Středa 17. dubna 2024
Svátek slaví Rudolf, zítra Valérie
Oblačno, déšť 10°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Biden kousek od ukrajinských hranic: Pizza a selfie s vojáky NATO, Dudu zradilo letadlo

Aktualizováno -
25. března 2022
17:48
Autor: ČTK, Mii - 
25. března 2022
09:05

Americký prezident Joe Biden dorazil do Polska, kde bude jednat o mezinárodní reakci na humanitární krizi způsobenou ruskou invazí na Ukrajinu. Do země se Biden přesunul poté, co se ve čtvrtek v Bruselu setkal se zástupci Severoatlantické aliance, Evropské unie a zemí G7. Biden v Polsku navštíví primárně Řešov (Rzeszów) nedaleko hranic s Ukrajinou. Letadlo s polským prezidentem Andrzejem Dudou na palubě se krátce po startu z Varšavy vrátilo. Duda proto za Bidenem doletěl asi s hodinovým zpožděním náhradním strojem, píše agentura Reuters.

Na začátek návštěvy se Biden setkal s americkými vojáky, kterých jsou v Polsku tisíce v rámci sil Severoatlantické aliance. Základnu přitom mají právě v Řešově, kde Biden přistál. Polsko je jednou ze zemí, které nejhlasitěji volají po tom, aby NATO zvážilo důraznější kroky pro zastavení krvavé ruské invaze na Ukrajinu.

Biden si osobně potřásl s rukou s desítkami amerických vojáků, jak je vidět na videu z Řešova. Prošel několik částí základny, byl mezi muži, kteří se právě nechávali ostříhat. Na těchto záběrech měli ještě prezident i vojáci ústa a nos zakrytá rouškou, později již nikoliv. V jídelně si prezident sedl mezi vojáky a jedl s nimi z krabice pizzu se salámem. Vojáci si s ním pořizovali fotografie na mobilní telefony.

S vojáky se podělil o anekdotu, jak navštívil svého zesnulého syna Beaua Bidena, když byl nasazen v Bagdádu a vystupoval pod dívčím jménem své matky, aby na sebe neupozorňoval. Prezident si dokonce z jednoho vojáka služby utahoval kvůli jeho standardně krátkému sestřihu, uvedla agentura AP.

„Jste nejlepší bojová síla na světě, a to není hyperbola,“ pochválil Biden jednotku, než se posadil na skládací židli mezi ostatní. V Polsku slouží vojáci z 82. výsadkové divize, specializované jednotky schopné nasazení kdekoliv po světě do několika hodin.

Představitelé Bílého domu dříve uvedli, že přímo na Ukrajinu se Biden nechystá. To v týdnu potvrdila také jeho mluvčí Jen Psakiová, podle níž Bílý dům nezkoumal možnosti, jak by mohl americký prezident při nadcházející cestě navštívit Ukrajinu. Americký ministr zahraničí Antony Blinken se však tento měsíc na polsko-ukrajinských hranicích sešel se šéfem ukrajinské diplomacie Dmytrem Kulebou a vyjádřil tak Ukrajině americkou podporu.

Biden se podle Psakiové hodlá polského prezidenta při setkání zeptat, jak mohou Spojené státy ještě více přispět k vypořádání se s humanitárními následky války na Ukrajině.

23:06
16. 4. 2024

Děkujeme za pozornost, se kterou sledujete náš online přenos věnovaný konfliktu na Ukrajině a událostem s ním souvisejícím. Další čerstvé zprávy můžete očekávat opět zítra ráno. Do té doby přejeme dobrou noc.

22:11
16. 4. 2024

Ukrajina zašle žádost o svolání zasedání Rady NATO-Ukrajina k projednání dodávek systémů protivzdušné obrany, uvedl prezident Volodymyr Zelenskyj ve svém večerním projevu.

21:37
16. 4. 2024

Téměř 40 % tržeb největšího ruského výrobce hliníku, společnosti Rusal, je ohroženo kvůli sankcím uvaleným Spojenými státy a Velkou Británií, uvedla agentura Bloomberg.

Zobrazit celý online

Video  Ukrajinci bojují už měsíc! Anonymous zveřejnili další cíle. A benzin zlevňuje!  - Bára Horáková
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa