalu se snažilo zmírnit ukrajinské letectvo, které nad městem chtělo shodit zásoby. Bohužel ale byla mise neúspěšná a spíše až tragická, jak informoval ukrajinský prezident Volodomyr Zelenskyj. 

„Velké množství našich pilotů při tom, bohužel, zahynulo,“ řekl prezident v ukrajinské televizi. „Byli to hrdinové, kteří věděli, že dopravit do Azovstalu léky, potraviny a vodu a vrátit se s těly mrtvých a se zraněnými je téměř nemožné,“ dodal.

23:31
28. 6. 2022

 2 civilisté byli zabiti a byl 1 zraněn při ostřelování vesnice Tsyrkyny severovýchodně od Charkova. Pět lidí bylo zraněno ostřelováním v jihovýchodní části Charkova.

23:19
28. 6. 2022

Poradce starosty Mariupolu Petra Andryuščenka tvrdí, že referendum o připojení Doněcké oblasti k Rusku je naplánováno na 11. září 2022.

23:12
28. 6. 2022

Na Ukrajině se objevila ulice pojmenovaná po mrtvém běloruském dobrovolníkovi. Ve městě Chmelnitsky byla Puškinova ulice přejmenována na ulici pojmenovanou po Alexeji Skoblym, běloruském dobrovolníkovi s volacím znakem „Tur“, který sloužil u pluku Kastuse Kalinovského a zemřel v bitvách u Kyjeva.

Zobrazit celý online

Obránci Mariupolu, jak je pluk Azov nyní skloňován v médiích, nakonec dostali od armády signál, aby se vzdali a vyšli ven a tím si i zachránili život. „Vezmeme je domů. To je to, co musíme udělat,“ konstatoval Zelenský, který chce obránce vyměnit za ruské zajatce.

Postaví Rusové obránce před soud?

Těžce raněné a unavené vojáky ale nejspíše čekají ještě další dny a týdny nepředstavitelných hrůz. Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že místo opustilo 531 ukrajinských vojáků. Moskva dokonce tvrdí, že se v posledních dnech vzdalo až 2439 bojovníků. Podle ukrajinské strany ale panují obavy o nadsazení skutečných počtů - a to i kvůli propagandě, ale i kvůli vyjednávání o výměně zajatců. 

Ostatně dobytí ocelárny se v ruském prostoru skloňuje jako „úplné osvobození“. Tak ostatně infomoval o dobytí i ruský ministr obrany Sergej Šojgu prezidenta Putina, jak uvedla v pátek večer agentura Interfax. 

Moskva ale nezveřejnila žádné informace o tom, kam jsou evakuováni vojáci, kteří z komplexu odešli. Podle dostupných informací skončili v táboře v Olenivce, která je pod kontrolou ruských separatistů.

Rusy zdevastovaný Mariupol. (20.5.2022) Rusy zdevastovaný Mariupol. (20.5.2022) | Reuters

Video se připravuje ...
Další videa