Asiaté i Afričané mají problém utéct z Ukrajiny. „Vidím krvavý rasismus,“ popsal muž

Autor: tsv - 
2. dubna 2022
09:37

Na ukrajinských hranicích čekají na řadu kromě vyděšených Ukrajinců i tisíce prchajících afrických nebo asijských migrantů, ti se ovšem na hraničních přechodech potýkají s nemalými problémy. Mezinárodní autobusy nebo vlaky je v mnoha případech odmítají pustit na palubu a sedadla rezervují téměř výhradně pro Ukrajince. To se nelíbí mimo jiné Africké unii, která místní úřady vyzvala ke spravedlivému přístupu ke všem. Traumatickým zážitkem si na hranicích prošla například mladá maminka a studentka lékařské fakulty původem ze Zimbabwe, na kterou ukrajinští policisté namířili zbraně, když se pokusila utéct do Rumunska.

Korrine Skyová původem ze Zimbabwe a Británie (26), která v Ukrajině studuje teprve od září, v březnu uvedla, že se situace na hranicích je hrozná, atmosféru popsala jako „z apokalyptického filmu“. Ulice se hemží ozbrojenými strážci hranic, kteří musí denně dohlížet na tisíce zoufalých místních pokoušejících se o útěk z válkou zmítané země, podle některých ale dávají přednost Ukrajincům.

Matka devítiměsíčního dítěte přijela na hranice s Rumunskem, kde dodnes čeká na řadu, uvedl server DailyMail. Podle svých slov zveřejněných na twitteru dostala „několik násilných výhrůžek od místních Ukrajinců, kteří si nemyslí, že bychom měli do země vstoupit“. Na ženu dále údajně namířila zbraně také místní policie.

Sedadla vyhrazená Ukrajincům

Podobná nepříjemnost se stala i nigerijskému otci tří dětí, kterého řidič s vojenskými úředníky požádal, aby se vzdali svých sedadel v přeshraničním autobuse. Podle pana Osarumena použili frázi „žádní černí“. K situaci na Ukrajině se vyjádřil předseda Africké unie, senegalský prezident Macky Sall a hlava Komise Africké unie Moussa Faki Mahamat. Ti byli podle svých slov „rozrušeni především hlášením o tom, že je africkým občanům na ukrajinské straně hranic odpíráno právo hranici překročit“.

„Za všechny ty roky, které jsem strávil jako aktivista, jsem nic takového neviděl,“ řekl Osarumen. Když se dívám do očí těch, kteří nás posílají pryč, vidím krvavý rasismus. Chtějí zachránit sami sebe a v průběhu ztrácí svůj smysl pro lidskost.“ Osarumen žije na Ukrajině od roku 2009, i tak byl po propuknutí války zadržen na kyjevském nádraží. „Tohle se neděje jen černým lidem, ale i Indům, Arabům a Syřanům,“ dodal. „A tak by to nemělo být.“

„Hlášení o tom, že se s Afričany nakládá odlišně, by byla otřesně rasistická a v rozporu s mezinárodním právem,“ upozornili šéfové Africké unie. Nigérie v pondělí požádala o spravedlivý přístup ke všem bez ohledu na národnost. „Všichni, kdo utíkají před konfliktem, mají pod úmluvou Evropské unie stejné právo na bezpečný přechod a barva jejich pasu nebo kůže by neměla mít žádný vliv,“ řekl k věci poradce nigerijského prezidenta Garba Shehu.

Video  Bombardování Charkova: Do povětří letěla i radnice, Rusové útočí i na bytovky  - Reuters
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa