Pondělí 4. července 2022
Jasno 28°C

Opičí neštovice jsou už kousek od českých hranic. Lékaři dostali důležité doporučení

Aktualizováno -
20. května 2022
20:44
Autor: ČTK, Mii - 
20. května 2022
10:59

Lékaři by podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) měli při diagnostice lidí s typickými příznaky zvažovat i opičí neštovice, které se vyskytly ve Španělsku, Portugalsku, Velké Británii, Nizozemsku a nově také německém Mnichově. Největší počet nakažených vykazují v Evropské unii právě Portugalsko a Španělsko. V obou zemích se potvrdilo přes 50 případů nemoci. V ČR se zatím žádný potvrzený případ ani podezření neobjevily, řekla dnes ČTK mluvčí SZÚ Štěpánka Čechová. Mezi první příznaky podle webu SZÚ patří horečka, zimnice, bolesti hlavy nebo svalů, po jednom až třech dnech se objeví typická vyrážka. . Zástupce Světové zdravotnické organizace dnes řekl, že v souvislostí s nadcházejícím létem se obává šíření této nemoci.

Odborníci považují pravděpodobnost přenosu bez sexuálního kontaktu za nízkou. „Je nutné informovat odbornou a laickou veřejnost o potenciálním riziku šíření opičích neštovic, zejména u osob komunity mužů majících sex s muži nebo osob, které mají příležitostný sex nebo více sexuálních partnerů,“ uvedl SZÚ.

Vyrážka se často objeví nejprve na obličeji, poté se šíří na další části těla. U pacientů z komunity mužů majících sex s muži, kde se onemocnění v zahraničí vyskytlo, byla nejčastěji na genitáliích. Před nákazou opičími neštovicemi chrání i očkování proti pravým neštovicím.

„Pokud jsou v zemi dostupné vakcíny proti pravým neštovicím, mělo by se (...) po zhodnocení poměru rizika a přínosu zvážit očkování vysoce rizikových blízkých osob. U závažných případů lze zvážit léčbu registrovaným antivirotikem, pokud je lék v zemi dostupný,“ píše SZÚ.

Nemoc obvykle trvá dva až čtyři týdny, většina pacientů se uzdraví. Studie z Afriky prokázaly smrtnost asi 3,6 procenta, u neočkovaných proti pravým neštovicím až deset procent. Ohroženi jsou zejména lidé s oslabenou imunitou, smrtnost je vyšší u dětí a mladých dospělých.

Zhruba před týdnem oznámila první případy Velká Británie, prozatím jich má sedm, Španělsko osm, Německo jeden a Portugalsko 25 podezření. Odborníci označují frekvenci přenosu z člověka na člověka za neobvykle vysokou. Pravděpodobně tak dochází ke komunitnímu přenosu bez předchozí cesty do oblastí, kde se opičí neštovice vyskytují.

Šíření opičích neštovic v evropském regionu by se mohlo urychlit, protože lidé se v letních měsících scházejí na večírcích a festivalech a zároveň dobře neznají průvodní příznaky tohoto onemocnění. Uvedl to dnes šéf evropské pobočky WHO Hans Kluge. WHO dnes kvůli nemoci svolala schůzku, řekl její mluvčí agentuře Reuters s tím, že jde o jedno z mnoha setkání na toto téma.

Poprvé bylo onemocnění člověka nahlášeno v roce 1970 v Demokratické republice Kongo, následně v dalších zemích střední a západní Afriky. Případy mimo Evropu jsou spojeny buď s cestováním, nebo dovozem zvířat. Ze zvířete na člověka se nemoc může přenést kousnutím, poškrábáním, přípravou masa divokých zvířat nebo kontaktem s jejich tělními tekutinami, ale také například z kontaminované podestýlky.

Video  Neštovice u dětí: Jaké jsou příznaky, léčba a největší komplikace?  - Videohub
Video se připravuje ...

 

Jirik-ta ( 20. května 2022 22:44 )

Jirik-ta ( 20. května 2022 22:43 )

díky. jsem 1958

Jirik-ta ( 20. května 2022 22:42 )

na ukrajině v laboratořích vyvíjeli něco na slovanský genom.

Jirik-ta ( 20. května 2022 22:40 )

Jirik-ta ( 20. května 2022 22:39 )

je to svrab a bradavice

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa