Sobota 1. dubna 2023
Svátek slaví Hugo, zítra Erika
Oblačno, déšť 11°C

„Čeká nás smrt nebo zajetí.“ Ukrajinci prohrávají bitvu o Mariupol, dochází jim munice i zásoby

Autor: ČTK - 
11. dubna 2022
17:51

Proruští separatisté z ukrajinské samozvané Doněcké republiky oznámili, že mají pod kontrolou přístav v ukrajinském Mariupolu. Informovala o tom dnes agentura TASS. Druhá strana bojů se k této informaci nevyjádřila a z nezávislých zdrojů ji nelze ověřit. Několik hodin předtím brigáda ukrajinského námořnictva v Mariupolu uvedla, že se připravuje na poslední bitvu, protože jí v ruském obležení dochází munice. Ukrajinská agentura Unian dnes uvedla, že proruští separatisté zvažují chemický útok na ocelárny Azovstal v Mariupolu.

„Co se týče přístavu v Mariupolu, tak ten je už nyní pod naší kontrolou,“ citovala agentura TASS šéfa samozvané Doněcké lidové republiky (DNR) ovládané proruskými separatisty Denise Pušilina.

Mariupol je v ruském obležení už více než 40 dní a město je zdevastované ruským ostřelováním. „Dnes je to pravděpodobně poslední bitva, protože nám dochází munice. Pro některé z nás to znamená smrt, pro jiné zajetí,“ napsala v prohlášení 36. brigáda, která je součástí ukrajinských ozbrojených sil. „Bojovali jsme více než měsíc bez doplnění munice, bez jídla, bez vody,“ dodala jednotka, podle které byla při bojích zraněna více než polovina jejích členů. „Nepřítel nás postupně zatlačil... obklíčil nás a teď se nás snaží zničit,“ píše se dál v prohlášení.

16:48
Dnes

Jeden člověk byl zabit 1. dubna ruským ostřelováním Chersonu, informoval náčelník štábu prezidenta Zelenského Andrij Jermak v Telegramu. Další případ ostřelování zranil jednu osobu v obci Kozatská.

16:26
Dnes

Ukrajinský prezident Volodymyr zveřejnil video pojednávající o osvobození kyjevského regionu.

16:07
Dnes

V okupovaném Donbasu začalo na apríla sněžit.

Zobrazit celý online

V Mariupolu pokračují těžké boje a tamní civilní obyvatelstvo čelí podle ukrajinských úřadů humanitární katastrofě. Z původních asi 400.000 obyvatel nyní ve městě zůstává podle starosty přes 100.000 lidí, kteří nemají vodu, jídlo, léky ani teplo či vodu.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes při projevu v jihokorejském parlamentu, kde promluvil skrze videohovor, odhadl, že ruské jednotky v Mariupolu zabily nejspíš desítky tisíc lidí. Přesný počet obětí ruského útoku na strategicky položený přístav nelze ověřit.

Ukrajinská agentura Unian dnes odpoledne napsala, že zástupce velitele lidových milicí DNR Eduard Basurin řekl, že zvažují chemický útok na metalurgický závod Azovstal, v němž jsou ukrajinští vojáci. Basurin podle ní řekl, že nemá smysl zaútočit na opevnění Azovstal tradičním způsobem a že je třeba se „obrátit na chemické jednotky“.

Video  Zdevastovaný Mariupol.  - Twitter Verkhovna Rada of Ukraine - Ukrainian Parliament
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa