Středa 29. března 2023
Svátek slaví Taťána, zítra Arnošt
Oblačno, sněžení 4°C

Vzkaz z Mariupolu: „Zůstáváme věrni navždy,“ ujišťují ukrajinští vojáci. A popsali strašné podmínky

Autor: ČTK - 
12. dubna 2022
14:55

Vojáci z ukrajinské jednotky námořní pěchoty, která se podílí na obraně obklíčeného Mariupolu, na videu zveřejněném dnes v médiích ujistili veřejnost, že zůstávají věrní Ukrajině. „Tito vojáci dál drží obranu, i když ji nemají už čím držet,“ citoval list Ukrajinska pravda novinářku Nataliji Nahornou, na kterou se námořní pěšáci obrátili a která video původně zveřejnila. Ruské ministerstvo obrany podle agentury TASS oznámilo, že údery letectva a dělostřelectva zmařily v noci na dnešek pokus asi stovky „nacionalistů“ prorvat se z obklíčení. Dalších 42 ukrajinských vojáků se podle něj vzdalo.

„Sláva Ukrajině! Jsme obránci Mariupolu, 36. brigáda námořní pěchoty, která do posledního držela a drží obranu města. Nevzdali jsme pozice. Drželi jsme každý kousek tohoto města, podle našich možností. Ale skutečnost je taková, že město je skutečně obklíčeno a nemáme žádný přísun munice ani potravin. Drželi jsme se do konce. Děkujeme každému Ukrajinci, který věřil a dál věří námořní pěchotě. Nevzdali jsme své pozice. Zůstali jsme věrni (Ukrajině) a zůstáváme věrni navždy,“ uvedl voják ve videu a vyzval všechny Ukrajince, aby si pamatovali cenu tohoto odporu a dokončili vše tím, že vybojují vítězství Ukrajiny.

Novinářka Nahorná uvedla, že vojáci toto video natočili v obklíčení, ale nikoliv v zajetí a pod nátlakem. „Nikdo na světě nemá právo je kritizovat za to, že nebylo čím a nebylo jak dále držet obranu,“ dodala.

Deník Ukrajinska pravda uvedl, že Mariupol je od počátku března v obklíčení ruských sil, které podle něj ve městě způsobily „humanitární katastrofu“ a „genocidu“. Vyprostit město z obklíčení se dosud nepodařilo. Šestatřicátá brigáda námořní pěchoty v pondělí zveřejnila prohlášení v ruštině, ve kterém se tvrdilo, že pondělí může být posledním dnem obrany, protože dochází munice, a vyčetlo velení, že je dva týdny bez spojení.

Náčelník ozbrojených sil Valerij Zalužnyj ujistil, že velení má spojení se silami v Mariupolu, ale že podrobnosti nelze probírat ve veřejné debatě. Objevily se dosud neověřené zprávy, že Rusové použili chemické zbraně proti zbývajícím obráncům, bránícím se v ocelárně, možná však šlo o fosforovou munici.

Britská stanice BBC dnes na svém webu uvedla, že do ruského zajetí se mohl dostat Brit bojující jako dobrovolník na ukrajinské straně v Mariupolu. Aiden Aslin z Newarku se k Ukrajincům přidal ještě v roce 2018. Jeho přátelé a příbuzní BBC řekli, že jim telefonoval, že jeho jednotku obklíčili Rusové a že nemají jinou možnost, než se vzdát, protože jim chybí jídlo a munice. „Volal mi a řekl, že už nemají žádné zbraně, kterými by mohli dál bojovat,“ řekla vojákova matka Ang Woodová.

Rusko na počátku války prohlásilo, že bude trestně stíhat zahraniční dobrovolníky bojující za Ukrajinu, připomněla BBC.

Ruská média dnes také informovala, že v Mariupolu byla zraněna zpravodajka ruské televize; údajně ji zranila střepina, když ji převáželo obrněné vozidlo. Kameraman a zvukový technik vyvázli bez zranění.

Video  Použili rusové chemickou zbraň? Exploze na Letišti v Praze! A Mynář staví další srub  - Bára Horáková, Lukáš Červený, Reuters
Video se připravuje ...

23:23
28. 3. 2023

Vážení čtenáři, pro dnešek se s Vámi loučíme. Pokračovat budeme zase zítra v brzkých ranních hodinách. Přejeme Vám dobrou noc.

23:01
28. 3. 2023

Český olympijský výbor (ČOV) ani po dnešním doporučení Mezinárodního olympijského výboru (MOV) nezměnil postoj a trvá na zachování sankcí vůči Rusku a Bělorusku kvůli jejich agresi na Ukrajině. Za nepřijatelnou považuje i jejich účast v olympijských kvalifikacích. Stejný postoj při jednáních s MOV zastávali i zástupci dalších evropských a světových olympijských výborů, napsal ČOV ve vyjádření pro ČTK.

22:20
28. 3. 2023

Americká průzkumná bezpilotní letadla začala po nedávném incidentu se zapojením ruské stíhačky a amerického dronu MQ-9 Reaper létat dále od ukrajinského poloostrova Krym, který v roce 2014 v rozporu s mezinárodním právem anektovalo Rusko. Rozhodnutí létat jižněji nad Černým mořem přitom omezuje schopnost Američanů shromažďovat zpravodajské informace o ruské invazi na Ukrajinu, napsala dnes stanice CNN s odvoláním na nejmenovaný vysoce postavený zdroj z americké armády.

Zobrazit celý online

Video se připravuje ...
Další videa