Čtvrtek 7. července 2022
Svátek slaví Bohuslava, zítra Nora
Zataženo, déšť 19°C

Opičí neštovice se rychle šíří, ohnisko se našlo v dovolenkovém ráji! První případy hlásí Dánsko i Skotsko

Aktualizováno -
23. května 2022
14:05
Autor: for, ČTK - 
23. května 2022
05:00

Opičí neštovice se šíří rychleji a snadněji, než odborníci očekávali. Jejich výskyt v Evropě je podle nich unikátní vzhledem k tomu, že doposud se toto virové onemocnění šířilo v Africe. Nakažených poměrně rychle přibývá, WHO již hlásí téměř stovku případů. Vědci ve Velké Británii pak přichází s prvním velkým ohniskem, a to přímo z jednoho z největších dovolenkových ráj – z Kanárských ostrovů, kde se konal Pride festival. První podezření prověřovali lékaři i v Česku, infekce se nepotvrdila.

Odborníci se obávají rychlého šíření opičích neštovic. Tento týden by mělo přibýt několik desítek dalších případů. Jen za ten poslední bylo hlášeno devět desítek, z nichž 20 je ve Velké Británii. Virus se objevil ve 12 členských státech EU a celkový počet je podle vědců ze Spojeného království bezprecedentní, a to i v kontextu toho, že obvykle se tato nemoc vyskytuje v zemích západní a střední Afriky. 

Charlotte Hammerová z Cambridgeské univerzity podotýká, že jsou dvě možnosti, proč se najednou virus šíří i v jiných klimatických a geografických podmínkách. „Buď se virus změnil, nebo je jiná naše citlivost na něj. Je také možné, že se nakumulovaly podmínky, jež takové šíření viru umožnily. Domnívám se, že ten poslední scénář je nejpravděpodobnější,“ řekla Hammerová.

Ohnisko v dovolenkovém ráji

Vědci nyní hledají ohnisko, odkud se začal virus šířit. A jedno takové, které spojuje většinu nakažených, našla v oblíbeném dovolenkovém ráji – na španělských Kanárských ostrovech. Zde se v období 5.–15. května konal Festival hrdosti pořádaný LGBT+ komunitou, kterého se účastnilo 80 tisíc lidí. 

Festival se konal na největším z ostrovů, na Gran Canarii. Řada případů z Madridu, Itálie, Tenerife a z Velké Británie je spojena právě s tímto festivalem. „Neexistují žádné nezvratné důkazy o tom, že nejnovější ohnisko je spojené se sexuálním přenosem spíše, než že by se jednoduše předávalo mezi lidmi, kteří byli ve vzájemné těsné blízkosti,“ uvádí odborníci podle britského serveru The Daily Mail.

Podle nich je potencionálně pravděpodobnější, že lidé byli viru vystaveni na akcích a místech, kde docházelo v velké kumulaci osob – ostatně jako i u jiných a dalších virových chorob. „Je důležité, aby lidé, kteří se nedávno vrátili z Evropy a zúčastnili se takových večírků, byli obzvláště ostražití vzhledem k dnešním celosvětovým zprávám o nových případech,“ upozorňuje dále ředitel zdravotnických záležitostí NSW Kerry Chant.

První případy hlásí i Dánsko a Skotsko

Odborníci nyní předpokládají, že dojde v příštím týdnů k výraznému nárůstů případů, a to i proto, že je člověk infekční tři týdny, a navíc se v letním počasí konají další různorodé festivaly a setkání, kde se potkává velké množství osob. 

První případy opičích neštovic v pondělí oznámilo Dánsko a Skotsko. V Dánsku se potvrdil první případ opičích neštovic, a to u muže, který se vrátil ze Španělska. Dotyčný je v izolaci a úřady trasují jeho kontakty.

„Zdravotnické orgány neočekávají v Dánsku rozsáhlou nákazu, ale situaci pozorně sledujeme, abychom byli připraveni na možný vývoj situace kolem infekce,“ uvedl v prohlášení ministr zdravotnictví Magnus Heunicke.

První výskyt tohoto virového onemocnění oznámily i skotské úřady, podle kterých se dotyčná osoba léčí a její kontakty jsou trasovány. Ve zbytku Spojeného království se už dříve potvrdilo nejméně 20 případů opičích neštovic. Britští vědci uvedli, že v tomto týdnu očekávají další případy.

Festivaly Hrdosti se nyní konají i v Belgii a ve Švédsku. Festivaly Hrdosti se nyní konají i v Belgii a ve Švédsku. | Reuters

Virus se podle odborníků přenáší následovně:

  • Kontaktem se zvěří, primárně kousnutím. A to přes opice, krysy, myši, ale i veverky.
  • Sexuálním stykem s nakaženým.
  • Kapénkami a úzkým kontaktem s nakaženým, ale i s předměty, kterých se člověk dlouze dotýkal – například i přes ložní prádlo. 

Jak se virus přesněji šíří? Kde jsou ohniska nákazy? Jak virus mutuje a jak se proti němu chránit? Jak dlouho jsme infekční a může dojít k bezpříznakové nákaze? Jaká je skutečná úmrtnost, která se podle expertů pohybuje od 3,6 do 10 %? Na to vše pro vás Blesk hledá odpovědi a většinu se dozvíte i v novém díle pořadu Epicentrum s virologem Jiřím Černým. Vysíláme v 15:00.

 

Tajtrlicek ( 23. května 2022 14:31 )

To jak jsi údajně "slušná a vdaná buzna" jsi předvedl v tvé odpovědi pro uživatele "Midlis" - "HastaManana:Midlis a jak si ho mydlíš?" Sám seš namydlenej ale vůl

HastaManana ( 23. května 2022 14:06 )

Midlis a jak si ho mydlíš?

HastaManana ( 23. května 2022 14:05 )

Mě se buzny co se všude takto prezentují přímo hnusí.
A to jsem buzna vdaný(á)/ženatý(á) ,samozřejmě já muž, on muž a svatba v jiné EU zemi jelikož v ČR nemožné.

jajas ( 23. května 2022 14:02 )

A ty? Co děláš, že tady dřepíš 7/24?

jajas ( 23. května 2022 13:21 )

A nebo jsem se tě svým příspěvkem nějak dotkl...ty potrefená huso co tady kejháš?

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa