Neděle 24. září 2023
Svátek slaví Jaromír, zítra Zlata
Zataženo 17°C

Rusové vytvořili pozemní koridor mezi Krymem a Donbasem. Zničili i sklad paliva vojáků

Aktualizováno -
25. března 2022
13:22
Autor: ČTK, Mii - 
25. března 2022
10:48

Ruským invazním jednotkám se podařilo částečně vytvořit pozemní koridor mezi anektovaným Krymem a Donbasem, uvedl ukrajinský generální štáb. Oznámení přišlo poté, co Rusko sdělilo, že při úderu „vysoce přesnými“ řízenými střelami odpálenými z moře zničilo u Kyjeva největší sklad s palivem ukrajinských sil, Rusové také podle svých slov dvěma raketami zničili základnu pro výcvik zahraničních žoldnéřů. K útoku dnes došlo také v Charkově.

„Večer 24. března byl vysoce přesnými řízeným střelami Kalibr odpalovanými z moře proveden úder na palivovou základnu v obci Kalynivka u Kyjeva,“ sdělil mluvčí ruského ministra Igor Konašenkov. „Zničena byla největší ze zbylých palivových základen ukrajinských ozbrojených sil, která sloužila k zásobování pohonnými hmotami vojenských jednotek v centrální části země,“ uvedl.

Ruské systémy protiletadlové obrany zničily čtyři ukrajinské vrtulníky, upřesnil také Konašenkov. Od začátku „speciální vojenské operace“, což je oficiální ruské označení pro invazi na Ukrajinu, zlikvidovaly podle něj ruské síly 261 dronů, 204 systémů protiletecké obrany, 1587 tanků a obrněných vozů, 163 raketometů, 636 děl a minometů a 1397 kusů zvláštní vojenské techniky. Údaje není možné nezávisle ověřit. Moskva opakovaně popřela obvinění, že ruské síly na Ukrajině útočí také na civilní cíle.

Rakety zasáhly další výcvikové středisko

Ruské ministerstvo obrany dnes podle agentury TASS také oznámilo, že na neupřesněném místě v Ukrajině dvě rakety zničily základnu pro výcvik zahraničních žoldnéřů. Ukrajinská strana informovala, že u města Dnipru ruské rakety zasáhly vojenskou jednotku a v troskách se pátrá po obětech. Zda se jedná o stejnou událost zatím není jasné.

Podle agentury TASS ministerstvo obrany oznámilo, že dvě střely, balistická a s plochou dráhou letu, systému Iskander zasáhly budovu, v níž se nacházela „zahraniční legie a výcviková základna“. „Budova dlouhá 60 metrů byla téměř úplně zničena a nepřítel byl rozdrcen,“ uvádí se ve zprávě.

Gubernátor Dnipropetrovské oblasti Valentyn Rezničenko na druhé straně informoval, že dvě ruské rakety dnes zasáhly ukrajinskou vojenskou jednotku u města Dnipru. Z jeho sdělení zveřejněného na sociálních sítích není jednoznačně zřejmé, zda jde o stejnou událost, případně zda cílem úderu bylo skutečně výcvikové středisko pro zahraniční dobrovolníky.

Nicméně je pravděpodobné, že útok si mohl vyžádat oběti na životech. Podle gubernátora záchranáři v troskách pátrají po možných přeživších.

22:16
23. 9. 2023

S tímto se pro dnešek loučíme, online zpravodajství k Ukrajině pokračuje zase od rána. Dobrou noc.

22:13
23. 9. 2023

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov dnes prohlásil, že prosazovaný ukrajinský mírový plán ani nejnovější návrhy OSN na oživení černomořské obilné dohody „nejsou realistické“. Současně obvinil Západ, že na Ukrajině vede přímo válku proti Rusku, a označil jej za „říši lží“. Informovaly o tom tiskové agentury.

Lavrov vystoupil na tiskové konferenci po týdnu intenzivní globální diplomacie na každoročním setkání světových lídrů v sídle Organizace spojených národů v New Yorku. Kyjev a jeho západní spojenci se během 78. zasedání Valného shromáždění OSN snažili získat další podporu pro Ukrajinu, která se už 19 měsíců brání ruské agresi na svém území.

„Je to naprosto neproveditelné,“ řekl Lavrov podle agentury Reuters na adresu desetibodového plánu, který prosazuje Kyjev. „Toto není možné realizovat. Není to realistické a každý to chápe, ale zároveň říkají, že je to jediný základ k jednání.“ Dodal, že pokud Kyjev a jeho západní spojenci budou na tomto postoji trvat, konflikt se rozhodne na bojišti.

20:31
23. 9. 2023

„Ukrajinská ekonomika poprvé od začátku invaze rostla,“ tweetuje kanál Nexta TV s odkazem na agenturu Bloomberg. „Národní banka očekává, že v roce 2023 ekonomika poroste o 2,9 %.“

Zobrazit celý online

Palba na středisko s pomocí v Charkově

Bojovalo se dnes i v Charkově. Rusové stříleli na středisko pro distribuci humanitární pomoci, zemřeli čtyři lidé. Uvedla to dnes místní policie. Agentura Reuters upozornila, že zprávu nemohla nezávisle ověřit.

„Ruští okupanti pokračují v zabíjení civilistů v Charkově. V důsledku ranního ostřelování civilní infrastruktury z raketometů bylo zraněno sedm civilistů, z nichž čtyři zemřeli,“ cituje policii ukrajinská agentura Ukrinform. V blízkosti zasaženého objektu se podle ní nenachází žádné vojenské zařízení.

Oblastní gubernátor Oleh Syněhubov už ve čtvrtek uvedl, že nejméně šest mrtvých a 15 zraněných si v Charkově vyžádal zásah ruské střely, která dopadla do fronty lidí čekajících na výdej humanitární pomoci. Dříve informoval o ostřelování Charkova řízenými střelami Kalibr, vypálenými z lodí v Černém moři. Ani tuto zprávu nebylo možné ověřit z nezávislých zdrojů.

Video  Děsivá zkáza po útoku Rusů: Naprosto zničili obchodní dům v Kyjevě.  - Reuters
Video se připravuje ...

Ukrajinské síly hlásí úspěšný postup u Kyjeva

Ukrajinské síly znovu dobyly vesnici Lukjanivka u Kyjeva, která sloužila jako jeden z opěrných bodů invazní armády, a zaznamenaly i další úspěchy u Kyjeva, oznámil následně podle serveru Ukrajinska pravda šéf teritoriální obrany Petro Kuzyk. Uvedl také, že ukrajinským vojákům se daří získávat nepřátelské tanky, a Ukrajina jich tak má nyní k dispozici více než před ruskou invazí. 

Kuzyk upřesnil, že v Lukjanivce bylo ležení ruských vojáků, nacházely se tam tanky a další vojenská technika. Ukrajinské síly některou techniku zničily, další převzaly pod svoji kontrolu. Na místě usmrtily 40 ruských vojáků.

Úspěch u Kyjeva zaznamenávají ukrajinské síly také podle britského ministerstva obrany. To dnes podle Reuters uvedlo, že Ukrajincům se podařilo získat pod opětovnou kontrolu města a další opěrné body v okruhu asi 35 kilometrů východně od hlavního města. Tento úkol jim usnadňují ruské problémy se zásobováním.

Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud