Čtvrtek 30. května 2024
Svátek slaví Ferdinand, zítra Kamila
Oblačno, déšť 21°C

Ukrajinci zadržený spojenec Putina: Kreml dává od Medvedčuka ruce pryč, není občanem Ruska

Autor: ČTK - 
13. dubna 2022
18:53

Ukrajinci by si měli dávat pozor, pohrozil v souvislosti se zadržením proruského ukrajinského politika Viktora Medvedčuka místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Kyjev v úterý oznámil zatčení proruského prominentního politika bezpečnostními složkami a prezident Volodymyr Zelenskyj následně navrhl Medvedčuka vyměnit za ženy a muže, kteří jsou v zajetí ruských sil. Není ruským občanem, reagoval dnes na tuto možnost mluvčí ruského prezidenta.

„Pokud jde o výměnu, o níž s takovou vervou, zápalem a potěšením hovoří různí lidé v Kyjevě, Medvedčuk není ruským občanem, nemá nic společného se speciální vojenskou operací. Je to zahraniční politický činitel,“ řekl novinářům kremelský mluvčí Dmitrij Peskov podle ruské služby stanice BBC.

Kreml podle něj neví, zda si Medvedčuk takovou výměnu přeje. Na adresu ukrajinského opozičního politika dále sdělil, že „nikdy neměl žádné zákulisní vztahy s Ruskem“, Moskva však bude jeho případ dále sledovat.

Ukrajina loni zahájila vyšetřování Medvedčuka kvůli vlastizradě a drancování přírodních zdrojů na Krymu. Letos v únoru, krátce po začátku ruské invaze, ukrajinské úřady informovaly o tom, že utekl z domácího vězení. V úterý ukrajinská tajná služba SBU oznámila, že vůdce proruské strany Opoziční platforma zadržela a Zelenskyj následně zveřejnil jeho fotografii, kde má pouta na rukou.

11:30
Dnes

Francouzský prezident Emmanuel Macron s několika evropskými státy jedná o vytvoření koalice, která by cvičila ukrajinské vojáky přímo na Ukrajině. První instruktoři by do země, která se přes dva roky brání ruské invazi, mohli odjet už za několik týdnů nebo dokonce dnů, napsal dnes s odkazem na své zdroje francouzský deník Le Monde.

10:47
Dnes

V Praze dnes začíná dvoudenní neformální setkání ministrů zahraničí států Severoatlantické aliance (NATO). Hlavním tématem akce, která bude přípravou na červencový alianční summit ve Washingtonu, by měla být válka na Ukrajině. Na okraj setkání se koná řada bilaterálních jednání, několik českých politiků se setká například s americkým šéfem diplomacie Antonym Blinkenem. Prezident Petr Pavel pak udělí Řád Tomáše Garrigua Masaryka III. třídy generálnímu tajemníkovi NATO Jensi Stoltenbergovi.

Dění v Praze sledujeme na Blesk.cz online.

10:45
Dnes

Čína by mohla uspořádat mírovou konferenci o Ukrajině, které by se zúčastnili zástupci Moskvy i Kyjeva, je přesvědčen ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. O jeho vyjádření informuje Reuters s odvoláním na agenturu RIA Novosti. Mírová konference o Ukrajině se v červnu uskuteční ve Švýcarsku, Rusko se jí však účastnit nebude.

„Sdílíme (čínský) postoj, že v první řadě je třeba se zaměřit na příčiny konfliktu a chránit právní zájmy všech stran, přičemž následné dohody musí být založeny na principu rovné a nedělitelné bezpečnosti,“ řekl Lavrov agentuře. Zároveň zdůraznil, že je nutné respektovat „realitu na místě“.

Zobrazit celý online

Poradce ukrajinského ministra vnitra Vadym Denysenko dnes podle agentury Interfax-Ukrajina řekl, že ještě před výměnou by od něj ukrajinské úřady měly získat informace ohledně ruské „páté kolony“ a „kolaborantů“ na Ukrajině a ideálně by ho před výměnou měl rovněž soudit ukrajinský soud.

Místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv podle agentury Reuters Ukrajině pohrozil, aby si „dávala pozor“.

„Ti mrzáci, kteří se zvou ukrajinskými úřady, říkají, že chtějí vymlátit svědectví z Viktora Medvedčuka, 'rychle a spravedlivě' ho usvědčit a poté vyměnit za vězně. Tito lidé by si měli dávat pozor a zamykat v noci dobře dveře, aby se ujistili, že se sami nestanou lidmi, kteří budou vyměněni,“ napsal bývalý ruský prezident a blízký spojenec šéfa Kremlu Vladimira Putina na telegramu.

Medvedčuk, kterého Reuters označuje za jednoho z blízkých spojenců Kremlu na Ukrajině, obvinění odmítl jako vykonstruovaná. Politik, který prosazoval užší vazby s Moskvou, zároveň tvrdí, že ruský prezident Putin je kmotrem jeho dcery.

Video  Ruští oligarchové: Kdo je Putinovi nejblíže?  - Videohub
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa