Pondělí 4. července 2022
Jasno 28°C

Záběry, které lámou srdce: Chlapečka (2 měs.) přinesli k rakvi, padlého tátu nikdy nepozná

Autor: Darina Jíchová - 
24. května 2022
16:57

Ukrajinský kapitán a pilot Serhij Parchomenko (†25) zemřel jako hrdina, dočkal se slavnostního pohřbu, na kterém byl i jeho dvouměsíční syn, který otce kvůli válce, již rozpoutal ruským prezident Vladimir Putin, nikdy nepozná. Zdrcující záběry zachycují moment, kdy rodina a přátelé zemřelého přinesli miminko k rakvi s obrazem jeho otce, uvedl list Daily Mail.

Parchomenko žil ve městě Vinnycja, o život přišel během bojů v Záporoží na východě Ukrajiny. Záběry z pohřbu sdílelo ukrajinské ministerstvo obrany, scéna ukazuje drtivý dopad Putinovy války. Dvouměsíční chlapec je zatím moc malý na to, aby si uvědomil, že se jeho otec domů nikdy nevrátí. Neuvědomoval si ani, koho mu jeho děda ukazuje.

Jeho vzpomínka bude žít věčně

Před počátkem obřadu nad městem prolétly dvě stíhačky, Parchomenkova rakev byla překrytá ukrajinskou válkou a obležená bílými a červenými růžemi, na pohřbu se sešly desítky příbuzných a přátel zemřelého vojáka. Vystoupil také generálporučík Mykola Oleščuk, který uvedl, že Parchomenko hrdinně zemřel 14. května. „Společně se svými muži vyvinul novou leteckou taktiku. Jeho duše patřila jeho letce, byl to velitel, který je neohroženě vedl do bitvy,“ prohlásil Oleščuk.

Parchomenko posmrtně získal Řád Bohdana Chmelnického za mimořádnou službu při obraně státu. „Osobně jsem přišel vyjádřit svou soustrast ve chvílích těžké a nenahraditelné ztráty,“ obrátil se Oleščuk na pozůstalé. „Vzpomínka na hrdinského vojáka, skutečného vlastence, kapitána Serhije Parchomenko, který se v těžkých časech rozhodl bránit svou vlast, bude v našich srdcích žít věčně. Věčná sláva padlým hrdinům. A sláva Ukrajině,“ zakončil svou řeč Oleščuk.

7:45
Dnes

Reuters: Evropská investiční banka si klade za cíl získat pro Ukrajinu 100 miliard eur. Banka  navrhne investici ve výši 104,3 miliardy dolarů na obnovu Ukrajiny na dnešní konferenci o obnově Ukrajiny ve Švýcarsku, uvádí agentura Reuters.

7:22
Dnes

Ruská vojska se snaží proniknout ke Slovjansku od Izjumu, hlásí ukrajinský generální štáb, aniž by se zmínil, zda Rusové v tomto směru dosáhli nějakého úspěchu; jen konstatoval, že „boje pokračují“. V ranním hlášení rovněž uvedl, že Rusové upevňují své pozice v Severodoněcku a Lysyčansku, jehož dobytí ruskými jednotkami ukrajinské velení v neděli potvrdilo. Ve směru na Kramatorsk ruské oddíly podle Kyjeva po dělostřelecké přípravě překonaly řeku Severní Doněc.

7:22
Dnes

Město Pardubice vypsalo výběrové řízení na opravu pěti desítek bytů v Husově ulici, které budou sloužit ukrajinským uprchlíkům. V současné době běží lhůta na podávání nabídek. ČTK to řekl náměstek primátora Jan Nadrchal (ANO).

Náklady se zatím odhadují vzhledem k rostoucím cenám ve stavebnictví na 30 milionů korun, tedy na dvojnásobek původně odhadované ceny. Byty by měly být k dispozici na podzim. „Věřím, že byty co nejdříve začnou sloužit těm, kteří je skutečně potřebují,“ dodal Nadrchal. Část bytů v Husově ulici po nezbytných úpravách město poskytlo běžencům záhy po vypuknutí války na Ukrajině, dodal.

Zobrazit celý online

Pilot pochází z Charkova z rodiny vojenských letců, o tom, že se stane pilotem, snil od dětství. Jeho otec sloužil ještě v roce 2014, tehdy Parchomenko nastoupil na charkovskou Leteckou univerzitu Ivana Kožeduba, kterou zakončil v roce 2019. Jako pilot absolvoval 38 bojových výpadů proti nepříteli v těžkých podmínkách, zlikvidoval více než 20 tanků, 50 transportérů, 55 vozidel, 20 cisteren a stovky vojáků, uvedlo ministerstvo obrany.

Záběry z pohřbu:

Video  Expert o zajatých Ukrajincích z Azovstalu: V rukách Rusů je čekají zvěrstva!  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa