Pondělí 27. března 2023
Svátek slaví Dita, zítra Soňa
Oblačno, déšť 12°C

Rusové vytvořili pozemní koridor mezi Krymem a Donbasem. Zničili i sklad paliva vojáků

Aktualizováno -
25. března 2022
13:22
Autor: ČTK, Mii - 
25. března 2022
10:48

Ruským invazním jednotkám se podařilo částečně vytvořit pozemní koridor mezi anektovaným Krymem a Donbasem, uvedl ukrajinský generální štáb. Oznámení přišlo poté, co Rusko sdělilo, že při úderu „vysoce přesnými“ řízenými střelami odpálenými z moře zničilo u Kyjeva největší sklad s palivem ukrajinských sil, Rusové také podle svých slov dvěma raketami zničili základnu pro výcvik zahraničních žoldnéřů. K útoku dnes došlo také v Charkově.

„Večer 24. března byl vysoce přesnými řízeným střelami Kalibr odpalovanými z moře proveden úder na palivovou základnu v obci Kalynivka u Kyjeva,“ sdělil mluvčí ruského ministra Igor Konašenkov. „Zničena byla největší ze zbylých palivových základen ukrajinských ozbrojených sil, která sloužila k zásobování pohonnými hmotami vojenských jednotek v centrální části země,“ uvedl.

Ruské systémy protiletadlové obrany zničily čtyři ukrajinské vrtulníky, upřesnil také Konašenkov. Od začátku „speciální vojenské operace“, což je oficiální ruské označení pro invazi na Ukrajinu, zlikvidovaly podle něj ruské síly 261 dronů, 204 systémů protiletecké obrany, 1587 tanků a obrněných vozů, 163 raketometů, 636 děl a minometů a 1397 kusů zvláštní vojenské techniky. Údaje není možné nezávisle ověřit. Moskva opakovaně popřela obvinění, že ruské síly na Ukrajině útočí také na civilní cíle.

Rakety zasáhly další výcvikové středisko

Ruské ministerstvo obrany dnes podle agentury TASS také oznámilo, že na neupřesněném místě v Ukrajině dvě rakety zničily základnu pro výcvik zahraničních žoldnéřů. Ukrajinská strana informovala, že u města Dnipru ruské rakety zasáhly vojenskou jednotku a v troskách se pátrá po obětech. Zda se jedná o stejnou událost zatím není jasné.

Podle agentury TASS ministerstvo obrany oznámilo, že dvě střely, balistická a s plochou dráhou letu, systému Iskander zasáhly budovu, v níž se nacházela „zahraniční legie a výcviková základna“. „Budova dlouhá 60 metrů byla téměř úplně zničena a nepřítel byl rozdrcen,“ uvádí se ve zprávě.

Gubernátor Dnipropetrovské oblasti Valentyn Rezničenko na druhé straně informoval, že dvě ruské rakety dnes zasáhly ukrajinskou vojenskou jednotku u města Dnipru. Z jeho sdělení zveřejněného na sociálních sítích není jednoznačně zřejmé, zda jde o stejnou událost, případně zda cílem úderu bylo skutečně výcvikové středisko pro zahraniční dobrovolníky.

Nicméně je pravděpodobné, že útok si mohl vyžádat oběti na životech. Podle gubernátora záchranáři v troskách pátrají po možných přeživších.

21:00
26. 3. 2023

Děkujeme za pozornost, kterou našemu online přenosu věnujete. Vše, co se týká ruské agrese na Ukrajině, budeme sledovat zase od pondělního rána.

20:40
26. 3. 2023

Okupanti se na Krymu anektovaném Ruskou federací v roce 2014 připravují na ukrajinskou ofenzivu, staví zákopy, posilují obranné linie a přistavují více a více vojenské techniky. Dle západních úřadů a samotného ukrajinského velení Ukrajina ovšem zatím boj o poloostrov neplánuje, jelikož by takový krok mohl vést k další eskalaci konfliktu, a to nikoli ve prospěch okupované země. Rusové přesto zaměstnávají nové pracovníky i tamní občany v přípravách příštího potenciálního bojiště.

Anektovaný Krym. Anektovaný Krym. Anektovaný Krym.
19:53
26. 3. 2023

Prokurátoři v Charkově mají zvláštní sbírku: Zbytky víc než tisícovky raket a výbušnin. „Polovina toho, co na nás Rusové vypálili,“ říkají. Řady munice mají pomoci ukrajinskému úsilí dovést ruské velitele před soud.

Raketový hřbitov v Charkově. Raketový hřbitov v Charkově. Raketový hřbitov v Charkově.
Zobrazit celý online

Palba na středisko s pomocí v Charkově

Bojovalo se dnes i v Charkově. Rusové stříleli na středisko pro distribuci humanitární pomoci, zemřeli čtyři lidé. Uvedla to dnes místní policie. Agentura Reuters upozornila, že zprávu nemohla nezávisle ověřit.

„Ruští okupanti pokračují v zabíjení civilistů v Charkově. V důsledku ranního ostřelování civilní infrastruktury z raketometů bylo zraněno sedm civilistů, z nichž čtyři zemřeli,“ cituje policii ukrajinská agentura Ukrinform. V blízkosti zasaženého objektu se podle ní nenachází žádné vojenské zařízení.

Oblastní gubernátor Oleh Syněhubov už ve čtvrtek uvedl, že nejméně šest mrtvých a 15 zraněných si v Charkově vyžádal zásah ruské střely, která dopadla do fronty lidí čekajících na výdej humanitární pomoci. Dříve informoval o ostřelování Charkova řízenými střelami Kalibr, vypálenými z lodí v Černém moři. Ani tuto zprávu nebylo možné ověřit z nezávislých zdrojů.

Video  Děsivá zkáza po útoku Rusů: Naprosto zničili obchodní dům v Kyjevě.  - Reuters
Video se připravuje ...

Ukrajinské síly hlásí úspěšný postup u Kyjeva

Ukrajinské síly znovu dobyly vesnici Lukjanivka u Kyjeva, která sloužila jako jeden z opěrných bodů invazní armády, a zaznamenaly i další úspěchy u Kyjeva, oznámil následně podle serveru Ukrajinska pravda šéf teritoriální obrany Petro Kuzyk. Uvedl také, že ukrajinským vojákům se daří získávat nepřátelské tanky, a Ukrajina jich tak má nyní k dispozici více než před ruskou invazí. 

Kuzyk upřesnil, že v Lukjanivce bylo ležení ruských vojáků, nacházely se tam tanky a další vojenská technika. Ukrajinské síly některou techniku zničily, další převzaly pod svoji kontrolu. Na místě usmrtily 40 ruských vojáků.

Úspěch u Kyjeva zaznamenávají ukrajinské síly také podle britského ministerstva obrany. To dnes podle Reuters uvedlo, že Ukrajincům se podařilo získat pod opětovnou kontrolu města a další opěrné body v okruhu asi 35 kilometrů východně od hlavního města. Tento úkol jim usnadňují ruské problémy se zásobováním.

Video se připravuje ...
Další videa