Sobota 2. července 2022
Svátek slaví Patricie, zítra Radomír
Polojasno 24°C

Další potupa a „hromadná sebevražda“: Rusové i přes průšvih znovu zkouší překročit klíčovou řeku

Autor: tsv - 
21. května 2022
15:15

Ruská armáda na východě Ukrajiny čelí dalším selháním, ukrajinské obranné jednotky mezitím slaví dosud největší vojenské úspěchy od dob druhé světové války. Při snaze obklíčit klíčové luhanské město Severodoněck zemřely stovky okupantů, které podle ukrajinských vojáků dovedli jejich lhostejní velitelé k „hromadné sebevraždě“. I přesto se ruské útočné síly chystají obnovit útok, jen o kousek dál. Kvůli potupným porážkám se v těchto dnech stává hlavním terčem kritiky samotný vůdce Ruské Federace Vladimir Putin. Autoritářský prezident má podle odborníků přímo zasahovat do rozhodování o dalších strategických krocích.

Hlavním cílem ruské armády je již několik týdnů získat území Luhanské a Doněcké oblasti na východě Ukrajiny, ale ačkoli se v místě soustředí veškerá vojenská síla, Rusové postoupili jen minimálně. Většího úspěchu se jim dostalo v Luhanském regionu, kde je momentálně jediným centrem odporu klíčové město Severonoděck. Při zmařené snaze město obklíčit zemřely v „sebevražedné misi“ stovky okupantů a ukrajinští vojáci slaví zatím největší strategické vítězství.

Sebevražedná mise a lhostejní velitelé

Aby se znepřáteleným jednotkám podařilo obec plně obklíčit, musí nejprve překonat řeku Severní Doněc. Původním plánem bylo postavit dočasné pontonové mosty z vesnice Bilohorivka a výstavbu zamaskovat kouřovými bombami, Ukrajinci ale nepřátele zaskočili a jejich pokusy na místě zmařili intenzivní palbou. Bojiště v Bilohorivce je nyní pohřebištěm ruských armádních vozidel, píše server SkyNews. Po zemi se válí prázdné náboje, nevybuchlé střely a granáty, na vypáleném poli stojí ohořelé transportéry. Těla mrtvých Rusů už domácí jednotky stihly odklidit.

Ruský batalion měl podle ukrajinského vojáka Juriho přijet s asi 70 obrněnými vozidly včetně tanků, překvapivý útok Ukrajinců nepřežil ani jeden z několika set členů pluku. „Vypadá to, jako by tvořili nějaký sebevražedný klub, nebo na nich jejich velitelům nezáleželo,“ popisuje Juri. „Je to zvláštní. Jednoduše je poslali na smrt a oni následovali hloupé, hloupé rozkazy svých velitelů.“

Vítězství obranných jednotek ještě posílilo tamní morálku, ruští vojáci se ale podle informací ukrajinské armády odmítají vzdát a budují přes řeku další pontonový most, tentokrát z břehu u vesnice Jaremivka. Okupanti se zároveň přesunuli několik kilometrů na jih a odstartovali útok na město Soledar, ze kterého chtějí následně postupovat dál k Severodoněcku. Jakmile by se Rusům podařilo získat nadvládu nad posledním svobodným městem v Luhansku, přesunuli by se dále do Donbasu.

Rusové se přitom snaží o další útok, jen o kus dál. O tom, že ruské invazní síly budují přes stejný vodní tok další pontonový most, ukrajinské velení informovalo už v pátek večer. Tentokrát se o to Rusové snaží u vesnice Jaremivka, přibližně 20 kilometrů jihovýchodně od města Izjumu.

13:53
2. 7. 2022

Náčelník ruského generálního štábu Valerij Gerasimov údajně přijel mezi vojáky nasazené na Ukrajině. Fotografie zveřejnilo ruské ministerstvo obrany, neupřesnilo ale, kde se má Gerasimov nacházet.

13:29
2. 7. 2022

Ukrajinský generální štáb odhaduje, že Rusko za 129 dní války na Ukrajině přišlo o více než 35.870 vojáků. Moskva naposledy informovala o oficiálním počtu mrtvých 25. března, kdy hovořila o 1351 mrtvých vojácích.

13:00
2. 7. 2022

Rusko při svých útocích na ukrajinské území stále více spoléhá na nepřesné rakety, uvedlo dnes ve své pravidelné zprávě o vývoji bojů britské ministerstvo obrany. Důvodem je pravděpodobně klesající zásoba moderních a přesných zbraní.

Analýza záběrů z bezpečnostních kamer ukázala, že nákupní centrum ve východoukrajinském městě Kremenčuk, ve kterém v pondělí zahynulo přes 20 lidí a další desítky utrpěly zranění, bylo s největší pravděpodobností zasaženo raketou Ch-32, uvedlo britské ministerstvo s odvoláním na zpravodajské informace. Jde o modernizovanou verzi střel Ch-22, které byly původně určené k úplně jinému účelu, než jsou útoky na pozemní cíle. "To výrazně zvyšuje pravděpodobnost vedlejších škod při zasažení zastavěných oblastí," uvedlo ministerstvo obrany.

Kompletní online

Obětujme Donbas

Ukrajinské vedení včetně prezidenta Volodymyra Zelenského odmítá Rusku přenechat jakékoli z okupovaných území, podle občana bombardovaného Soledaru by ale obětování Donbasu bylo správným krokem kupředu. Podle něj je přenechání regionu Putinovi jedinou šancí na ukončení války, invaze si už tak vyžádala příliš velkou oběť, řekl novinářům Alex.

Alex a ostatní místní teď prochází trosky zbořených domů a hledají jídlo. Nejvíce zásob bylo nahromaděno v místním divadle, které před jeho zničením fungovalo jako centrum humanitární pomoci. Alex si ze zbytků budovy odnesl balíčky s těstovinami a několik sklenic dětských přesnídávek.

V reakci na další selhání ruské armády se začalo množství kritiků soustředit na prezidenta Putina, který podle dřívějších hlášení ruskou ofenzivu sám vede. Federace nyní zřejmě musí znovu přehodnotit a změnit svou dosavadní strategii. Původní válečný plán počítal s okamžitým svržením ukrajinské vlády, ze západních metropolí včetně Kyjeva se po sérii drtivých porážek stáhly jednotky na východ už v prvních týdnech války.

Video  Putinovy válečné zločiny. Bude za ně skutečně odsouzen?  - Videohub
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa