Pondělí 4. července 2022
Oblačno, déšť 29°C

Expert na Rusko šokuje: Už i Putinovi přední poradci věří, že je válka ztracená

Autor: Darina Jíchová - 
21. května 2022
05:00

O tom, že se ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi nedaří jeho válka, kterou v únoru rozpoutal na Ukrajině, mluví celý svět. Političtí lídři, vojenští experti i laická veřejnost, ti všichni si kladou otázku: Copak Rusové nechápou, že válku už prohráli? Odpověď se pokusil dát analytik, bulharský novinář a hlavní vyšetřovatel zaměřený na Rusko pro investigativní web Bellingcat Christo Grozev. Podle něj si Putinovy elity dobře uvědomují, že Rusové ve válce na Ukrajině neuspěli.

Grozev poukázal na to, že hlavní představitelé kontrarozvědky FSB i vojenské rozvědky GRU se snaží svoje rodiny a peníze dostat z Ruska, to je podle novináře jasným důkazem toho, že jsou si vědomi faktu, že Rusko válku už de facto prohrálo. Nevyloučil ani možnost převratu a svržení Putina, k této události by mohlo dojít, pokud ruský prezident vydal rozkaz k použití jaderných zbraní.

Elity už hledají zadní vrátka

„Tohle by byl signál k neuposlechnutí rozkazu a mohlo by to vyústit k Putinově smrti, nejen obrazné,“ předpovídá Grozev. „Špičky GRU a FSB dobře vědí, co se děje na frontě,“ tohle by podle investigativce mohlo být důvodem, proč by mohlo dojít k pádu Putina. S tím, že zmiňované elity si už nyní hledají zadní vrátka, všechno naznačuje, že počítají s ruským selháním, dodal Grozev v rozhovoru pro rozhlasovou stanici Svobodná Evropa.

Zdůraznil, že Putin nevydá rozkaz k užití jaderných zbraní, pokud si nebude jist, že jeho příkaz bude vykonán. „Pokud by je jediný článek v řetězu zasekl a neuposlechl, byl by to signál pro další,“ vysvětlil Grozev. Stejně se podle něj řídí i v otázce všeobecné mobilizace. To by sice vedlo k masivnímu nárůstu vojenských sil na Ukrajině, možná by to dokonce obrátilo průběh války v jeho prospěch, nicméně mobilizace by mezi běžnými Rusy mohla způsobit „sociální výbuch“, upozornil Grozev.

Problém s mobilizací

Expert připomněl, že Putin se brání označení válka a invazi na Ukrajinu označuje za „speciální vojenskou operaci“. Mobilizace by tak jasně ukázala, že tahle „speciální operace“ selhala. „Bez všeobecné mobilizace, či uchýlení se k použití jaderných zbraní, Rusko nemá téměř žádnou šanci na vítězství,“ zhodnotil Grozev. Doplnil také, že ubylo cest do tajného jaderného bunkru u města Ufa (1520 km východně od Moskvy), odkud zřejmě Putin řídí válku.

8:26
Dnes

Ukrajinský štáb poznamenal, že u Doněcka se ruská vojska zaměřují na vytlačení ukrajinských jednotek na linii Siversk-Fedorivka-Bachmut. Přes tyto obce, ležící paralelně s hranicí Doněcké a Luhanské oblasti, vede silnice, připomněla stanice BBC na svém ruskojazyčném webu.

U Charkova se ruské síly snaží nedovolit ukrajinským jednotkám přejít do útoku. U obce Prudjanka, ležící mezi Charkovem a hranicí s Ruskem, „ukrajinští vojáci rozhodně potlačili nepřátelský pokus o útočné akce“, hlásí ukrajinský štáb.

8:02
Dnes

Dobytí Lysyčansku, a tím i celé Luhanské oblasti, mezitím potvrdily i americký Institut pro výzkum války (ISW) a britské ministerstvo obrany. To s odvoláním na poznatky vojenské rozvědky uvedlo, že ukrajinské síly se stáhly z Lysyčansku a pravděpodobně ustoupily do předem připravených obranných postavení. Rusko se nyní podle Londýna téměř jistě soustředí na dobytí Doněcké oblasti, jejíž velká část zůstává pod kontrolou ukrajinských sil. Za „velmi nepravděpodobné“ pokládá, že by se v nadcházejících týdnech změnil dosavadní vyčerpávající způsob bojů o Donbas.

7:45
Dnes

Reuters: Evropská investiční banka si klade za cíl získat pro Ukrajinu 100 miliard eur. Banka  navrhne investici ve výši 104,3 miliardy dolarů na obnovu Ukrajiny na dnešní konferenci o obnově Ukrajiny ve Švýcarsku, uvádí agentura Reuters.

Zobrazit celý online

Zrada kremelské ideologie

„Na rozdíl od minulého měsíce lety do krytu nejsou tak frekventované, to rovněž ukazuje na to, že se špičky GRU a FSB připravují na život po Putinovi,“ prohlásil Grozev. Zpravodajské oddíly GRU navíc podle něj znají pravdu o tom, jak „blbě“ na tom Rusko a Putin ve válce na Ukrajině je. „Obě agentury znají přesná čísla padlých ruských vojáků, jsou terčem otázek ruských matek, manželek a sester vojáků, které nejde umlčet. Situace se musí v jednu chvíli Rusům vymknout z rukou a oni to dobře vědí,“ domnívá se.

„Tahle část režimu si je vědoma jeho ohrožení a připravují se na budoucnost. Někteří hledají příležitosti, jak dostat rodiny z Ruska, jak převést peníze na dolary nebo eura. To je vlastně už jistá zrada, protože nenásledují kremelskou ideologii,“ zakončil Grozev.

Video  Expert o zajatých Ukrajincích z Azovstalu: V rukách Rusů je čekají zvěrstva!  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa