Ani letošní Wimbledon se neobejde bez komplikací. V turnaji neuvidíme žádné ruské ani běloruské sportovce. All England Club, který turnaj pořádá, uplatnil plošný zákaz na všechny země, které se účastní agrese vůči Ukrajině. Předseda asociace britského klubu uvedl, že si uvědomuje, že jde o mimořádně tvrdý trest, ale že tito hráči trpí pouze kvůli krokům lídrů svých zemí. Pořadatel dále doplnil, že nechce, aby byl turnaj využíván k propagaci ruského režimu. Představitelé světového tenisu byli o verdiktu pouze informováni a brzy se ozvali s kritikou. Rozhodnutí jim přijde nespravedlivé a diskriminační. Zřejmě by se přiklonili k variantě, nechat tenisty hrát, pokud by veřejně podepsali, že odsuzují válku na Ukrajině. Anglická strana se ale rozhodla o úplném zákazu a momentálně už není cesty zpět. Kompletní zákaz startu podporuje i britská vláda.

Do startu nejstaršího grandslamu na světě sice ještě zbývá hodně času, i tak se ale už predikují vítězové. Největším favoritem je loňský vítěz a světová jednička Novak Djoković. Srbský tenista loni ve finále porazil Itala Mattea Berrettiniho, který je podle sázkových bookmakerů favorit číslo tři. Dvojkou nemůže být nikdo jiný než Rafael Nadal. Legendární Španěl sice vyhrál Wimbledon pouze dvakrát a naposledy před dvanácti lety, ale jeho letošní formu není radno podceňovat. Vzpomeňme si na parádní otočku ve finále lednového Australian Open, které mimochodem Rafa vyhrál před letošním triumfem naposledy před třinácti lety. Zajímavé bude sledovat i jeho krajana Carlose Alcaraze. Teprve devatenáctiletý talent je už šestkou žebříčku ATP a je mu prorokována hvězdná budoucnost. Letos Alcaraz ovládl turnaj v Riu, Barceloně i Madridu, kde porazil Nadala, Djokoviće i Zvereva. Urostlý rodák z El Palmaru bude chtít rozhodně vylepšit svůj konec ve druhém kole na loňském grandslamu.

Mezi ženami bude tradičně největší favoritkou světová jednička Iga Świąteková z Polska, Naomi Osaková a Simona Halepová.  Poslední vítězka Ashleigh Bartyová už ostatní hráčky neohrozí. Ukončila totiž ve dvaceti šesti letech kariéru. Velkou šanci na úspěch mají i Češky. Barbora Krejčíková sice stále bojuje se zraněními, ale ve WTA žebříčku si drží parádní druhé místo. Karolína Plíšková se loni dostala až do finále. Šance jsou tedy rozhodně otevřené.

Nejprestižnější tenisový turnaj startuje  v pondělí 27. června a velké finále je na programu v neděli 10. července. Celý Wimbledon lze sledovat i na Fortuna TV.

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Účast osob mladších 18 let na hazardní hře je přísně zakázána.