Čtvrtek 30. března 2023
Svátek slaví Arnošt, zítra Kvido
Zataženo, déšť 13°C

Senátor Fischer v Blesku: Putin cíleně rozsévá hrůzu, bez Ameriky se Evropa neubrání

Video se připravuje ...
Autor: Markéta Volfová - 
13. dubna 2022
05:00

Spojené státy i Velká Británie vyšetřují podezření na využití zakázaných zbraní Rusy. Pokud by se podezření potvrdilo, následovalo by podle slov šéfa zahraničního výboru v Senátu ČR Pavla Fischera další zesílení sankcí. V Epicentru Blesku připomněl, že Rusko má s používáním chemických zbraní dlouholeté zkušenosti, podobně jako s blokováním postihů, které se za podobné válečné zločiny ukládají. 

„Nebylo by to poprvé, kdy se v Rusku zakázané zbraně využívají. Viděli jsme to v Sýrii. Už tehdy se proti něčemu takovému bouřilo mezinárodní společenství. Dostalo se to na jednání Rady bezpečnosti OSN a Rusko to jako jeden ze stálých členů to vetovalo,“ připomíná Fischer s tím, že se Rusko pyšní dlouhodobou praxí s tím, jak podobné akce blokovat.

„Rusko potřebuje nasadit obrovskou mašinerii psychologické války. K tomu slouží rozsévání téhle hrůzy a použití zbraní, o kterých by si nikdo do téhle doby nemyslel, že je může použít. Takhle chce Putin deukrajinizovat a denacifikovat Ukrajinu,“ říká.

„My bychom naopak měli deputinizovat Rusko. Znamená to začít s válečným tribunálem, který vyšetří všechny válečné zločiny. Nejenom Putinovy, ale všech jeho blízkých, celý parlament, který souhlasil s touto agresí, všech oligarchů, novinářů a dalších. A potom zjistíme, že ta deputinizace se bude týkat i nás,“ varuje senátor a přidává aktuální příklad: „Ve Francii z těch prvních pěti kandidátů na prezidenta mají čtyři nebo tři přímé vazby na Putina. A to je velmi nebezpečné pro naši vlastní demokracii.“ 

Co říká Fischer na diskutovanou stavbu americké základny v Česku? Proč se podle něj Evropa sama bez Ameriky neubrání? A co vzkazuje českým byznysmenům obchodujícím s Ruskem? To vše dozvíte v celém záznamu Epicentra.

22:32
Dnes

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes večer v pravidelném projevu na sociálních sítích uvedl, že Kyjev chystá kroky, které přiblíží vítězství Ukrajiny ve válce s Ruskem, trvající již déle než rok. Ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov ve středu řekl estonským novinářům, že ukrajinská vojska by mohla přejít do protiofenzivy v dubnu nebo květnu, až pro to nastanou výhodnější podmínky z hlediska počasí.

„Ukrajina přežila nejhorší dny letos v únoru. Vydrželi jsme i tuto zimu. Za těmito slovy se skrývá obrovské úsilí. Přečkali jsme loňské jaro, které změnilo průběh této války ve prospěch naší obrany,“ řekl Zelenskyj v narážce na stažení ruských vojsk od Kyjeva z loňského jara. „Připravujeme naše další kroky, naše aktivní konání. Chystáme se přiblížit naše vítězství,“ prohlásil podle serveru RBK-Ukrajina.

22:18
Dnes

Bílý dům dnes vyzval Rusko, aby k předsednictví v Radě bezpečnosti OSN přistoupilo profesionálně. Rusko funkci přebírá v sobotu 1. dubna. Spojené státy se ale podle agentury Reuters obávají, že Rusko svoji pozici zneužije k šíření dezinformací.

Bohužel, Rusko je stálým členem Rady bezpečnosti a mezinárodní právo nezná realizovatelný způsob, jak to změnit. Na pozici předsedy Rady se země střídají každý měsíc v abecedním pořadí,“ uvedla dnes mluvčí Bílého domu Karine Jean-Pierreová.

Především kvůli symbolické hodnotě, kterou s sebou pozice nese, ruské předsednictví hlasitě kritizují představitelé Ukrajiny, země, která se už více než rok brání ruské agresi.

21:56
Dnes

Neformální pracovní večeří a diskusí o ruské agresi vůči Ukrajině a jejích dopadech na transatlantické vztahy dnes v polské Lodži začal summit ministrů zahraničí devíti zemí východního křídla Severoatlantické aliance, takzvané bukurešťské devítky (B9). Českou delegaci vede ministr Jan Lipavský. Hlavní část jednání je na programu v pátek dopoledne.

Mezi tématy večerního neformálního setkání byla také pokračující politická a vojenská podpora Ukrajiny, sdělil ČTK mluvčí ministerstva zahraničí Daniel Drake.

Zobrazit celý online

gejsovic ( 13. dubna 2022 17:01 )

Byl jsem,tam když mi Ukrajinec mířil na záda,kdes byl ty nekde v uhláku

OFF_LINE ( 13. dubna 2022 16:11 )

A TOHLE BY NÁM CHTĚLO DĚLAT PREZIDENTA? z JEDNÉ PRRRRDELE DO DRUHÉ!

OFF_LINE ( 13. dubna 2022 16:10 )

VZDĚLÁNÍ NENÍ PATENTEM NA ROZUM, VÍME?

OFF_LINE ( 13. dubna 2022 16:09 )

MÁLO TOHO VÍŠ O UKRAJINĚ, HODNĚ MÁLO!

nespokojeny ( 13. dubna 2022 16:00 )

rozaz, 1912
Domnívám se, že toto se nemůže podařit. Žádný kandidát Senátu ČR zvolen za prezidenta ČR nebude.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa