Podcast: Yevhenia(7) píše ChemiSovi z Charkova. Nuselská malba zaujala i dceru tvůrce Bolka a Lolka
Fotky muralu z Mojmírovy ulice v Praze 4 od street-artového umělce ChemiSe se rychle rozšířily do celého světa. Malba holčičky schovávající pod ukrajinskou vlajkou sebe a plyšáky Krtka, Mickey-Mouse, Bolka a Lolka nebo Včelku Máju zaujala i sedmiletou Yevheniu z Charkova, která se stejně vyfotila. ChemiSovi se ozvala také Marzena Nehrebecká, dcera stvořitele Bolka a Lolka. Co mu napsali, prozradil ChemiS v Blesk Podcast.
„Ne každý rozumí politické debatě, ale symbol je srozumitelný pro každého,“ zazní v rozhovoru zásadní věta, která jednoduše vystihuje, proč malba ChemiSe, vlastním jménem Dmitrije Proškina, zasáhla lidi po celém světě. Dmitrij pochází z Kazachstánu a do Česka se s rodinou přestěhoval ve svých šesti letech. Informace o dění na Ukrajině proto čerpá i z ukrajinských médií: „Díky ruštině se mi zdá, že k tomu mám blíž, protože si s těmi lidmi rozumím. Když jsem maloval ten mural, chodily tam maminky s dětmi z Ukrajiny a povídali jsme si v ruštině, takže ta zpětná vazba je autentická,“ prozradil ChemiS, jak si je skrze společný jazyk s uprchlíky blízký.
Malbou v Nuslích chtěl dát lidem z Ukrajiny vědět, že si uvědomujeme, že bojují, jak za svoji svobodu, tak za tu naši. Nápad se prý dostavil ihned a nijak dlouho nad ním nepřemýšlel. Déle trvalo najít vhodné místo, ale majitelé domu v Mojmírově ulici podle Dmitrije s poskytnutím prostoru souhlasili. Dmitrij v Mojmírově pracoval tři dny a krátce po dokončení muralu se mu začali ozývat nadšení lidé.
Chodí si to fotit
„Odezva byla obrovská. Nejdřív přicházela od lidí z Česka a jak se to lavinově šířilo, tak to sdílela i ukrajinská média a rázem se to rozkřiklo i v komunitě uprchlíků, kteří si to chodí fotit. V podstatě z celého světa mi chodily reakce typu ‚děkujeme‘ nebo popisovali, jak z toho byli dojatí a zapůsobilo to na ně,“ líčil reakce ChemiS.
V pořadu Blesk Podcast potom vyzdvihl dvě zprávy, které ho nejvíce potěšily. „Psala mi dcera tvůrce Bolka a Lolka, že byl původem z Ukrajiny a kdyby žil, tak by byl z mého muralu nadšený. To mi udělalo radost, protože oni mají k tomu obrovský vztah,“ uvedl Dmitrij, co mu Marzena Nehrebecká, dcera Wladyslawa Nehrebeckého, napsala.
Možná vytvořím další
Na twitteru se objevila fotografie sedmileté Yevhenie žijící v Charkově, která se stylizovala do ChemiSova muralu. „Dojalo mě to. Teď si spolu píšeme,“ prozradil Dmitrij. Co přesně je ale obsahem jejich konverzace nechtěl prozradit s tím, že pokud se bude chtít dívka podělit o svůj příběh, poté jej zveřejní. Jaké má ChemiS další plány se svým výtvorem, nechtěl specifikovat, ale motiv pravděpodobně ještě využije. Chystá se se spreji do pražských ulic, aby namaloval další mural k dění na Ukrajině?
„Jestli se bude konflikt na Ukrajině dál vyvíjet, tak neříkám, že na to nebudu reagovat třeba i v jiné souvislosti. Také záleží, jak se situace bude vyvíjet tady v Čechách, obecně v Evropě a hlavně na Ukrajině,“ nevyloučil street-art umělec, že by vytvořil další dílo reflektující válečné dění, ale po odmlce dodává: „V současné chvíli si ale přeji, aby to skončilo a tahle malba byla jen nějaký symbol toho, v co tady věříme.“
Proč je důležité, aby umělci měli názory na dění ve společnosti a politice a jak je složité se v Česku živit jako umělec, prozradil v Blesk Podcast ChemiS: