Sobota 2. července 2022
Svátek slaví Patricie, zítra Radomír
Oblačno, bouřka 27°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

5 otázek a odpovědí o opičích neštovicích: Jak se šíří, léčí a jak se před nimi chránit

 • Autor: ČTK,trm - 
  21. 5. 2022
  05:00

  Evropou se šíří opičí neštovice. Podobně jako před lety se první případ objevil ve Velké Británii, následně nemoc potvrdily Belgie, Francie, Španělsko a Portugalsko. Tam jsou případů už desítky. V pátek vzácnou nemoc potvrdila i Kanada. Zatím nejblíž českých hranic je případ z německého Mnichova. Státní zdravotní ústav už vydal doporučení pro lékaře v Česku. Kde se opičí neštovice vzaly, jak jsou nebezpečné a jaký je průběh nemoci?  Blesk Zprávy přináší odpovědi na nejdůležitější otázky, které se nemoci týkají.

   Opičí neštovice (monkeypox) jsou vzácné virové onemocnění, jehož projevy jsou podobné lidským neštovicím, avšak obvykle s mírnějšími projevy. Název dostaly podle opice makak, u které byl virus poprvé objeven koncem 50. let 20. století ve výzkumné stanici. Hostitelem tohoto onemocnění jsou však spíše hlodavci a další malí savci.

  První případ opičích neštovic u člověka byl popsán v roce 1970 v Demokratické republice Kongo. Nemoc se vyskytuje nejčastěji na západě a v centru Afriky. Do jiných zemí se virus šíří cestováním nebo jako nákaza od zvířete importovaného z Afriky. Počet případů v západní Africe se v posledním desetiletí zvyšoval.

 • 1.Co opičí neštovice způsobuje

  Opičí neštovice způsobují viry čeledi Poxviridae z rodu Orthopoxvirus. Do tohoto rodu kromě monkeypox patří ještě variola (pravé neštovice, které byly vymýceny a již se nevyskytují), virus vakcinie (užívaný jako očkování proti variole) a virus kravských neštovic. Tyto poxviry nemají virologicky nic společného s planými neštovicemi (varicelou), které způsobuje jiný virus a podobají se jen klinickými projevy – tedy vyrážkou se zkalenými puchýřky. Západoafrický kmen monkeypox je spojen s méně závažným průběhem a nižším rizikem mezilidského přenosu, u středoafrického kmene monkeypox je naopak pozorován závažnější průběh a významnější mezilidský přenos.

 • 2.Průběh nemoci a smrtnost

  Tato nemoc nemá obvykle vážný průběh. Inkubační doba je 14 až 21 dní a infekce může probíhat bez příznaků, mezi které patří například horečka, bolesti hlavy a svalů. Za jeden až tři dny od začátku horeček se objevuje vyrážka. Ta začíná na obličeji nebo na trupu a šíří se postupně na další části těla, včetně dlaní a plosek. Nemoc trvá dva až čtyři týdny, aniž by nemocný musel dodržovat specifickou léčbu.

  Smrtnost opičích neštovic se velmi různí, nepřesahuje ale deset procent nakažených. V minulosti se prokázalo, že očkování proti neštovicím má účinnost až 85 procent také v případě opičích neštovic. V Africe je uváděna smrtnost až deset procent.

 • 3.Jak se opičí neštovice přenáší

  Virus se přenáší na člověka kousnutím či škrábnutím či přímým kontaktem s krví infikovaných živočichů (zejména hlodavců). Šíří se i vzduchem či tělními tekutinami infikovaných osob. Nákaza lidí navzájem je však méně častá.

  Opičí neštovice. Opičí neštovice. | Reuters

 • 4.Léčba opičích neštovic

  Vyrážka má postupné několik fází: flíčky, pupínky, puchýřky, puchýřky se zkaleným obsahem a strupy. Pro varicelu (plané neštovice) je naopak typické, že vyrážka je na těle v různých fázích zároveň. Monkeypox může způsobit zvětšení mízních (lymfatických uzlin), což se u pravých ani planých neštovic obvykle nevyskytuje.

  Nemoc se léčí pouze podpůrně, u těžkých průběhů se experimentálně používají antivirotika. Mezi preventivní opatření patří omezení kontaktu se zvířaty a očkování vakcínou proti pravým neštovicím (ta chrání i proti monkeypox). Při podezření na tuto nemoc musí být pacient izolován a chodí k němu zdravotníci v osobních ochranných pomůckách, jako v případě covidu-19.

 • 5.Výskyt ve světě v posledních letech

  V 2003 byl popsán výskyt 47 případů opičích neštovic v několika státech USA. Příčinou byl import infikovaných zvířat z Ghany, od kterých se nakazili američtí psouni prérioví, kteří jsou chování jako domácí mazlíčci. Nikdo z nakažených nezemřel.

  Aktuálně se první případ opičích neštovic objevil začátkem května v Británii. Portugalské úřady oznámily ve středu pět potvrzených případů monkeypox. A Spojené státy ve středu prokázaly případ opičích neštovic u muže ze státu Massachusetts, který byl předtím na návštěvě v Québeku. Několik případů bylo hlášeno i ze Španělska, Švédska a Itálie.

  Podle čtvrtečního oznámení ředitele afrického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (Africa CDC) Ahmeda Ogwella Oumy zvládla Afrika vlnu nákazy virem opičích neštovic v době epidemie covidu-19, kdy byla pozornost světa upřená jinam. Ouma řekl, že v roce 2020 byla nákaza zaznamenána v Kongu, Nigérii, Kamerunu a Středoafrické republice.

  Video  Neštovice u dětí: Jaké jsou příznaky, léčba a největší komplikace?  - Videohub
  Video se připravuje ...

   

smradlavamakrela ( 22. května 2022 09:47 )

Něco se vymyslet musí aby nás udrželi celou zimu doma.

smradlavamakrela ( 22. května 2022 09:46 )

Doktoři že zemí původu nám urcite pomohou s léčbou.

naidka ( 21. května 2022 17:00 )

naidka ( 21. května 2022 16:58 )

Samozřejmě, uprchlíci náš zdravotní systém nezatíží a nárůst HIV a tuberkulózy? Nemusíme se bát. Uvedl v Epicentru předseda správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny, lékař, poslanec a místopředseda KDU-ČSL Tom Philipp.

naidka ( 21. května 2022 16:50 )

Brr, to je hnusná nemoc. Ta by nám tady tak ještě ke všemu, co se děje, chyběla.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa