Neděle 21. dubna 2024
Svátek slaví Alexandra, zítra Evženie
Zataženo, déšť se sněhem 7°C

Ukrajinka Ilnara z jihu Moravy: Je to otevřená válka! Bojím se, že to neskončí jen u nás!

Autor: ČTK - 
24. února 2022
11:08

Ukrajinka Ilnara Dudashová z Ukrajinské iniciativy jižní Moravy ja naprosto šokovaná ruským útokem. Obává se, že válka neskončí jen na území jejího rodného státu.

„Jsem totálně šokovaná a celá se třesu z toho, co se děje. Upřímně jsem znovu byla dost naivní a představovala jsem si, že pokud dojde k invazi, bude to jen na hraničních přechodech. Ale bohužel bylo bombardováno spoustu vojenských skladů a důležitých budov pro armádu. Bylo zničeno i jedno letiště,“ uvedla.

Sama se neodvažuje říct, co Ukrajinu čeká. „Je to ale otevřená válka a já se bojím, že je to konflikt, který ve finále neskončí jen Ukrajinou," zdůraznila. Podle ní je důležité informovat české obyvatele o situaci.

Pomoc bude potřeba

„Vnímám, že ruská propaganda je natolik všestranná a snaží se natolik zdiskreditovat Ukrajinu, že někteří lidé v Česku celkem fandí Rusku. Proto je pro mě důležité informovat obyvatele Česka o těchto základních věcech, protože spousta lidí má pochybnosti,“ řekla Dudashová.

Podle ní nyní žije na jižní Moravě několik desítek tisíc Ukrajinců. „Lidé na Ukrajině se postupně začali stahovat z velkých měst a já si myslím, že sem určitě bude nárůst přijíždějících. Bude potřeba poskytnout pomoc těmto lidem,“ dodala.

Rusko zahájilo letecký i pozemní útok na sousední Ukrajinu dnes ráno. Ruský prezident Vladimir Putin v televizním vystoupení oznámil, že dal svolení ke speciální vojenské operaci na ukrajinském Donbasu. Svědci z řady měst po celé Ukrajině začali hlásit silné výbuchy nebo zvuky znějící jako dělostřelecká palba.

ONLINE K SITUACI V UKRAJINĚ SLEDUJTE ZDE

VIDEO: Noční projev prezidenta Vladimíra Putina před invazí na Ukrajinu.

Video  Noční projev prezidenta Vladimíra Putina před invazí na Ukrajinu.  - Videohub
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa